یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تقدیر از خدمات دکتر احسان یارشاطر-پروین ملک


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۴ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۴ می ۲۰۱٨


                     تقدیر از خدمات دکتر احسان یارشاطر 
                                    گزارش : پروین ملک

به منظور تقدیر و تجلیل از خدمات استاد احسان یارشاطر به دعوت کانون فرهنگ و هنر فرزنو ، ضیافتی در باشگاه فورت واشنگنن شهر فرزنو برگزار شد.
در این مراسم که با حضور بیش از دویست نفر ،از علاقمندان ایشان، اساتید دانشگاه های کالیفرنیا و چهره های فرهنگی و هنری برگزار شد یک عمر خدمات ایراندوستانه استاد یار شاطر مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
در این برنامه که توسط خانم هما سرشار اجرا شد ، ابتدا آقای دکتر احمد حکیمی حکاک، به جایگاه استاد یار شاطر در شعر و ادبیات فارسی پرداخت و پس از آن خانم دکتر ماندانا زندیان سخنان مبسوطی در مورد بنگاه ترجمه و نشر کتاب و همچنین انجمن کتاب ایراد نمودند و پس از آن دکتر عباس میلانی به تشریح نقش دکتر یارشاطر در گسترش ایرانشناسی در آمریکا پرداختند. در پایان خانم دکتر هورا یاوری از تجربیات خود در همکاری با دکتر یارشاطر در ایرانیکا ، سخن گفتند.

(مشروح سخنرانی های مورد اشاره را در لینک زیر میتوانید مشاهده کنید)
www.youtube.com
در قسمت بعدی برنامه پیام هادی خرسندی به این همایش ، توسط آقای نصیری قرائت شد.
پس از صرف شام خانم آقای سیامک پویان ، خانم شهلا سرشار و هنرمندان همراهشان هنر نمائی کردند.

پیام هادی خرسندی :

صبحانه با افتخار
موضوع داغ خبری دنیا این روزها دعوای آمریکا و کشورهای اروپا با روسیه و پوتین است و با شنیدن این خبرها، من مرتب به یاد دکتر یارشاطر میافتم!
چند هفته پیش که یک جاسوس سابق روسیه و دخترش با گاز اعصاب در لندن مسموم شدند و تا آستانه ی مرگ رفتند، دعوا شروع شد که کار، کار پوتین بوده و تا اینجا به اخراج دیپلمات های روسی از آمریکا و اروپا کشیده و اگر جنگ جهانی سوم هم در بگیرد، من در زیر بمباران و کنج پناهگاه همچنان به یاد دکتر یارشاطر خواهم بود. چرا که یکی از فراموش نشدنی ترین روزهای زندگیم را به خاطر میآورم.
حادثه ی مسموم کردن جاسوس روسی دیگر دوازده سال پیش هم در لندن رویداد و آن دفعه هم، انگشت های اتهام به سوی پوتین بود، حتی انگشت اتهام خود قربانی، مرحوم آلکساندر لیتوننکو ، قبل از مرگش، با فلز رادیواکتیو.
چند سال پیش از آن هم سعید امامی، یکی از مأموران امنیتی اطلاعاتی جمهوری اسلامی در زندان کشته شد و حکومت گفت با خوردن واجبی خودکشی کرده، اما باور عمومی بر این بود که داروی نظافت را به او خورانده اند.
با مرگ لیتوننکو، برای من مقایسه ی مصالح اولیه ی قتل او (پولونیوم) و سعید امامی (آهک) جالب آمد. نگاهی به آدمکشی از دیدگاه سنت و مدرنیته! در سروده ی «آهک و اتم» ۱۲سال پیش

پوتین شنیده ام که نوشته به سیدعلی                      ما غول صنعتیم و نداریم شاخ و دم   
تکنولژی ما و شما در مقایسه                            چیزیست مثل رابطه ی آهک و اتم   
بهر نمونه، موقع قتل مخالفان                           من میکُشم به شیوه مسکو، تو سبک قم
در چیز خور نمودن مامور خاص خویش                تو واجبی دهی به طرف ، من پولونیوم

هفت هشت سال پیش که من و آقای دکتر یارشاطر هر دو چند روزی در لس آنجلس بودیم، بختم یاری کرد که همراه خانم هما سرشار عزیز صبحانه را مهمان ایشان باشیم.
یادم نمیاید روز دیگری آنقدر سر صبحانه به من خوش گذشته باشد که دکتر یارشاطر این چند بیت سروده - یا به اصطلاح شعر - مرا از برخواند و بعد شمرده شمرده گفت این قافیه بندی آهک و اتم ومسکو و قم و واجبی و پولونیوم خیلی جالب بود و ...... کلی ابراز لطف ..... من فکر نمیکردم ایشان اصلن آن را دیده باشد چه به اینکه از بر بخواند و اینهمه در آن دقت کند، که من خودم نکرده بودم!
این روزها در داغاداغ دعوای دنیای غرب با پوتین و اخراج دیپلمات ها، بگمانم من تنها ایرانی باشم که با این خبرها یاد دکتر یارشاطر میافتم و احساس گرسنگی میکنم! چون آن روز صبح از فرط حیرت و هیجان نتوانستم صبحانه بخورم و در راه برگشت، از هماخانم خواهش کردم مرا دم یکی از کافه های سر راه پیاده کند ..... که غرق افتخار بودم و دل ضعفه ...... مثل ملت ایران.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست