یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تداوم بازداشت معترضان در زندان؛ گزارشی از آخرین وضعیت معترضان عرب در خوزستان


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۷ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۷ می ۲۰۱٨


از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید. در پی این اعتراضات که در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن صورت گرفت، بسیاری از شهروندان بازداشت شدند. علیرغم پیگیری خانواده‌های این افراد و وعده‌های مسئولان کماکان بسیاری از این بازداشت شدگان که در میان آن‌ها زنان، نوجوانان و افراد مسن هم هستند، در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و از صدها بازداشت شده تنها تعداد کمی از آنان تاکنون با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند. گزارشاتی مبنی بر شکنجه و آزار این افراد در بازداشت دریافت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تجمعات اعتراضی شهروندان عرب نسبت به یک برنامه تلویزیونی از روز ۸ فروردین به مدت بیش از یک هفته مقابل ساختمان صدا و سیمای استان خوزستان و شهرهای دیگر این استان ادامه یافت.

این اعتراضات در موارد متعددی با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد. در خلال این درگیری‌ها صدها تن بازداشت و بعضا زخمی شدند.
در حالی که یکی از نمایندگان مردم اهواز در مجلس تعداد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر را بالغ بر ۱۵۰ تن عنوان کرده بود منابع محلی این عدد را حداقل ۶۰۰ تن اعلام کرده و اسامی ۱۶۱ نفر آنان نیز پیش‌تر توسط هرانا منتشر شده بود.

خانواده‌های بازداشت شدگان در تاریخ ۳ اردیبهشت و ۹ اردیبهشت در دو نوبت مقابل دادگاه انقلاب اهواز تجمع کردند. تجمع کنندگان در اعتراض به عملی نشدن وعده‌های مسئولان نسبت به آزادی بازداشت شدگان اعتراض کرده و خواستار روشن شدن وضعیت فرزندان خود شدند. به گفته آنها مبلغ وثیقه‌ها بالاست و خانواده‌ها توان تهیه اسناد ملکی را ندارند.
لازم به ذکر است بنا بر برخی گزارشات در این اعتراضات بیش از ۵۰ دانش آموز دوره دبیرستان و راهنمایی بازداشت شده‌اند؛ هر چند تا زمان تنظیم این گزارش اسامی تنها ۹ تن از آنان که زیر ۱۸ سال هستند مشخص شده است.

از وضعیت قاسم محمدپور (سواری)، ۲۵ ساله، از اهالی کوی آخر آسفالت شهر اهواز که در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود، علی‌رغم پیگیری‌های فراوان خانواده تاکنون هیچ اطلاعی در دست نیست؛

تا لحظه تنظیم این گزارش از میان صدها بازداشت شده تنها آزادی ۲۰ تن از آن‌ها تایید شده است. برای برخی از بازداشت شدگان قرار وثیقه صادر شده اما بسیاری خانواده‌ها توان تهیه وثیقه را ندارند و یا به دلایل دیگری روند آزادی آنان با کارشکنی مسئولان امنیتی یا قضایی مواجه شده است.

هویت احراز شده آزاد شدگان از مجموع بازداشت های اخیر تا به امروز “خالد مهاوی، عبدالله (سوری) ثعالبی، جمعه سواری، منصور تمیمی، موسی خالدی، سعید فاخرنسب، سعید نعمتی، حسن بوعذار، علی سواعدی، حمود سواعدی، عباس سواعدی، رزاق سواری، عبدالعال دورقی، جمیل دحیمی، اچویح سواری، ماجد سواری، میثم علوانی، نوح بترانی، علی خسرجی، صادق سواری” است.
در رابطه با وضعیت بازداشت شدگان یکی از افراد آزاد شده اظهار کرد که بسیاری از بازداشت شدگان به شدت مورد بدرفتاری و آزار فیزیکی قرار گرفته‌اند. وی با اشاره به محمد بیانات بنی سکینی ۱۷ ساله که در ۱۶ فروردین بازداشت شده بود، گفت: “این نوجوان به دلیل ضرباتی که ماموران توسط قنداق اسلحه خود به او وارد کردند از درد در ناحیه کمر رنج می‌برد”.

این منبع افزود: “بازداشت شدگان را به صورت گروهی و به وسیله باتوم برقی مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، همه آن‌ها در یک بند مجزا در زندان شیبان نگهداری و در همان بند نیز شکنجه و بازجویی می‌شوند”.

این بازداشتی آزاد شده گفت: “در این بند بازداشت شدگان جرائم مختلف کنار هم نگهداری می‌شوند. بین آنان افراد زیر ۱۸ سال و افراد مسن نیز دیده می‌شود. بازداشت‌ها به صورت گروهی بوده و حتی در بین آن‌ها افراد بسیجی نیز بازداشت شده‌اند. همچنین در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های دیگر نیز تعدادی از این افراد نگهداری می‌شوند”.
در ادامه لیست بازداشت شدگانی که پیش تر هویت ۱۶۱ تن از آنان احراز شده بود، هویت شهروندانی که به تازگی احراز شده می آید:

۱۶۲- خزعل سواری، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
۱۶۳- حمد خسرجی، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
۱۶۴- حافظ حزباوی، از اهالی ملاشیه، بازداشت شده در ۱۷ فروردین ۱۳۹۷
۱۶۵- مکی سیلاوی، از اهالی ملاشیه، بازداشت شده در ۱۷ فروردین ۱۳۹۷
۱۶۶- عماد خسرجی، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
۱۶۷- سجاد دریسی
۱۶۸- باسم بنداوی
۱۶۹- محمود بنداوی
۱۷۰- رضا عبیداوی
۱۷۱- جمیل غریباوی
۱۷۲- علی غرباوی
۱۷۳- ایوب شریفی
۱۷۴- مجید بروایه
۱۷۵- باسم مهدی اعلوگی
۱۷۶- سید مرتضی موسوی
۱۷۷- خیر الله العیدی
۱۷۸- مهدی غافلی
۱۷۹- شاکر بروایه
۱۸۰- عبدالرضا اسفندی
۱۸۱- قاسم سواری
۱۸۲- مصطفی ذاکر
۱۸۳- مهدی معینی
۱۸۴- عباس حجتی
۱۸۵- عقیل علوانی
۱۸۶- مرتضی شریفی
۱۸۷- ولید باوی
۱۸۸- جلیل هوای
۱۸۹- عدنان خسرجی 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست