یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیام کنگره بنیانگذار حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به زنان ایران


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۷ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱۶ آوريل ۲۰۱٨


زنان ایران!
کنگره مشترک سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و کنشگران چپ که با هدف تشکیل یک تشکل واحد چپ برگزار گردیده به شما درود می فرستد و همبستگی و حمایت کنگره از حقوق و مطالبات به حق شما را اعلام می دارد.

کنگره ما در شرایطی برگزار می شود که جمعی از شما با اقدام جسورانه اتان بر علیه حجاب اجباری، توجه جهانیان را به سوی خود جلب کرده و برگ زرین دیگری بر صفحات تاریخ مبارزات حق طلبانه کشورمان افزوده اید. اما علیرغم مبارزاتتان، شما هم چنان تحت تبعیض غیرانسانی قرارداشته و حقوق تان در همه زمینه ها چه زندگی شخصی و چه زندگی اجتماعی به شکل بی سابقه ای نقض می شود. شما نه تنها مجبور به تحمل حجاب اجباری هستید، بلکه در نظام مرد سالار جمهوری اسلامی به عنوان شهروند درجه دوم به حساب می آئید. ایران امسال با قرار گرفتن در قعر جدول نابرابری های جنسیتی، اوج پسرفت حقوق زنان در طول چهل سال حیات جمهوری اسلامی و حکومت مذهبی را به نمایش گذاشت. در جمهوری اسلامی برخلاف بیشتر کشورهای مسلمان، شما نه تنها مجبور به تحمل حجاب اجباری هستید، بلکه از همان اوان انقلاب از صحنه اقتصادی و اجتماعی حذف شده و بی حقوقی نسبت به شما به امری مسلم و جاری تبدیل شده است. بیشترین شما نه فقط در حوزه خصوصی تحت قیمومیت همسر، پدر و برادر خود هستند، بلکه در سطح جامعه نیز از برابر حقوقی محروم بوده و همچنان اجازه ورود به بعضی از مشاغل را ندارید.
حکومت ایران و قانون گذاران آن با توسل به شرع و سنت، امکان مشارکت زنان در حوزه های سیاسی حتی از بسیاری از کشورهای همسایه تنگ تر کرده و دست خود را برای تصویب و اجرای قوانین زن ستیز هرچه بیشتر گشوده اند. هم چنان زنان به لحاظ قانونی در موقعیت فرودست در جامعه قرار دارند و از تبعیض جنسیتی، خشونت های جنسی در خانواده، محیط کار و جامعه و قوانین زن ستیز جمهوری اسلامی رنج می برند. علیرغم اینکه شما زنان و دختران ایران در طول دهه های اخیر گوی سبقت را از مردان در بسیاری از رشته های آموزشی دانشگاهی ربوده اید، اما سهم اتان از مشاغل درخور بخصوص در سطح مدیریت بسیار پایین تر از مردان است. هنوز در بسیاری از مشاغل دستمزد شما زنان از همتایان مردتان پایین تر است. عدم وجود امکانات لازم برای مادران شاغل از جمله شیرخوارگاه و مهدکودک برای فرزندانشان، زندگی آنان را با مشکلات هرچه بیشتری روبرو می سازد، زنان کارگر و زحمتکش را که فاقد هر اندوخته  ای اند به ادامه شغل خود تحت هرشرایطی مجبور می کند و بخشی از آنان را که شغل آزاد داشته و امکانات خصوصی برای نگهداری از فرزندانشان را ندارند، به دست شستن از شغل خود و پیوستن به خیل بیکاران بدون دریافت هرگونه بیمه بیکاری وامی دارد.
«دختران خیابان انقلاب»!
اقدام شما امسال نقطه عطفی در مبارزات زنان علیه حجاب اجباری و برای برابرحقوقی و رفع تبعیض جنسیتی بود. ما پشتیبان این حرکت شما بوده و همچون اکثریت جامعه خواهان آزادی در انتخاب نوع پوشش هستیم. کنگره ما بازداشت «دختران خیابان انقلاب» و زندانی کردن آنها را محکوم و با آن ها اعلام همبستگی می کند و خواهان توقف بلادرنگ بازداشت زنان و فعالین مدافع حقوق زنان است.

زنان مبارز!
شما هرگز در مقابل نابرابری ها ساکت ننشسته و در دفاع از ابتدائی ترین حقوق خود هزینه های سنگینی را متحمل شده اید. شما امسال نیز در روز زن بار دیگر خواسته های خود را با صدای رسا اعلام کردید. ما از حقوق شما برای دستمزد برابر با مردان، فراهم آوردن زمینه های لازم ایجاد اشتغال، راه یابی به فضاهای عمومی، به عرصه سیاست و اقتصاد حمایت کرده و باامید به تلاش هایتان برای گسترش سازمانیابی و سازماندهی زنان می نگریم، اطمینان داریم که نتیجه این تلاش، ارتقاء توان مبارزاتی شما برای دستیابی به خواسته های بحق تان خواهد بود.

کنگره ما تلاش دارد با وحدت صفوف نیروهای چپ به عنوان  مدافع راسخ برابری طلبی زنان و جامعه ای عاری از تبعیض، با ایجاد تسهیلات برای مشارکت سیاسی هرچه بیشتر زنان و فشرده تر کردن صفوف زنان و مردان در مبارزه علیه دیکتاتوری و برای آزادی، دموکراسی و عدالت، گامی موثر در جهت تقویت جنبش زنان و سازمان یابی آنان در ایران بردارد. ما خواهان آزادی بدون قید وشرط زنان زندانی سیاسی هستیم و از مبارزات به حق شما حمایت کرده خواهان به رسمیت شناخته شدن تشکل های مستقل زنان و روز زن هستیم.

کنگره بنیانگذار حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۱۲ فروردین ۲۰۱۸ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست