یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعلامیه حزب حکمتیست در باره حمله هوائی به سوریه


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۵ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱۴ آوريل ۲۰۱٨


مردم سوریه قربانیان جنگ تروریست ها   
بشریت آزادیخواه باید علیه تروریسم بمیدان بیاید!

همانطور که در روزهای اخیر انتظار میرفت، دولتهای آمریکا و فرانسه و بریتانیا، در اولین ساعات امروز شنبه ٢٥ فروردین، نقاطی از سوریه را که ادعا میشود مراکز تحقیق و تولید و انبار تسلیحات شیمیائی است، با موشک های کروز مورد حمله قرار دادند. این ادعا که آمریکا و موئتلفینش در پاسخ به بمباران شیمیائی یکشنبه گذشته در شهر دوما، در غوطه شرقی در حومه دمشق، و همینطور جلوگیری از تحقیق و تولید سلاح شیمیائی صورت گرفته است، نه فقط یک بهانه مسخره بلکه دروغ محض است. آمریکا و تیم ترامپ در متن کشمکشها و رقابتهای جهانی در خارومیانه و جهان و همینطور بخط کردن متحدان و جناح های سیاسی در هیئت حاکمه آمریکا، به جنگ نیاز دارد. حمله جنایتکارانه شیمیائی روز یکشنبه گذشته در دوما، این فرصت را به ترامپ و موئتلفینش داد تا به بهانه "مقابله با حمله شیمیائی" با حمله نظامی به سوریه اهداف وسیع تری را دنبال کنند.

حمله شیمیائی هفته گذشته را آمریکا و موئتلفین به دولت اسد و دولتهای روسیه و شرکا به بریتانیا نسبت می دهند. این اقدام جنایتکارانه توسط هر نیرو و دولتی صورت گرفته باشد، از نقطه نظر مردم آزادیخواه جهان و ما کمونیست ها قویا محکوم است. اما کسانی که خود سازنده و تولید کننده سلاحهای کشتار جمعی اند، کسانی که در استفاده از بمب های فسفری و اتمی و شیمیائی و انواع سلاحهای مرگبار کارنامه سیاهی دارند، دولتهای آمریکا و انگلستان و فرانسه همراه با متحدان منطقه ای دولتی و غیر دولتی شان مانند اسرائیل و عربستان و ترکیه و القاعده و داعش و گروههای جهادی که جنایت در عراق و لیبی و سوریه و چهارگوشه جهان را در همین یکدهه اخیر به اوج رساندند، دولتهای روسیه و جمهوری اسلامی و سوریه که همراه با حزب الله و حشدالشعبی و دهها گروه تروریستی سپاه قدس در کشتار و آوارگی و قتل عام از جمله مردم سوریه و عراق شهره آفاق اند، اینها صلاحیت ندارند از موضع "مردم سیویل" و "مقابله با ترور و کشتار جمعی" ظاهر شوند. از موضع مردم آزادیخواه جهان و ما کمونیست های کارگری، جملگی این نیروهای تروریست دولتی و اسلامی جزو جنایتکاران اند. در جنگ سوریه این نیروها به جنایاتی دست زده اند که تاریخ بشر از آن شرم خواهد کرد. سوریه را به یک ویرانه بدل کردند و حاصل جنگ اینها نابودی تمام عیار یک جامعه و میدان دادن به کثیف ترین جنایتاکاران تاریخ بشر بوده است. اگر عدالت و حقیقت جوئی حتی بمعنی محدود کلمه در دنیای امروز محلی از اعراب داشت، باید سران و کاربدستان همه این دولتها و موئتلفین و ارتشهای تروریست و دست سازشان بجرم جنایت علیه بشریت محاکمه می شدند.

واقعیت اینست که سوریه میدان جنگ نیروهای جهانی و منطقه ای برای اهداف کمابیش درازمدت تر و استراتژیک تری است. آمریکا و روسیه در راس دو قطب رقیب تلاش دارند منافع آنی و آتی سیاسی و اقتصادی و نظامی و استراتژیک خود و متحدانشان را در کشمکش کنونی تامین کنند. این اهداف تماما ارتجاعی، ضد بشری، مخرب و علیه اهداف برابری طلبانه و ضد تبعیض جنبش طبقه کارگر و مردم آزادیخواه در منطقه و جهان است. حزب کمونیست کارگری – حکمتیست اهداف ارتجاعی کمپ های جهانی و منطقه ای درگیر در سوریه را ارتجاعی و ضد کارگری و ضد انسانی میداند و قاطعانه آنرا محکوم می کند. ما برای سرنگونی جمهوری اسلامی در ایران و به شکست کشاندن میلیتاریسم دولتی افق ارتجاعی امپریالیستی در منطقه مبارزه می کنیم. ما خواهان صلح تروریست ها نیستیم بلکه خواهان برچیدن بساط تروریسم در اشکال مختلف توسط کمپ آزادیخواه و انقلابی و کارگری و سکولار در منطقه هستیم. حمله طرفین درگیر به پایگاههای نظامی و نیروهای نظامی همدیگر برای هیچ نیروی جدی قابل محکوم کردن نیست، اما حملات امروز برخلاف ادعاهای ثابت نشده و دروغهای شاخدار رسانه ها، هدفی جز تشدید جنگ در سوریه، ویرانی و کشتار مردم بیدفاع و تشدید تقابلهای نظامی و تروریستی در منطقه ندارد. ما تحرک میلیتاریسم و قلدری آمریکا و فرانسه و انگلستان و همینطور عملکرد و سیاست تروریستی کمپ رقیب یعنی دولتهای روسیه و سوریه و جمهوری اسلامی و موئتلفین منطقه ای شان را قویا محکوم می کنیم. ما مردم آزادیخواه جهان را فرامیخوانیم در مقابل تروریسم و میلیتاریسم بمیدان بیایند. علیه تروریسم اسلامی و دولتی و جنگ تروریست های متفرقه و در دفاع از مبارزات کارگران و مردم منطقه برای سرنگونی دولتهای اسلامی و دیکتاتوریهای بورژوائی بمیدان بیایند. طبقه کارگر و مردم آزادیخواه جهان باید علیه دولتهای ارتجاعی و تروریست در هر گوشه جهان بپاخیزد و بساط دولتها و قدرتهای تروریست و سرمایه را برچیند!

نه به تروریسم دولتی، نه به تروریسم اسلامی!
بسوی ایجاد قطب سوم برای آزادی و برابری و سوسیالیسم!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
٢٥ فروردین ١٣٩٧ – ١٤ آوریل ٢٠١٨


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست