یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

باج خواهی ترامپ با سبیل های بولتون! - نجف ( کاوه ) مهدی پور


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۲ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱۱ آوريل ۲۰۱٨


دونالد ترامپ رییس جمهور متفاوت ایالات متحده که یک سال و اندی از دوران حکومتش می گذرد هنوز نتوانسته است اقتدار آمریکای مورد نظرش را بازیابی کند و در خصوص تثبیت موقعیت هژمونیک آمریکا تا کنون ژست های متفاوتی از خود نشان داده ولی قطعا وضعیت موجود با خواست مطلوب او تفاوت اساسی دارد؛ لذا به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک خود به ویژه در عرصه ی پیچیده ی بین المللی مهره های گوناگونی را در کادر خود جابجا نموده است لیکن تعویض مهره های ترامپ منجر به ایجاد شرایط هژمون آمریکایی نشده و تقریبا به جز شخص ترامپ ، هیچ مهره و مقامی از قابلیت ثبات و سکون برخوردار نیست اما رفته رفته تیم هژمون گرای ترامپ در حال تکمیل است که تعویض رکس تیلرسون و مک مستر ، ترامپ را به شرایط ایده آل نزدیکتر کرده است. نیویورک تایمز نوشت: " ارتقاء بولتون به همراه خروج رکس تیلرسون و ژنرال مک مستر به این معناست که تیم سیاست خارجی ترامپ اکنون رادیکالترین تیم سیاست خارجی تهاجمی است که در تاریخ مدرن ،پیرامون رییس جمهور آمریکا حضور داشته است".
با آمدن پامپءو به جای تیلرسون به نظر می رسد سیاست خارجی آمریکا رویکرد متکبرانه و یکجانبه گرایانه تری را در پیش گیرد؛ اما انتخاب جان بولتون با سوابق معلوم به عنوان مشاور امنیت کاخ سفید ، آیالات متحده ی جنگ طلب دهه ی نود و اوایل ۲هزار میلادی را به اذهان متبادر می نماید! این باز جنگ طلب بالتیمور از مدافعان تغییر رژیم در کره شمالی و ایران است ، بولتون بارها به صراحت خواستار خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) بوده است، او خواستار تغییر رژیم در سوریه و موافق ورود آمریکابه این جنگ است ؛ بولتون دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را یک جنگ واقعی علیه آمریکا قلمداد کرد که باید با آن برخورد شود!
جان بولتون در راستای فشار به جمهوری اسلامی و تغییر رژیم در ایران ، از مجاهدین خلق حمایت به عمل آورد؛ بنا به نقل از جک استرا وزیر خارجه ی اسبق انگلستان، در عین همکاری و همراهی ایران با اروپا و آمریکا در خصوص جنگ علیه طالبان در افغانستان ، وی در سال ۲۰۰۲ از جرج دبلیو بوش خواست تا ایران را به عنوان یکی از کشورهای محور شرارت اعلام نماید !
معاونت امور بین المللی در وزارت خارجه ( ۱۹۹٣-۱۹٨۹)
معاونت دادستان کل در وزارت دادگستری (۱۹٨۹-۱۹٨۵)
معاونت اداره توسعه بین المللی (۱۹٨٣-۱۹٨۱)
سفارت دایم آمریکا در سازمان ملل (۲۰۰۶-۲۰۰۵)
مشاور سیاست خارجی میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری (۲۰۱۲) از جمله سمت های وی در دولتهای جمهوریخواه در آمریکا است.
در حال حاضر عضو پیوسته ارشد در موسسه امریکن اینترپرایز و از مشی دهندگان فاکس نیوز است؛ بولتون با اندیشکده های محافظه کار همچون ، انجمن ملی سلاح، پروژه ای برای قرن آمریکای جدید(PNAC) و بنیاد یهودی امور امنیت ملی (JINSA) همکاری داشته است که حاکی از سوابق رادیکال وی می باشد.
بدهی ۲۰تریلیون دلاری دولت آمریکا ، عدم تمکین شرکای تجاری آمریکا از سیاستهای تجاری ترامپ، چالش اقتصادی واشینگتن با پکن و اختلافات اقتصادی آمریکا با اروپا، جنگ لفظی پیونگ یانگ با واشینگتن، برجام و ادعاهای بالستیکی ایران، آغاز جنگ سرد مجدد روسیه و آمریکا، موضوع کهنه سوریه و... عمده چالشهای اقتصادی و نظامی روبروی ترامپ است که باید با شبیه سازی جنگی و یا حتی جنگهای تاکتیکی و کوتاه زمان بر آنان فایق آید و شرایط را به نفع آمریکا تغییر دهد ! هرچند که روزی ترامپ سبیل های جان بولتون را مانع رسیدن وی به پست وزارت خارجه عنوان کرده بود، اما تجدید نظر او در این زمینه شاید به دادش رسیده باشد ،زیرا سبیل های جان بولتون در نزد بعضی بازیگران منطقه ای از جمله ایران آنقدر کلفت خواهد بود تا بتواند باج های دندانگیری را برای دولت هژمونگرا و اقتدرار طلب ترامپ غیر قابل پیش بینی رقم بزند!

* نجف (کاوه) مهدی پور صاحب امتیاز و مدیر مسءول هفته نامه باخترزمین و کارشناس ارشد مطالعات آمریکا


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست