یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فدائیان خلق (اکثریت): از خواست انجمن های صنفی کارگران برای افزایش دستمزد حمایت می کنیم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۲ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱٣ مارس ۲۰۱٨


* تشکیل سندیکا و اتحادیه های مستقل به امر ضرور و مبرم تبدیل شده است

در حالیکه کمتر از سه هفته به عید نوروز و آغاز سال نو باقی نمانده، اما هنوز تکلیف افزایش دستمزد کارگران ناروشن است. چند هفته پیش مذاکرات مربوط به دستمزد در شورای عالی کار به دلیل عدم توافق بر سر میزان افزایش دستمزد سال آتی بی نتیجه ماند و تعطیل شد. با این وجود اعتراض کارگران به سیاست ثابت نگهداشتن دستمزدها به روش های مختلف ادامه یافته است. کارگران خواهان افزایش دستمزدها بر اساس هزینه واقعی سبد معیشت و نرخ واقعی تورم و پرکردن شکاف بین دستمزد و هزینه ها طی سال های گذشته هستند.
در همین ارتباط ٥٣ انجمن صنفی کارگران ساختمانی در ١٦ اسفند با انتشار بیانیهای ضمن ابراز نارضایتی شدید از فقر، بی عدالتی، تبعیض و نابرابری و سیاست ضدکارگری دولت، سپردن اختیار تعیین دستمزد به دولت و کارفرمایان را محکوم و خواهان شنیده شدن صدای اعتراض کارگران و افزایش واقعی دستمزدهای بیشتر از خط فقر شدند. در بیانیه انجمن های صنفی کارگران ساختمانی آمده است: "باید دغدغه ما دیگر سفره خالیمان نباشد، باید فاصله ای بین گرفتن دست مزدمان باعرق جبیب مان نباشد، ... کوچکتر شدن سفره کارگران، اختلاف فاحش دستمزد کارگران با میزان خط فقر، ظلم ناروای کارفرمایان، بیمه کارگران و بازنشستگی کارگران این ها همه و همه باعث شده اند که این قشر فراتر از قبل به فکر دادخواهی خود باشند". در بیانیه انجمن ها بر استفاده از اعتراضات و اعتصابات برای تحقق مطالبات کارگران تاکید شده است: "اعتصاب و اعتراض کارگران باید منجر به زندگی با رفاه بیشتر در این جامعه برای کارگران شود." گرچه در بیانیه انجمن های کارگران ساختمانی مطالبات اساسی کارگران همانند فعالیت آزاد سندیکایی، حق اعتصاب، نبود امنیت شغلی و ... مسکوت ماندهاند، با این همه خواسته های آن ها بر حق و مورد تائید کارگران هستند.
با وجود اهمیت انتشار چنین بیانیه هایی، اما چنانکه تجربیات تلخ همه ساله افزایش دستمزد توسط شورای عالی کار نشان داده است، دست یافتن کارگران به دستمزدهائی بیشتر از خط فقر و سایر مطالبات شان، مادامی که همبستگی سازمان یافته سراسری در قالب اتحادیههای کارگری نیرومند و مستقل از دولت و کارفرمایان شکل نگرفته باشد، میسر نیست. بهمین جهت این انجمن ها برای رسیدن به مطالبات خود باید استقلال خود را از دولت و کارفرمایان حفظ کنند و به فکر متحد شدن در یک اتحادیه واقعی سراسری و اتحاد با تشکل های گروه های دیگر کارگری باشند تا بتوانند فشار لازم را به دولت اعمال کنند و دولت را وارد به عقب نشینی نمایند. در آن صورت دولت و کارفرمایان و نمایندگانشان در شورای عالی کار نخواهند توانست دستمزدهای چند مرتبه زیر خط فقر را به کارگران تحمیل نمایند.
به احتمال زیاد امسال هم به سبک سال های گذشته حداقل دستمزدها تعیین خواهد شد که با خواست کارگران و هزینه های زندگی فاصله زیادی خواهد داشت. با این وجود نباید تسلیم دستمزدی شد که دولت و کارفرمایان می خواهند بر کارگران تحمیل نمایند. تشکل های کارگری موجود باید تلاش کنند با تشکیل کمیته مشترک دستمزد، بدیل شورای عالی کار را پی ریزی کنند و زمینه را برای پایان دادن به انحصار تعیین دستمزد توسط دولت و کارفرمایان فراهم سازند. تشکیل چنین کمیته ای می تواند به امر سازمانیابی سراسری نیز کمک شایانی نمایند. ما از خواست افزایش دستمزد بالای خط فقر در بیانیه انجمن های صنفی و بیانیه سندیکاهای کارگری و از تلاش مبارزه کارگران در راستای افزایش دستمزد حمایت می کنیم.
تداوم و شتاب گیری فزاینده تعرض دولت و کارفرمایان به حقوق کارگران و بی پاسخ ماندن مطالبات کارگران به رغم اعتراضات و اعتصابات بی سابقه کارگری عمدتأ به پراکنده بودن اعتراضات و فقدان سندیکاها و اتحادیه های کارگری نیرومند و مستقل برمی گردد. امروز بیش از پیش تشکیل سندیکا و اتحادیه های مستقل به امر ضرور و مبرم تبدیل شده است.

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ (۱۲ مارس ۲۰۱۸)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست