یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

استثمار مردم محروم جنوب تهران بوسیله امپراتوری آستان قدس رضوی


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۰ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۱ مارس ۲۰۱٨


آستان قدس رضوی به عنوان بزرگترین مالک اراضی شهری ایران، نقش اساسی در افزایش هزینه های زمین و مسکن داشته و نه تنها کمکی به اقشار محروم جامعه نمیکند بلکه بزرگترین استثمار کننده مردم در ایران بوده و همواره با کمک قوه قضاییه، اراضی زیادی را شناسایی و از طرق مختلف به تملک خود در آورده و سند مالکیت زمین ها را به نام خود دریافت میکند و متاسفانه شکایت مردم مظلوم از این امپراتوری به دلیل همسویی قوه قضاییه با این نهاد، هیچگاه راه به جایی نبرده، یکی از این نمونه های ظلم آستان قدس رضوی و قوه قضاییه به مردم، باقر شهر میباشد.
باقر شهر، شهری در جنوب تهران و در شمال پالایشگاه تهران و در نزدیکی گسل ری قراردارد و در گذشته از الحاق دو روستای کوچک به نام باقرآباد و جعفرآباد، به باقر شهر نام گذاری شد و هم اکنون به شهری با جمعیتی نزدیک به ۶۰ هزار نفر رسیده است، این جمعیت به غیر از تعداد زیادی تبعه افغانی ساکن این شهر است که در سرشماری‌های رسمی، جزء جمعیت شهر محسوب نمی‌گردند.
ساکنین باقرشهر اکثرا از کارگران و اقشار تهی‌دست جامعه تشکیل یافته است. مهمترین مشکل این شهر، فرسودگی بسیار زیاد واحدهای مسکونی بسیار کوچک با مساحت ۴۰ یا ۵۰ مترمربع و بافتی به شدت متراکم و کوچه‌هایی با عرض ٨۰ سانتیمتر الی ۱ متر می‌باشد که متاسفانه به دلیل وقفی بودن بیش از ۶۰ درصد زمین‌های این شهر، امکان بازسازی و نوسازی این بافت با موانع زیادی روبرو است.
بخش بزرگی از اراضی وقفی این شهر متعلق به آستان قدس رضوی (وقف خاص) و بخش کوچک آن نیز وقف عام (فیروزکوهی) می‌باشد.
در اواخر سلطنت محمدرضا شاه به منظور اصلاح وضعیت این شهر که حاشیه‌نشین‌های اطراف تهران را در خود جای داده بود، طی توافقی با آستان قدس رضوی، در دفترخانه اسناد رسمی شماره ۱۱ برابر سند شماره ۱۱۲٨۶-۱۰۲۰٣ و دادن زمین‌هایی به جای زمین‌های باقرشهر به این نهاد، این اراضی از وقف آستان قدس رضوی خارج شد و برای تمام مالکین خانه های این شهر سند رسمی مالکیت صادر گردید، ولی پس از انقلاب ۵۷، با شکایت آستان قدس رضوی، تمام سندهای مالکیتی مردم از طرف قوه قضایی باطل گردید (البته آستان قدس رضوی زمین‌های معوض را هم به دولت برنگرداند). در نتیجه آستان قدس رضوی هم اکنون برای اجاره معوقه این زمین‌ها، مبالغ گزافی را از مالکین بین ۴۰ الی ۵۰ میلیون تومان طلب می‌کند و در صورت عدم پرداخت این اجاره‌بها، به هیچ وجهی اجازه نوسازی این بناهای فرسوده را به مردم نمی‌دهد.
مردم باقرشهر نیز تا کنون حاضر نشده‌اند این پول زور را به آستان قدس رضوی پرداخت کنند و با وجود خطرات بسیار زیاد زلزله، ناشی از گسل ری که خطرناک‌ترین گسل تهران می‌باشد، همچنان در انتظار تصمیم مسئولین برای حل این معضل بزرگ و اساسی هستند ولی متاسفانه هیچ یک از مسئولین دولتی به دلیل قدرت بسیار زیاد امپراتوری آستان قدس رضوی، حتی جرات بیان ستم به چنین بزرگی را که آستان قدس رضوی به مردم محروم این شهر روا میدارد، را ندارند.
مردم باقر شهر به دلیل سودجویی و منفعت طلبی آستان قدس رضوی، هم اکنون با مشکلات زیادی چون آلودگی ناشی از پالایشگاه تهران و آلودگی های دیگر، کمبود خدمات و از همه مهمتر خطر زلزله روبرو هستند.
لازم به گفتن است که نمونه اجحاف آستان قدس رضوی به مردم باقر شهر، به هیچ وجهه ای استثنا نبوده و آستان قدس رضوی هم اکنون بزرگترین مالک زمین در شهرهای ایران و حتی بزرگترین مالک اراضی کشاورزی میباشد به عنوان مثال بیش از ۴۰درصد زمینهای مشهد در مالکیت این امپراتوری مالی - سیاسی قرار دارد.

مهران همایون 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست