یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: جنگ تجاوزکارانه و تحمیلی ترکیه بر مردم عفرین، متوقف شود


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۹ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۰ مارس ۲۰۱٨


حدود پنجاه روز است که ارتش ترکیه و گروه‌های جهادی وابسته به این کشور، کانتون کوچک عفرین در شمال سوریه "روژآوا " را مورد حمله و تجاوز همه جانبه قرار داده اند. نیروهای مشترک ارتش ترکیه و جهادی‌ها از زمین و هواپیماهای جنگی تُرکی از آسمان تا کنون هزاران تن بمب و موشک و گلوله برسر مردم بی‌دفاع عفرین بارانده اند. بنا به اعلام منابع مستقل تعدادی از روستا‌ها و شهرک‌های کانتون عفرین به اشغال نیروهای متجاوز درآمده و از سکنه خالی شده است. بیش از ۳۰۰ زن و کودک و شهروند مدنی کشته شده و ده‌ها هزار شهروند وحشت زده فراری شده، و یا از مناطق اشغال شده رانده شده اند.

کانتون عفرین یکی از سه کانتون خودگردان "روژآوا "در شمال سوریه است. این کانتون که پس از گسیل و هجوم نیروهای اسلامی داعش و جبهه النصره تحت حمایت ترکیه به سوریه، در چهار سال پیش خودگردان شده و توسط مبارزان کُرد اداره می شود، تا پیش حمله اخیر ترکیه، از امن‌ترین مناطق در شمال سوریه شناخته می شد.

مبارزان مردمی کُرد، پس از آنکه شمال سوریه را از وجود گروه دولت اسلامی داعش پاکسازی نموده و این گروه تروریستی را از شهر رقه بیرون راندند، خشم دولت تُرکیه را برافروختند. این دولت که پرورش دهنده و حامی نهان داعش محسوب میشود، اکنون خود وارد میدان شده و خشمگینانه مردم مدنی و نیروهای مبارز کُرد را هدف بمباران و توپباران و حملات بی‌رحمانه خود قرار داده است.

دولت اردوغان با توافق و تبانی با برخی قدرت‌های ویرانگر حاضر در سوریه عملیات گسترده‌ای را با هدف سرکوب و بیرون راندن کُردها از مناطق تحت سکونت خود،و استقرار دادن بقایای داعش و النصره و جهادی‌های بنیادگرا و ترکُمن‌های وابسته به خود، در "روژآوا" آغاز نموده است.

عملیات تجاوزگرانه نظامی دولت تُرکیه که با بمباران‌های گسترده مناطق مسکونی شهرها و روستاهای عفرین از جمله بمباران بیمارستانها، مراکز درمانی، امدادگری، آموزشی و تاسیسات زیربنایی آب و برق عفرین و کشتار زنان و کودکان و شهروندان غیرنظامی طی پنجاه گذشته ادامه داشته، مکمل جنایت جنگی و جرایمی است که بر ضد صلح و با تخلف گسترده از قوانین و عرف جنگی صورت می گیرد. افزون بر آن مواضع و نیات دولت اردوغان در برابر موجودیت کُردها و اقدام و طرح ریزیهای این دولت برای نابودی سیستم خودمدیریتی حاکمیت محلی و محو موجودیت کانتون‌های خودگردان، کاملاً نژادپرستانه و حرکت در راستای جنایت ژنوساید موجودیت کُردی در شمال سوریه است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان بر این نظر است که تجاوز ویرانگرانه و هجوم بی‌رحمانه مشترک ارتش نژادگرای تُرکیه و جهادی‌های بنیادگرا و نئوداعشی‌ها به عفرین و موجودیت کُرد در شمال سوریه، دارای مصادیقی عینی از نقض صلح، نقض حقوق بشر، نقض پیمان‌ها و کنوانسیون‌های بین المللی مربوط به حقوق اقلیت ها، نقض قطعنامه‌های شورای امنیت، نقض منشور ملل متحد، نقض حقوق جنگ و بطور کلی نقض حقوق بین الملل در مورد تجاوز و اشغاگری است. از این رو دادگری جهانی و دادگاه کیفری بین المللی می تواند و باید شخص اردوغان و فرماندهان جنگی وی را به دلایل غیرقابل انکار ارتکاب جرایم جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی و ژنوساید مردم کُرد " روژآوا" تحت پیگرد قضایی دهد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان در پایان، نگاه و توجه وجدان‌های بیدار در جهان را به جنایات ارتش مشترک تُرکیه و نئوداعشی‌ها در عفرین و نیز به مشارکت و همدستی برخی قدرت‌های دخیل در جنگ داخلی سوریه و هم چنین به سکوت مرگبار سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و دیگر نظاره گران بین المللی در این باره، جلب و فرا می خواند، این سازمان از تمامی نهادها و مجامع حقوق بشری و مدافعان راستین حقوق بشر در سرتاسر جهان می خواهد وضعیت وخامت بار مردم تحت محاصره عفرین را دریابند و برای توقف جنگ تحمیلی و جنایات تُرکیه در این کانتون، دست به اقدام عاجل بزنند.

۱۹اسفند ۱۳۹٦ / ۱۰ مارس ۲۰۱۸
سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست