یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ماکرون: فرانسه به محض اثبات به کارگیری سلاح شیمیایی، به سوریه حمله می‌کند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۵ بهمن ۱٣۹۶ -  ۱۴ فوريه ۲۰۱٨


یک روز پس از تأکید دوباره رئیس جمهوری فرانسه بر "خط قرمز" این کشور در سوریه، بوریس ولو، نماینده پارلمان فرانسه و سخنگوی گروه جدید چپ‌ها در این پارلمان، روز چهارشنبه چهاردهم فوریه، از این موضع‌‌گیری امانوئل ماکرون استقبال کرد و گفت که او فرانسه را به "موضع همیشگی" خود در قبال رژیم سوریه بازگرداند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز سه‌شنبه سیزدهم فوریه در مقابل خبرنگاران در پاریس سخن گفت که در صورت وجود شواهد مبنی بر استفاده رژیم سوریه از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان، فرانسه به مکانی که این سلاح شیمایی در آنجا ساخته یا سازماندهی می‌شود، حمله خواهد کرد. ماکرون تأکید کرد که "این خط قرمز فرانسه باید رعایت شود."

رئیس جمهوری فرانسه با این حال اضافه کرد که تاکنون برای سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه ثابت نشده که سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده شده است. او تأکید کرد: "به محض اینکه این امر ثابت شود، من آنچه را گفتم عمل خواهم کرد."

این اظهارات امانوئل ماکرون، در حالی است که او در ۲۹ مه ۲۰۱۷، در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در کاخ ورسای، گفته بود که "هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی" در سوریه، به فرانسه امکان "واکنش فوری" خواهد داد.

رئیس جمهوری فرانسه گفته بود: "من خط قرمز فرانسه را خیلی روشن مشخص کردم: استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هر کسی که باشد، موجب واکنش فوری از سوی فرانسوی‌هاست."

ماکرون همچنین چند روز پیش در یک گفتگوی تلفنی با پوتین بار دیگر بر این خط قرمز فرانسه تأکید کرد و گفت که عزم فرانسه برای مبارزه با استفاده از سلاح شیمایی در سوریه راسخ است.

آمریکا معتقد است که دولت دمشق از ماه ژانویه تاکنون دست‌کم شش بار در مناطق تحت کنترل شورشیان دست به حمله با گاز کلر زده است.

ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، نیز چهارشنبه هفته گذشته گفت که "همه چیز نشان می‌دهد که مقامات سوریه اقدام به حمله با گاز کلر کرده‌اند." اما دو روز بعد، فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه گفت که اکنون هنوز قطعیتی در این زمینه وجود ندارد و خط قرمز فرانسه در این زمینه نقض نشده است.

این در حالی است که عبدالرحمان المواس، معاون رئیس کلاه سفیدهای دفاع غیرنظامی سوریه، روز سه‌شنبه سیزدهم فوریه، پس از دیدار با مشاور عالی رئیس جمهوری فرانسه در پاریس مدعی شد که "تمامی خطوط قرمز در سوریه" زیر پا گذاشته شده و سوری‌ها در این زمینه ناامید هستند.

وی همچنین گفت که فرانسه به جای تعیین "خطوط قرمز" بهتر است با "اقدامات مشخص" بازیگران اصلی بحران سوریه را به تن دادن به یک آتش بس متقاعد کند.

عبدالرحمان المواس با این حال تأکید کرد که امکانات فرانسه در این زمینه محدود است. اما سیاستمدارانی چون در فرانسه معتقدند که این کشور "ابزارهایی" در اختیار دارد که با آنها می‌تواند مانع سیطره کامل روسیه بر سوریه شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست