یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعلامیه مشترک - زنجیره مرگ ها در زتدان های رژیم اسلامی ادامه دارد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲٣ بهمن ۱٣۹۶ -  ۱۲ فوريه ۲۰۱٨


* جنایت دیگر در زندان اوین

زنجیره مرگ ها در زندان های رژیم اسلامی ادامه دارد. باز مرگ یک زندانی سیاسی، باز جنایت دیگر. جنایت های رژیم اسلامی پایانی ندارد. هنوز ابهام از خودکشی سینا قنبری و زندانی دیگری در زندان اراک برطرف نشده که خبر می رسد دکتر کاووس سیدامامی از فعالان محیط زیست و استاد جامعه‌شناسی، در زندان اوین خودکشی کرده است. این بار هم نهادهای امنیتی همانند موارد قبلی، خانواده دکتر کاووس سیدامامی را برای دفن جسد پیش از آنکه تحقیقات لازم از جمله کالبدشکافی انجام شود، تحب فشار گذاشته اند. جلوگیری از تحقیقات و کالبد شکافی مشخص می کند که امنیتی ها دروغ می گویند و می خواهند جنایت آن ها آشکار نشود. پوشاندن جنایت در رژیم اسلامی سابقه طولانی دارد. از جمله جنایت هولناک سال ۶۷. به همین خاطر افکار عمومی دروغ های ارگان های امنیتی ـ اطلاعاتی را باور نمی کنند. بالفرض هم خبر خودکشی سیدامامی درست باشد، باز نشان می دهد که امنیتی ها چه فضای هولناکی در زندان اوین ساخته اند که زندانی برای رهائی از آن دست به خودکشی می زند.

دکتر کاووس سیدامامی استاد جامعه‌شناسی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق و مدیر عامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بود. او لیسانس جامعه‌شناسی خود را در سال ۱۳۵۴ از دانشگاه اوهایو آمریکا و فوق لیسانس و دکترای جامعه‌شناسی را نیز در دهه ۶۰ شمسی از دانشگاه ارگان ایالات متحده اخذ کرده بود. او پس از دریافت کارشناسی ارشد در امور بین‌الملل از دانشگاه اوهایو به ایران بازمی‌گردد و در سال ۱۳۵۸ در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز به تدریش جامعه‌شناسی می پردازد. دکتر کاووس در دوران جنگ، داوطلبانه به آبادان می رود و ترکش می خورد. او ایرانی ـ کانادائی بود. بعد از مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی ـ کانادایی در سال ۱۳۸۲، این دومین شهروند ایرانی ـ کانادائی است که در زندان‌ اوین و پشت درهای بسته جان خود را از دست می‌دهد.

خبر مرگ کاووس سید امامی برای جامعه دانشگاهی کشور و مجامع علمی هم بهت آور بود. چهار انجمن جامعه‌شناسی ایران، علوم سیاسی ایران، مطالعات صلح ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در نامه به حسن روحانی خواهان پیگیری مرگ سیدامامی در زندان اوین شده اند.

کاووس سید امامی را در ۴ بهمن دستگیر می  کنند و جمعه ۱۹ بهمن خبر مرگ او را به همسرش اطلاع می دهند. به گفته دادستان تهران او و تعدادی دیگر از بازداشت‌شدگان اخیر: "در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند". کاووس سید امامی فعال محیط زیست بود و معلوم نیست چگونه فعال محیط زیست به اطلاعات طبقه بندی دسترسی داشته است. رژیم اسلامی در حالی فعالین محیط زیست را به جاسوسی متهم می کند، که جاسوسان دولت اسرائیل در وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و بیت علی خامنه ای لانه کرده اند و اطلاعات طبقه بندی شده توسط آن ها به دست دولت های دیگر می رسد.

دستگیری فعالین محیط زیست و سربه نیست کردن استاد دانشگاه نشان از وحشت رژیم اسلامی دارد. مردم در دیماه در بیش از ۸۰ شهر علیه رژیم به پا خاستند. آمار منتشره نشان می دهد که ۷۵ درصد مردم از وضعیت فعلی ناراضی اند و خواهان تغییرند. اما رژیم در مقابل خواست ۷۵ درصد مردم ایستاده و با کشتار و سرکوب می خواهد سلطه خود را حفظ کند.

ما دستگیری فعالین محیط زیست و سربه نیست کردن دکتر کاووس سید امامی در زندان اوین را محکوم می کنیم و خواهان هم صدائی و همراهی نیروهای آزادیخواه کشور علیه جنایات رژیم اسلامی و تحقیقات بین‌المللی تحت نظر سازمان ملل متحد در مورد زنجیره مرگ ها در زندان های رژیم و به ویژه سه مرگ در طی چهل روز گذشته هستیم.

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
هیئت مسئولین کنشگران چپ
هیئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ

۲۳ بهمن ۱۳۹۶ (۱۲ فوریه ۲۰۱۸)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست