یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

روحانی خواستار برگزاری همه‌پرسی بین جناح ها برای "حفظ نظام" شد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۲ بهمن ۱٣۹۶ -  ۱۱ فوريه ۲۰۱٨


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۲۲ بهمن، در سخنرانی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ایران گفت "اگر جناح‌ها اختلاف دارند، دعوا و شعار ندارد، صندوق آراء را بیاوریم و طبق اصل ۵۹ قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم." با این حال روحانی مشخص نکرد که درباره چه مسئله یا چه مسائلی باید همه‌پرسی برگزار شود. او همچنین در جای دیگری از سخنانش گفت: "ما برای اینکه بتوانیم انقلاب و نظام را حفظ کنیم، راهی جز مشارکت مردم نداریم".

روحانی در سخنرانی خود که در میدان آزادی تهران انجام شد، گفت: "اگر جایی ما با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانون اساسی می‌گوید در برخی موارد قانون‌گذاری و اعمال قوه مقننه در مسایل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم است." او تأکید کرد: "این ظرفیت قانون اساسی ماست و باید به ظرفیت‌های قانون اساسی‌مان عمل کنیم."

روحانی همچنین مدعی شد که "بسیاری از مسایلی که امروز در حوزه آزادی‌ها، روابط اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌ها ، به عنوان مشکل در جامعه داریم، ناشی از عمل نکردن به قانون اساسی است." وی با این ادعا که قانون اساسی جمهوری اسلامی "بن‌بست‌ها را برداشته"، همچنین خواستار پایبندی "تمام قوا و نیروهای مسلح" به این قانون شد.

روحانی همچنین گفت: "از همه نهادها و ارگان‌ها و از دستگاه قانون‌گذاری مجلس، شورای نگهبان و از همه می‌خواهم که راه انتخابات را سهل کنند... بگذارید همه سلیقه‌ها و جناح ها در انتخابات حضور پیدا کنند و در انتخابات مجلس، شوراها، خبرگان و ریاست جمهوری همه بیایند و شرکت کنند."

روحانی در سخنرانی خود همه ی سلیقه ها و جناح ها را شامل اصولگرایان، اصلاح طلبان، اعتدالیون و معتقدان به قانون اساسی اعلام کرد. در چارچوبه های اعلام شده در سخنرانی او هیچ جایی برای معترضانی که به خیابان ها آمدند و همچنین مخالفان نظام باقی نماند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست