یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برلین - جلسه انجمن دوستداران اندیشه با همکاری جامعه ایرانیان در آلمان


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۲ بهمن ۱٣۹۶ -  ۱۱ فوريه ۲۰۱٨


انجمن دوستداران اندیشه با همکاری جامعه ایرانیان در آلمان برگزار می کند.

مفهوم فضا
سخنران:
دکترحسن بلوری

انجمن دوستداران اندیشه پیوسته در راستای پیشبرد بحث های نظری و علمی گام برمی دارد . در نشست کنونی دکتر حسن بلوری در باره ی مفهوم فضا سخن خواهد گفت.
ما حضور همه ی دوستداران بحث های نظری و علمی را در این نشست گرامی می داریم.

زمان: جمعه 16 فوریه   ساعت 18
مکان: دفتر جامعه ایرانیان در آلمان
Trautenaustr, 5
10717 Berlin
U. 9 Güntzelstr.

چکیده:
مفهوم فضا مانند مفهوم زمان و مفهوم ماده در صد سال گذشته در ارتباط با دست آوردهای شگرف علمی تغییرات اساسی داشته است، تغییراتی حاصل از نقد فیزیکی و فلسقی آن. مفهوم جدید فضا بسیار متفاوت از آنی است که در طول هزاران سال گذشته تا اوایل قرن بیستم مطرح شدند.
فضا برای دانش فلسفه یک موُلفه اساسی به حساب می آید. این که آیا فضا محدود یا نامحدود، مطلق یا نسبیتی است و یا اصولا موجودیت دارد یا رابطه ای میان موجودیت هاست و یا بخشی از یک چارچوب مفهومی، در دانش فلسفه مورد مناقشه است. آنتولوژی و متافیزیک سعی در توضیح فضا مستقل از تجربه، و پدیدارشناسی در تجزیه و تحلیل فرم های تجربه شده‍ی آن دارند. علم فیزیک نوین فضا را مقوله ای نسبیتی می داند و آن را در نظریه ای از اوایل قرن بیستم به نام نظریه نسبیت به اثبات رسانده است. با این حال باید اذعان نمود، مفهوم فضا مفهومی است بسیار تاریک و ناروشن و بسیار انتزاعی. در حال حاضر مسئله وحدت دو نظریه، نسبیت و کوانتوم، موضوع پژوهش است. حل این مسئله می تواند شناخت ما را از فضا (زمان و ماده) عمیق تر کند.

در این سخنرانی می خواهم پس از مقدمه ای به معرفی تاریخچه فضا از دوران باستان تا اینشتین، به مفهوم فضای مطلق و نقد آن پرداخته، سپس مفهوم فضا در نظریه نسبیت خاص و نظریه نسبیت عام را توضیح داده، در ادامه منظور از "فضای کوانتومی" را بیان نموده و در پایان به این مهم بپردازم که آیا اصولا فضا موجودیت دارد.

حسن بلوری 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست