یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دو روزنامه‌نگار اهوازی به دلیل انتقاد از آموزش و پرورش به دادگاه احضار شدند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ بهمن ۱٣۹۶ -  ۵ فوريه ۲۰۱٨


نعیم حمیدی و سید نشعان آلبوشوکه، دو روزنامه‌نگار عرب اهوازی به دلیل انتقاد از عملکرد مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان، به دادگاه احضار شدند.

به نوشته رسانه‌های محلی در اهواز ، این دو روزنامه‌نگار در مقالاتی از اوضاع نامناسب وضعیت تحصیلی استان، افت مستمر رده این استان در رده‌بندی کشوری و همچنین استخدام‌های بی‌ضابطه و تبعیض آمیز در سیستم آموزش و پرورش، انتقاده کردند. در پی این انتقادات ، محمد تقی‌زاده، مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان اقدام به شکایت علیه آنان کرده و آنها را به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم کرده است.
نعیم حمیدی، مدیر مسئول سایت "عصر ما" و همچنین سید نشعان آلبوشوکه، روزنامه‌نگار و طنزنویس به استخدام ٣۲۰۰ نیروی حق‌التدریسی غیربومی در مدارس اهواز، قرار گرفتن استان خوزستان در رتبه های انتهایی رتبه بندی ۳۲ استان کشور و افت هفت رتبه‌ای خوزستان در کنکور سال ۱٣۹۶ اعتراض کرده بودند.

محمد تقی‌زاده یازدهمین مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان است و از ۲۴ آذر ۱٣۹۲ جایگزین رحمان فلاحی مدیرکل پیشین این استان شد. یک سال پس از حضور تقی‌زاده، استان خوزستان در رتبه ٣۱ کشوری قرار گرفت و تعداد بی‌سوادان این استان به ۶۵۰ هزار نفر رسید.

در دوره تقی‌زاده پدیده "مدارس کانکسی" در استان خوزستان ظاهر شد. مدارس کانکسی به یک یا دو اتاق فلزی اطلاق می‌شود که در نبود ساختمان، به عنوان مدرسه استفاده می‌شوند؛ موضوعی که با توجه به گرمای بسیار شدید جنوب خوزستان و مناطق برفی شمال آن، متناسب این استان نیست. به دلیل عدم اهتمام مدیریت اداره کل آموزش و پروش به تامین مدارس مورد نیاز، در مهرماه سال ۱٣۹۶ ساکنان روستای مسعودی شهر دارخوین در جنوب خوزستان با همکاری افراد نیکوکار اقدام به خرید کانکس و استفاده از آن به عنوان مدرسه کردند. تقی‌زاده در سال ۱٣۹۶ از وجود بیش از ۶۰۰ مدرسه کانکسی در خوزستان خبر داد، این در حالی است که گزارش‌های رسانه‌های محلی از وجود مدارس استاندارد متروک در این استان خبر داده‌اند. مدرسه روستای العوده در بخش غیزانیه اهواز یکی از این نمونه‌هاست. مدرسه روستای چام ورشام در همین بخش نیز به طویله‌ای برای حیوانات اهلی تبدیل شده است.

در همین راستا عبدالرحیم طبیشی، مشاور استاندار خوزستان در منطقه آزاد خرمشهر و آبادان، تقی‌زاده را مسئول نابسامانی‌ها و مشکلات آموزش و پرورش استان و شهرستان خرمشهر (محمره) معرفی کرد.

اقدامات تبعیض‌آمیز تقی‌زاده محدود به حوزه ساخت و ساز و استخدام‌ها نمی‌شود و او به شکل کاملا مشخصی عرب‌ستیزی فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است تا جایی که در دوره فعالیت وی ، دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی دخترانه به دلیل صحبت کردن به زبان عربی در کلاس، از سوی یک معلم تنبیه و ناچار به صد بار نوشتن جمله از "صحبت کردن در کلاس به زبان عربی پرهیز کنیم" شدند. علیرغم اعتراض گسترده خانواده‌های دانش‌آموزان و فعالان اجتماعی، تقی‌زاده از معلم مذکور حمایت کرد و حاضر به اخراج یا تنبیه او نشد.
او همچنین در موضوع تبدیل شدن مدرسه شهید مفتح در منطقه کوی علوی اهواز، به یک مرکز امنیتی واکنشی هیچ اقدامی نکرد.
سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن احضار نعیم حمیدی و سید نشعان آلبوشوکه، دو روزنامه‌نگار عرب اهوازی و سیاست تهدید وارعاب رسانه ها و فعالان مدنی اهوازی ، خواستار احترام به آزادی بیان و شنیدن صدای رسانه ها و منتقدان جهت اصلاح امور آموزشی و مبارزه با نژاد پرستی می باشد.

سازمان حقوق بشر اهواز
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
٥ فوریه ٢٠١٨


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست