یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گزارشی از مراسم خاک‌سپاری رفیق سیفی (سیف الله ) اکبری


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۲ دی ۱٣۹۶ -  ۱۲ ژانويه ۲۰۱٨روز ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶ ساعت نزدیک ۱۱ قبل از ظهر است، هنوز هیچ اطلاع رسانی عمومی صورت نگرفته است ولی انبوهی از جمعیت از دوستان و نزدیکان سیفی به سوی قبرستان مارالان تبریز سرازیر شده اند. از همه طیفهای اجتماعی از کارگران، معلمان، دانشجویان، از کوهنوردان، کارمندان ازاد و دولتی حضور دارند. اینک در مقابل شست و شوخانه قبرستان انبوهی از جمعت در شکلهای کوپه ای مشغول صحبت هستند ساعتی بعد وقتیکه پیکر آرمیده بر تابوت سیفی را تحویل دادند صف طولانی از جمعیت شکل گرفت. حضور گسترده جمعیت شگفت انگیز بود بطوریکه وقتیکه اول جمعیت به مزار ایشان در کنار برادر شهیدش سعید رسیده بود، هنوز انتهای صف در جلوی شست شوخانه بود. تشیع جنازه در سکوت و بدون هیچ گونه شعار و یا بانگ مذهبی صورت می گرفت و این اقدام برای مسئولین حراست گورستان قابل قبول نبود. بنابرین اجاز دفن پیکر رفیقمان را نداده مجبور کردند تابوت را به غسال خانه برگردانده نماز میت‌ برگزار کنند. نماز بدون شرکت مردم برگزار شد. بعد از انجام تشریفات دفن، تعدادی از دوستان سیفی در مورد ویژگی اخلاقی، روابط اجتماعی، جسارت، استقامت و پشت کار او صحبت کردند. نقطه های میانی صحبت ها را اشعار زیبای شعرا در وصف حال سیفی، صداقت و شهامت و انسانیت و وفاداری او به آرمان سیاسیش تشکیل میداد.
این بخش از سخنان دوستان و نیز عظمت‌ جمعیت شرکت کننده بر مذاق حراست خوش نیامده، آزارشان پا گرفت که دو نفر از شرکت کنندگان را به اتاق استنتاق کشاندند تا اولا علت عدم اجرای تشریفات مذهبی را توضیح بدهند دوما هر چه سریعتر پراکنده شوند.
هرچند با وجود این برخوردها مراسم بر سر مزار با آرامش بپایان رسید ولی در عوض از امکان برگزار مراسم‌ فردا که قرار بود در یک تالار بزرگ‌ با شرکت آزاد مردم و سخنرانان سیاسی برگزار شود جلوگیری کردند.

منبع: فیس بوک شمیلا زمانی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست