یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بازداشت زنان معترض عرب به مصادره زمینهای کشاورزی روستای جلیزی در ایلام


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۵ آذر ۱٣۹۶ -  ۶ دسامبر ۲۰۱۷


سازمان حقوق بشر اهواز: طبق گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر اهواز ، نیروهای امنیتی طی روزهای گذشته با محاصره کامل روستای عرب نشین " جلیزی" در استان ایلام، چندین زن معترض به مصادره زمینهای کشاورزی خود توسط ارتش ایران ، را پس از ضرب و شتم به همراه ٥٠ تن دیگر بازداشت کرده اند.

ماجرا صبح روز یکشنبه آغاز شد که مردم روستای جلیزی بالا ، زمینهای اجدادی خویش را شخم می زدند و در این حین سازمان "اتکا" وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران ، که داعیه مالکیت زمین را دارد با استقاده از زور و حمله نیروهای امنیتی به زنان معترض حاضر در زمینهایشان هجوم برده و با گاز اشک آور و فحش و ناسزا و باتوم به جان زنان افتادند! در ادامه نیروهای امنیتی با هجوم به بیمارستان دهلران و دستگیری زنان مصدوم و ضرب و جرح آنها با باتوم پرداختند!

روز دوشنبه و در طی حمله ناگهانی نیروهای امنیتی به روستای جلیزی با دهها خودرو ، هر کس از اهالی روستا را که در خیابان می یافتند پس از ضرب و شتم دستگیر بازداشت کردند!

طبق آخرین گزارش در طی این حمله بیش از ٥٠ نفر دستگیر و دیگر مردم روستا متواری و به روستاها و کوههای اطراف فرار کردند.

گفتنی است که سازمان "اتکا@ در این روستا بیش از ٤ هزار هکتار را مصادره کرده و تنها هزار هکتار را سهم مردم کشاورز روستا باقی گذاشته و اکنون نیز داعیه مالکیت آن را نیز دارد.

در این بین شیوخ روستای جلیزی ، فالح و خالد حمیدی که به گفته اهالی عوامل حکومتی می باشند با زد و بند با حمایت سازمان اتکا بیش از ٦٠٠ هکتار را به تملک خود دراورده است و هم اکنون باعث دستگیری تمام مردان روستا شده اند.

بخش عربی منطقه جلیزی تاسال ۱۳۶۵ جزءحریم استان خوزستان بود ولی امروزه بخش جلیزی و دهها روستاهای عربی امروزه جز محدوده استان ایلام میباشند.

سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن این سرکوب دولتی مردم کشاورز روستای جلیزی ، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط زنان بازداشت شده و سایر بازداشت شدگان می باشد. مراجع قضایی و حکومتی باید نسبت به بازگرداندن زمینها به کشاورزان منطقه اقدام نمایند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست