یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

چرا "بیانیه ی جمعی - زندگیش حماسه بود طاهر آقا!" را، امضاء نکردم؟ - اصغر ایزدی


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۵ آذر ۱٣۹۶ -  ۶ دسامبر ۲۰۱۷


یکی از دوستان محبت کرده بود و این بیانیه را برای من هم ایمیل کرده بود، تا در صورت تمایل آن را امضا کنم. این یادداشت، دلیل خودداری من از امضاء بیانیه بوده است:

"من هم مایل هستم که این اطلاعیه را امضا کنم؛ اطلاعیه به درستی قید کرده است: " در تاریخ معاصر ایران انگشت شمارند کسانی که همچون احمد زاده تحسین و احترام همه جریانات چپ، جنبش ملی و دموکراسی خواهی را به خود جلب کنند"؛ اما جمله ای دراطلاعیه وجود دارد که نمی توانم با آن موافق باشم؛ در اطلاعیه آمده است: "همه این گرایش ها از چپ و نیروهای جبهه ملی گرفته تا گروههای طیف نواندیشی دینی، طاهر احمدزاده را به خود نزدیک و از خود می دانستند ومی دانند. او فضایل این جریانات را یکجا در خود داشت و بی گزافه حلقه وصل همه آنان بود."

به گمان من، همه گرایش چپ، و حداقل یکی از گرایش های چپ که من خود را به آن متعلق می دانم ، نمی تواند طاهر آقا را " از خود دانسته وبداند" و همچنین نمی تواند او را " بی گزافه حلقه وصل "، " فضایل این جریانات" بداند.

چنین جمله ای بیان فصل مشترک "همه گرایش های از چپ و نیروهای جبهه ملی گرفته تا گروههای طیف نواندیشی دینی" نیست، بلکه می تواند بیان خواست برخی گرایش ها، از جمله نیروهای ملی- مذهبی باشد.

من فکر می کنم، با حذف این جمله، نه فقط لطمه ای به مضمون اطلاعیه وارد نمی شود، بلکه این امکان را فراهم می سازد که تقریبا همه گرایش های سیاسی بتوانند با آن همراه شوند."


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست