یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

توضیح موکریان در خصوص انتقادها به یک مصاحبه


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٨ آذر ۱٣۹۶ -  ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷


بیست‌ویکم آبان‌ماه سال‌جاری زلزله بخش‌های وسیعی از ایران و کشورهای همجوار را لرزاند. کانون این زلزله «ازگله» در استان کرمانشاه بود که متاسفانه خسارات فراوانی به‌دنبال داشت.
پوشش خبری کُند این حادثه از سوی «رسانه ملی» باعث شد در روزهای اول مردم در سراسر ایران اطلاع زیادی از عمق فاجعه، آمار ویرانی‌ها، کشته‌ها و آسیب‌دیده‌ها نداشته باشند. تا اینکه همراه با فعالان مدنی و رسانه‌ای، گزارشگران موکریان نیز دست به کار شدند و با انعکاس وسیع و فوری خبرهای زلزله در شبکههای مجازی، منجر به آگاهی و بسیج مردمی در امر کمک‌رسانی گردیدند.
در ساعات و روزهای نخست، عمدتا نیروهای مردمی و امدادگران داوطلب در منطقه حضور یافتند، که این کافی نبود و کمبودها به‌حدی بود که دامنه بحران لحظه‌به‌لحظه وسیع‌تر می‌شد اما با پوشش لحظه‌ای خبر و اتفاق‌ها، همگان از عمق و گستردگی فاجعه مطلع شدند و همین منجر به حضور نیروهای مردمی بیشتری شد. این حضور مرهمی بود بر زخم‌هایی که بر جسم و روان آسیب‌دیدگان و بازماندگان وارد آمده بود.
آژانس خبری موکریان، به‌عنوان رسانهی جامعه مدنی، به دور از هرگونه جهت‌گیری، مرزبندی و خط ‌دهی سیاسی از ابتدا با حضور در مناطق آسیب‌دیده‌، با تهیه گزارش‌های میدانی با استناد به اصول دقت و سرعت ابعاد این فاجعه را برای همگان مخابره کرد.
در این میان یکی از همکاران موکریان به‌نام «نیشتمان اسعدی» تحت‌تاثیر شرایط بحرانی منطقه‌ زلزلهزده، در اعتراض به کمبود امکانات برای امداد و نجات و مدیریت در کمک‌رسانی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفته‌ بود؛ کمک‌های مردمی از استان‌های غیرکرد به زلزلهزدهگان کمتر رسیده است. این اظهارنظر، انتقاد و رنجش شماری از هم‌وطنان و مخاطبان موکریان را به‌همراه داشت.
بدون تردید گزارشگران آژانس خبری موکریان، معتقد به صداقت، بی‌طرفی و شفافیت در خبررسانی هستند. اما غیرقابل انکار است که خبررسانی غیر مسولانه ی صدا و سیما و عدم شفافیت در ارائه آمارها به آحاد مردم و درنتیجه بی‌اطلاعی آنان از عمق فاجعه و نیز بُعد فاصله و مسافت با منطقه بحرانی، منجر به تاخیری ناخواسته در ارائه کمک‌های بی‌دریغشان به زلزلهزدگان گردید.
در واقع مقصود گزارشگر موکریان از بیان چنین نظری تنها در جهت آگاهی به مردم و شکل‌گیری عزمی جدی جهت تسریع در کمک به زلزله‌زدگان بوده است و اگر موجب رنجش خاطر مخاطبان شده، موکریان طلب گذشت دارد. این غیرقابل انکار است پس از گذشت چندی کمک‌ها از سراسر ایران و با همت بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، شخصیت‌های فرهنگی و جامعه مدنی به مناطق زلزله‌زده ارسال شد.
ما همچون بازماندگان زلزله کرمانشاه، قدردان همدردی و همیاری هم‌میهنانمان هستیم و دل روشن داریم همان‌طور که نیازهای عاجل آسیب‌دیدگان با همت جمعی شما در حال برطرف شدن است، خانه و کاشانه و روان مصیبت‌دیده‌ها در کوتاه زمانی با یاری شما ساخته می‌شود، باشد که نغزی سخن سعدی شیراز در دیار فرهاد برای همیشه حک شود:
چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار

شورای سردبیری آژانس خبری موکریان -کرمانشاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست