یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

خانم ابتکار لطفا آدرس غلط ندهید!-فریبا مرادی پور


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۹ آبان ۱٣۹۶ -  ۲۰ نوامبر ۲۰۱۷


 هفته گذشته معاون ریس جمهور در امور زنان و خانواده خانم دکتر ابتکار در نشستی با وزیر بهداشت درباره مسایل مربوط به زنان, ضمن اشاره به گزارش مجمع اقتصاد جهانی در خصوص شکاف جنسیتی و رتبه بسیار پایین ایران در این شاخص گفت:
"یکی از درخواستهایمان این است که شاخصهای تخصصی در حوزه بهداشت را به ما معرفی کنید تا ما بتوانیم این شاخص ها را با شاخص های جهانی مقایسه کنیم. در حال حاضر یک سری شاخصهای جهانی داریم که اخیرا یکی از گزارشات آنها در حوزه شکاف جنسیتی در چهار حوزه بهداشت، آموزش، مشارکت سیاسی و مشارکت اقتصادی منتشر شد. بنابراین اگر بتوانیم شاخصهایمان را در حوزه بهداشت ایجاد کنیم و آمار درستی ارایه دهیم در رتبه های انتهایی قرار نخواهیم گرفت. متاسفانه در حال حاضر جزو پنج کشور انتهایی لیست هستیم. بر این اساس فکر میکنم به دلیل نقص های آماری مان که ناشی از دقیق نبودن شاخصهاست نمیتوانیم پیشرفتهای جمهوری اسلامی ایران را در حوزه زنان به زبان علمی و آماری بیان کنیم حال اگر بتوانیم شاخصهای تخصصی حوزه بهداشت را داشته باشیم میتوانیم بر اساس آنها در حوزه زنان حرکت کنیم."
ضمن ابراز مسرت از اینکه می بینیم متولیان و مسولان کشور نیم نگاهی هم به گزارش های جهانی در خصوص وضعیت زنان دارند - و تنها به گزارشات و آمارهای تخیلی و ساختگی داخلی که همگی نشان از رفاه و برابری و بلکه برتری زنان ایرانی دارند اکتفا نمیکنند - بر خود لازم میدانیم که بگوییم : سرکار خانم ابتکار لطفا آدرس غلط ندهید! چرا دوست دارید مسایل را به نحوی که برایتان مفیدتر و کمتر جنجال برانگیز است ارایه و نشر دهید؟ رتبه ایران در شاخص جهانی برابری جنسیتی پایین است درست؛ ولی این رتبه افتضاح بیشتر از آنکه ناشی از شاخص بهداشت باشد مرهون حذف زنان از عرصه های اقتصادی و سیاسی جامعه است. خانم ابتکار عزیز! در عصر اینترنت و به مدد آشنایی حداقلی که بسیاری از مردم ایران با زبان انگلیسی دارند و در دسترس بودن آمارهای جهانی, مردم میتوانند تحقیق کنند و ببینند که چه شاخصهایی باعث شده که ایران در رتبه ۱۴۰ ام دنیا در بین ۱۴۴ کشور قرار بگیرد.
از آن گذشته اگر برای بررسی علمی تر نگاهی به گزارش مجمع اقتصاد جهانی در سالهای گذشته و سال جاری بیاندازیم بوضوح می بینیم که وضعیت زنان ایرانی از حیث برابری در بهداشت و درمان و آموزش تا حدی زیادی قابل قبول بوده است.
شاخص شکاف جنسیتی عددی بین صفر و یک است و هر چه عدد به صفر نزدیکتر باشد نشاندهنده عمیقتر بودن شکاف و نابربرای مطلق است و در مقابل اعداد نزدیکتر به یک برابری بیشتری را بین دو جنس در جامعه نشان میدهد. بررسی امتیاز ایران در بخشهای مختلف نشان میدهد که در سال ۲۰۱۶ پایین ترین میزان برابری جنسیتی در قدرت سیاسی (با مقدار ۰۴۶/۰) و سپس مشارکت اقتصادی (با مقدار ٣۵۷/۰ ) بوده و در بخش آموزش و سلامت هر کدام با ۹۶۵/۰ و ۹۶٣/۰ بالاترین تساوی جنسیتی را داشته ایم. بنابراین همانگونه که میبینید ایران در دو شاخص بهداشت وآموزش - سوای از رتبه کلی در بین سایر کشورهای جهان- در وضعیت مناسبی قرار دارد اما در شاخص مشارکت اقتصادی و سیاسی در وضعیت بسیار اسفناکی نزدیک به نابرابری مطلق قرار دارد.
این امتیاز ضعیف در بخشهای مشارکت افتصادی و سیاسی ناشی از تبعیض گسترده بین زنان ومردان جامعه در بازار کار و استخدام و دستمزد کمتر زنان در ازای کار برابر با مردان است به طوریکه در سال ۲۰۱۶ میلادی زنان ایرانی به ازای کار برابر با مردان تنها ۵٨ درصد حقوق آنان را دریافت کرده اند و نیز بر اساس آمارهای تطهیر شده جمهوری اسلامی نرخ بیکاری در بین زنان ایرانی ۵ برابر مردان است و هم اکنون ۶۰ درصد زنان ایران بیکارند.از طرف دیگر تبعیض شدید در عرصه قدرت سیاسی نیز تاثیر شدیدی بر رتبه و جایگاه ایران در این شاخص داشته است این وضعیت ناشی از مشارکت ندادن زنان در تصدی پستهای سیاسی و مدیریتی کشور است به طوریکه زنان ایرانی حتی حق کاندیدا شدن برای تصدی پست ریاست جمهوری را ندارند چه برسد به منصوب شدن برای پستهای کلیدی کشوری. به این مورد باید عدم دخالت دادن زنان در تصدی وزارت و استانداری و سفارت و سایر سمت های سیاسی و کلیدی و تاثیر گذاری کشوری را نیزاضافه کرد.
از اینرو به نظر میرسد که متولیان کشور از جمله خانم ابتکار به عنوان معاون ریس جهوری در امور زنان نمیخواهند با واقعیت موجود در جامعه روبرو شوند.حتی اگر مسولین کشور فکرمیکنند توان و اختیاری برای تغییر وضعیت مشارکت اقتصادی وسیاسی زنان در جامعه ندارند باز هم این دلیل نمیشود با نشان دادن جهت عکس به مردم مساله را به اصطلاح "بپیچانند". اگر عزمی در دولت حسن روحانی و حکومت جمهوری اسلامی برای کم کردن شکاف جنسیتی بین مردان و زنان جامعه وجود دارد بهتر است اول به سراغ دره های عظیم آن بروند که هم بسیار جای کار دارد و هم کیفیت زندگی زنان را به شکل تاسف باری تحت تاثیر قرارداده است و نه سراغ آن شاخصهایی که در حال حاضر نه نیازی برایش احساس میشود و نه در مقابل بقیه شاخصها باری بر روی زنان جامعه گذاشته است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست