یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دشت ذهاب پس از ۴۳ ساعت همچنان منتظر کمک‌های امدادی است


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲٣ آبان ۱٣۹۶ -  ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷مردم منطقه دشت ذهاب کرمانشاه از عدم امدادرسانی به موقع به ویژه در روز اول وقوع زلزله به شدت گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به مناطق زلزله‌زده، در پی وقوع زلزله ۷.٣ در غرب کشور، مردم برخی مناطق استان کرمانشاه به ویژه سرپل ذهاب و روستاهای آن همچنان از برق و آب بی‌بهره هستند و این دومین روز است که مردم باید ساعات سرد شب را یا در چادرها و یا در فضای باز شهری یا روستایی سپری کنند، در حالی که دمای این نقاط در برخی از ساعات شب به چند درجه زیر صفر نیز می‌رسد و شرایط سختی را حتی برای کسانی که شانس دریافت چادر داشتند به وجود می‌آورد. به طوری که در همه جای شهر آتش‌های کوچک روشن می‌شود و البته که تا صبح نه از سوخت و نه از چوب لازم برای گرم شدن محیط اطراف زلزله‌زدگان باقی نمی‌ماند.

بنابر بازدیدها از مناطق زلزله زده به ویژه در روستاهای نزدیک به سرپل ذهاب، مردم به شدت از نحوه امدادرسانی ناراضی هستند. به طوری که در برخی نقاط اعلام شده که ۲۴ ساعت پس از حادثه، اولین امداد به برخی مناطق صورت گرفته است و حتی نقاطی نیز وجود دارند که هیچ گونه امدادرسانی تا این لحظه به آنجا نشده است.

یکی از ساکنان منطقه دشت ذهاب که در روستای کوئیک ساکن است، به خبرنگار ایلنا گفت: زلزله در شامگاه یکشنبه اتفاق افتاد، اما اولین نیروی امداد ساعت ۱۲ نیمه شب گذشته به این روستا رسیده، این در حالی است که این روستا تنها ۱۵ دقیقه با سرپل ذهاب فاصله دارد.

وی افزود: آوارها را با دست‌های خودمان از روی عزیزانمان برداشته‌ایم و آنها را نیز به خاک سپردیم. در این منطقه نزدیک به ۱۵۰ نفر جان باختند و تمامی این افراد توسط اهالی از زیر آوار بیرون آورده شدند.

یکی دیگر از اهالی در حالی که درخواست می‌کرد به دلیل پس لرزه‌ای که درست در همان لحظه اتفاق افتاد به جای امن‌تر برویم، گفت: وحشت منطقه را پر کرده است، مشخص نیست تا کی خارج از خانه‌هایمان در انتظار کمک باشیم خانه‌ها خراب شده است و نیاز به آواربرداری‌های سنگین دارد اما مشاهده می‌کنید که خود مردم در حال انجام این کار هستند. بعد از وقوع حادثه اولین کمک‌هایی که بدست ما رسید؛ غیردولتی و شامل مواد غذایی بود.

وی تاکید کرد: اولین نیروهای امدادی بیشتر از ۲۴ ساعت بعد از حادثه به این روستا آمدند و کمک‌های اندکی نیز به این نقاط آورده شده است که منطقه را پوشش نمی‌دهد. این در حالی است که منطقه دشت ذهاب درست در نزدیک‌ سرپل ذهاب قرار دارد و مشخص نیست که تکلیف مناطقی چون ازگله که تا این لحظه همچنان از امداد بی‌بهره است؛ چه خواهد شد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایلنا، بخش قابل توجهی از منطقه دشت ذهاب آسیب جدی دیده است به طوری که اندک خانه‌های به ظاهر سالم در این نقاط قابل رویت است. مردم در کمترین دما شب را به صبح می‌گذرانند و حدود ۴٣ ساعت پس از حادثه همچنان در بیرون از خانه‌های خود در بین آوارها منتظر کمک هستند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست