یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

صدها هزار نفر در بارسلون خواستار آزادی رهبران کاتالونیا شدند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۱ آبان ۱٣۹۶ -  ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷چند تن از رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا به اتهام شورش و برگزاری "رفراندوم غیر‌قانونی" بازداشت شده‌اند و با خطر محاکمه و تا ۳۰ سال حبس روبرو هستند. شامگاه شنبه صدها هزار نفر در بارسلون خواستار آزادی آنان شدند.

به گزارش دویچه وله، شامگاه شنبه (۱۱ نوامبر/ ۲۰ آبان) صدها هزار نفر در نزدیکی ساختمان پارلمان محلی در بارسلون تجمع کردند. پلیس تعداد تظاهرکنندگان را ۷۵۰ هزار نفر اعلام کرد. بستگان و اقوام سیاستمداران بازداشت شده در صف اول تظاهرات دیده می‌شدند و بر روی پلاکاردها خواست "آزادی زندانیان سیاسی" دیده می‌شد.

یک روز پیش از برگزاری تظاهرات، "کارمه فورکادل"، رئیس برکنار شده پارلمان منطقه کاتالونیا با گذاردن ۱۵۰ هزار یورو وثیقه از بازداشت موقت آزاد شده بود. او به همراه پنج تن دیگر از نمایندگان مجلس به‌خاطر نقشی که در برگزاری رفراندوم استقلال ایفا کرده بودند، در بازداشت بسر برده و مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

دستگاه قضایی اسپانیا سیاستمداران کاتالونیا را به شورش، ایجاد فتنه و سوء‌استفاده از اموال عمومی متهم کرده است و آن‌ها با خطر تا ۳۰ سال حبس روبرو هستند. اکثر وزرای دولت برکنار شده منطقه کاتالونیا در زندان موقت بسر می‌برند.
از سوی دیگر "آدا کولاو" شهردار بارسلون، دولت برکنار شده کاتولونیا را به " راندن منطقه بسوی فاجعه" متهم کرد و در نشستی با اعضای حزب‌اش گفت: «آن‌ها با ایجاد تنش بصورت یکجانبه اعلام استقلال کردند، چیزی که اکثریت خواهان آن نیست».

سفر به کاتالونیا
برای نخستین بار پس از آغاز بحران قرار است مارینو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا روز یکشنبه (۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان) به منطقه سفر کند تا در مبارزه انتخاباتی از حزب مردم (PP) پشتیبانی کند.
دولت مرکزی روز ۲۱ دسامبر را برای برگزاری انتخابات جدید اعلام کرده است.

کارلس پوجدمون، رئیس دولت برکنار شده کاتالونیا قبل از تظاهرات شامگاه شنبه از مردم خواست تا "با صدای بلند خواستشان را برای آزادی و دموکراسی اعلام کنند".

پوجدمون پس از برکناری دولت‌اش به همراه چهار وزیر به بروکسل رفت. متعاقب آن دولت مرکزی اسپانیا از طریق "حکم جلب اروپایی" از دولت بلژیک خواست تا پوجدمون را تحویل دهد. دادگستری بلژیک فعلا در حال بررسی درخواست اسپانیا است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست