یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رضا اکوانیان، شاعر و فعال مدنی به زندان و شلاق محکوم شد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۰ آبان ۱٣۹۶ -  ۱ نوامبر ۲۰۱۷


شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب شهر تهران، رضا اکوانیان شاعر و فعال مدنی را به اتهام توهین به مقدسات از طریق سرودن شعر و تبلیغ علیه نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد. آقای اکوانیان پیش از این نیز به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و مدت یکسال را نیز در زندان به سر برده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قاضی ماشالله احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران طی حکمی رضا اکوانیان، شاعر و فعال مدنی را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

آقای اکوانیان به ارتکاب مواردی متهم شده بود که نهایتا از بابت دو مورد آن یعنی “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به امام دوازدهم شیعیان” حسب مواد ۵۰۰ و ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی به ترتیب به تحمل ۱ سال و ۲ سال و ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.
دادگاه انقلاب در هر دو مورد اشعار و نوشته های آقای اکوانیان را از مصادیق ارتکاب این موارد تشخیص داده بود.

یک منبع نزدیک به آقای اکوانیان با تایید این موضوع به گزارشگر هرانا توضیح داد “در حالی اشعار رضا مورد استناد برای صدور حکم قرار گرفته بود که کتابها و اشعار او حتی در وزارت ارشاد دوره حسن روحانی هم مجوز گرفته و چاپ شده است.”
در حکم صادره مشخص نیست آیا حسب قانون جدید احکام صادره مورد تجمیع قرار می گیرند به این معنی که صرفا تنها ۲سال آن جنبه اجرایی می یابد یا خیر. همچنین باتوجه به سابقه محکومیت آقای اکوانیان به ۵ سال حبس تعلیقی مشخص نیست آیا این مدت نیز حسب محکومیت جدید اجرایی خواهد شد یا خیر.

رضا اکوانیان شاعر کوهدشتی ساکن تهران با شکایت سپاه پاسداران در ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری در نخستین جلسه دادرسی شرکت کرده بود، آخرین جلسه دادرسی به این پرونده ۲۷ شهریورماه در محل شعبه ۲۶ برگزار و در ۶ آبان ماه صدور رای صورت گرفت.

اتهامات آقای اکوانیان در طول دادرسی در چند نوبت تغییر کرد. او که ابتدا به توهین به رهبری و تبلیغ به نفع گروهها متهم بود نهایتا به تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات محکوم شد.

لازم به یادآوری است رضا اکوانیان، شاعر اهل دهدشت و ساکن تهران که تاکنون چندین جلد کتاب از او منتشر شده است برای نخستین بار در بهمن سال ۸۸ بازداشت و به اتهام توهین به رئیس جمهور و رهبر در وبلاگ، شرکت در تجمعات اعتراضی تهران و همکاری با تشکلات حقوق بشری از طریق ارسال اخبار و گزارشات به یک سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.
وی در سالهای ۹۲ و ۹۳ نیز در پرونده های مشابهی بازداشت شد. در مورد اول به دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام و در مورد آخر نیز به دلیل حضور در تجمعی مقابل مجلس در اعتراض به سخنان یکی از نمایندگان مدتی را در بازداشت گذراند.

آقای اکوانیان از بابت اتهامات طرح شده در دو پرونده فوق در نهایت تبرئه شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست