یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تاثیر توافق‌نامه خانواده طالبانی با سپاه قدس بر احزاب کرد اپوزیسیون جمهوری اسلامی - هادی عارفی


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۵ مهر ۱٣۹۶ -  ۱۷ اکتبر ۲۰۱۷


امروز کرکوک از مهمترین شهرهای اقلیم کوردستان چه از نظر تاریخی و چه از نظر منابع نفتی، در پی توافق فرزند خانواده‌ی جلال طالبانی رهبر فقید اتحادیه میهنی کوردستان با فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی سقوط کرد و به دست نیروهای حشد شعبی تحت امر سپاه قدس درآمد.
آنچه در کرکوک به وقوع پیوست بنا به گفته‌ی شیخ جعفر مصطفی ارشدترین فرمانده‌ی نیروهای پیشمرگه، هجوم سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به مناطق کرکوک بود. امری که آژانس امنیت اقلیم کوردستان نیز در بیانیه‌ای رسمی به هجوم نیروهای سپاه پاسداران ایران به کرکوک اشاره کرده بود.
بر اثر توافقات خانواده‌ی جلال طالبانی و سپاه قدس، که از طرف یک عضو پارلمان جنش تغییر انتشار یافته است، نیروهای اتحادیه میهنی از همه‌ی مناطق مورد مناقشه میان اقلیم کوردستان و بغداد عقب نشینی خواهند کرد و در بعضی از مناطق اداره‌ی مشترکی میان اتحادیه میهنی و دولت مرکزی عراق تشکیل خواهد شد.
بر اساس این توافق، استان کرکوک، سلیمانه و حلپچه به منطقه‌ای جدا از اقلیم کوردستان و تحت نظر دولت مرکزی خواهد بود از دیگر سو نیز دولت مرکزی موظف به پرداخت حقوق کارمندان و پیشمرگها خواهد شد.
طبق توافق خانواده‌ی جلال طالبانی با قاسم سلیمانی و هادی العامری فرمانده دوم بسیج شیعه در مقابل تحویل کرکوک به نیروهای عراقی، بغداد موظف است نه تنها فرودگاه سلیمانیه و مرزهای خاکی را باز کند، بلکه بودجه ١٧ درصدی عراق به سلیمانیه فرستاده میشود و تصدی سه وزارت دولت عراق به اتحادیه میهنی کردستان داده خواهد شد.
اما آنچه در این میان بیش از همه برای احزاب سیاسی کورد اپوزیسیون جمهوری اسلامی نگران کننده است، نفوذ بیشتر نیروهای عراقی از جمله حشد شعبی و همچنین سپاه قدس در این مناطق خواهد بود، مناطقی که سالهاست نیروهای اپوزیسیون ایران در آن مستقر هستند.
بنابر گزارشات منتشره، بسیاری از نمایندگان پارلمان عراق در صدد تصویب پروژه‌ای هستند که به موجب آن نیروهای اپوزیسیون ایران خاک اقلیم کوردستان عراق را ترک کنند، امری که بلافاصله نگرانی احزاب کورد اپوزیسیوان جمهوری اسلامی را در پی داشت.
قرارگاه رمضان که بنابه گزارش وبسایت لفین، همکنون بیش از ٤٠٠ خانه تیمی و اطلاعاتی در مناطق سلیمانه و حلپچه دارد، نفوذ بیشتری در این مناطق خواهد یافت و حیاط خلوت بزرگتری را برای خود رقم خواهد زد.
از اوایل دهه ٩٠ میلادی در مانطق تحت کنترل اتحادیه میهنی که احزاب کورد در آن مستقر شده‌اند، بیش از ٣٠٠ نفر از اعضا و کادرهایشان توسط نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات و اتحادیه میهنی کوردستان ترور شدند، امری که هیچگاه واکنش احزاب کورد ایرانی را در پی نداشت.
اما به نظر می‌رسد، این بار مساله با توجه به سرنوشت مجاهیدن خلق و حضور نیروهای حشد شعبی در نزدیکی مقرهای این احزاب، با گذشته متفاوت باشد، که این امر می‌تواند کادر رهبری این احزاب را با پرسش جدی روبرو کند.
نیروهای کورد که مجموعا در مناطق تحت کنترول اتحادیه میهنی و در آینده‌ای نه چندان دور تحت نظارت حشد شحبی حضور دارند، یا باید مقرهای خود را به مناطق تحت نفوذ حزب دمکرات به رهبری آقای بارزانی ترک کنند یا اینکه بار دیگر کادر رهبریشان به مثابه گذشته در دل کوهها سکنی گزینند.
اما باید در نظر داشت که در هر صورت نیروهای کورد اپوزیسیون جمهوری اسلامی نمی‌توانند به منوال دو سال گذشته به فعالیت گاه به گاه خود در مرزها ادامه دهند، چون حکومت اقلیم در واقع به دو منطقه تحت نفوذ دو یا سه حزب مشخص در خواهد آمد و اینک خود احزاب اقلیم در مقابل فعالیت این احزاب پاسخ‌گو خواهند بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست