یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کاتالونیا ضمن اعلام استقلال، اعلام جدایی از اسپانیا را تعلیق کرد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۹ مهر ۱٣۹۶ -  ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷


«کارلس پوجدمونت» رئیس منطقه کاتالونیا سه شنبه شب در پارلمان این ایالت، ضمن اعلام یکطرفه استقلال از اسپانیا، درخواست کرد این استقلال برای آغاز گفتگوها با دولت مرکزی برای یافتن یک راه حل برای مطالبات ملت کاتالونیا، تعلیق شود.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه ال پاییس، پوجدمونت در سخنرانی خود اشاره نمود که با نتایج همه پرسی‌ یکم اکتبر (۹ مهر)، کاتالونیا حق استقلال یافتن و تبدیل شدن به یک کشور به شکل جمهوری را به دست آورده است.
پوجدمونت ادامه داد: اگر همه طرفین با مسئولیت عمل کنند، این تنش می‌ تواند با آرامش حل شود و در این رابطه، از طرف ما چیزی دریغ نخواهد شد.
وی در این راستا، به ارائه نتایج همه پرسی‌ یکم اکتبر پرداخته و مسئولیت روند مطرح شده در قانون همه پرسی‌ که اعلام استقلال کاتالونیا را در بر می‌ گیرد را بر عهده گرفت.
در این مورد، رئیس منطقه کاتالونیا در توجیه قصد خود در بر عهده گرفتن این مسئولیت که کاتالونیا به یک کشور جمهوری تبدیل گردد به اجماع گسترده مردم برای تعیین آینده خود از طریق همه پرسی‌ اشاره کرد.
وی در ادامه تصریح نمود که کاتالونیا سعی‌ داشت با دولت مرکزی اسپانیا گفتگو کند اما دولت در واکنش به آن، یک پاسخ منفی‌ همراه با تعقیب نهادهای کاتالان را داد.
پوجدمونت در این رابطه خطاب به دولت اسپانیا گفت: ما مجرم، دیوانه، کودتاگرا و شسته مغزی نیستیم. ما چیزی علیه اسپانیا و اسپانیایی ها نداریم اما تصمیم ما به این خاطر است که روابطی بین دو دولت وجود ندارد.
وی از سوی دیگر ضمن اشاره به حملات خشونت آمیز پلیس علیه رای دهندگان و بیش از ٨۰۰ مجروحی که این درگیری ها بر جا گذاشتند، از همکاری تمامی کسانی‌ که در سازماندهی همه پرسی‌ همکاری نمودند، تقدیر کرد.
به عقیده پوجدمونت، هدف اقدامات پلیس، ایجاد رعب و وحشت در یک اقدام بی‌ سابقه در دموکراسی های اروپایی بود.
رئیس منطقه کاتالونیا با اشاره به اینکه این ایالت ۱٨ بار خواهان مذاکره با دولت مرکزی اسپانیا شد، خاطرنشان کرد که ملت کاتالونیا، چندین سال است که خواهان آزادی برای تعیین سرنوشت خود می‌ باشد اما هیچ مخاطبی چه در گذشته و چه در حال حاضر پیدا نکرده است.
پوجدمونت همچنین با انتقاد از سخنرانی «فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا گفت: سخنرانی هفته گذشته پادشاه، بدترین سناریوی ممکن را تائید کرد.

دولت اسپانیا نشست فوق العاده وزیران برگزار خواهد کرد
مادرید- ایرنا- روزنامه ال موندو نوشت که دولت اسپانیا صبح چهارشنبه یک نشست فوق العاده وزیران برای تصمیم در مورد پاسخ به اعلام استقلال یکطرفه کاتالونیا از سوی «کارلس پوجدمونت» رئیس منطقه این ایالت ، برگزار خواهد کرد.

دولت اسپانیا نشست فوق العاده وزیران برگزار خواهد کرد
«ثریا سائنز ده سانتاماریا» معاون دولت اسپانیا سه شنبه شب پس از اظهارات پوجدمونت در ارزیابی سخنان وی گفت: پوجدمونت، ایالتش را در بالاترین سطح سردرگمی فرو برده است.
'سائنز ده سانتاماریا' افزود: سخنرانی پوجدمونت، سخنرانی کسی‌ بود که نمی‌ داند کجا است، به کجا می‌ رود و با چه کسی‌ می‌ خواهد برود.
وی ادامه داد: دولت نمی‌ تواند اعتبار قانون همه پرسی‌ کاتالونیا را قبول کند زیرا این قانون تعلیق شده است افزون بر اینکه پوجدمونت نمی‌ تواند مسئولیت نتایج همه پرسی‌ یکم اکتبر (۹ مهر) را برعهده بگیرد زیرا این همه پرسی‌، غیرقانونی بود.
معاون دولت تصریح کرد: دولت اسپانیا غیرقابل قبول می‌ داند که پوجدمونت به طور ضمنی‌ اعلام استقلال و سپس آن را تعلیق کند.
منابع دولت اسپانیا نیز معتقدند که نمی‌ شود به قانون همه پرسی‌ ممنوع شده از سوی دادگاه قانون اساسی‌ مشروعیت داد و نمی‌ شود شمارش یک همه پرسی‌ جعلی و غیرقانونی را به رسمیت شناخت.

بنابر این گزارش، کاتالونیا بخشی خودمختار با ۷ میلیون و ۵۲٣هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به‌شمار می‌رود و نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در آنجا انجام می‌شود.
جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود چرا که ۲۷ درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵ درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.
همچنین معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد ۱۵ میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.
این همه پرسی که روز یکشنبه ۹ مهر ماه برگزار شد از سوی قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شده و دادگاه قانون اساسی اسپانیا در ۷ سپتامبر این همه پرسی را معلق کرد ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.
در همه پرسی روز یکشنبه ۹۰ درصد رای دهندگان به استقلال این ایالت رای مثبت دادند.
در جریان این همه پرسی‌ غیرقانونی، درگیری هایی‌ بین نیروهای امنیتی که مانع از رای گیری شدند و رای دهندگانی که اصرار بر انداختن رای خود به صندوق ها داشتند، صورت گرفت که نزدیک به ٨۵۰ مجروح بر جا گذاشت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست