یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کارکنان دولت فرانسه اعتصاب کردند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱٨ مهر ۱٣۹۶ -  ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷کارکنان بخش عمومی فرانسه امروز سه‌شنبه ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) در اعتراض به برنامه رئیس جمهوری برای عدم افزایش حقوق و کاهش شمار شاغلان این بخش دست از کار کشیدند و علیه این برنامه دست به تظاهرات زدند.

به گزارش بی بی سی برنامه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری، برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور از جمله شامل حفظ حقوق کارکنان دولت در سطح فعلی و حدف حدود ۱۲۰ هزار شغل دولتی است.
اعتصاب روز سه‌شنبه به دعوت ۹ اتحادیه صنفی برگزار شده که حدود پنج میلیون و پانصد هزار عضو دارند. این اتحادیه‌ها از کارکنان بخش دولتی خواسته‌اند با پیوستن به اعتصاب یک روزه در سراسر کشور، "مخالفت عمیق" خود را با برنامه رئیس جمهوری برای تغییر و تحول در تشکیلات اداری فرانسه نشان دهند.
آقای مکرون معتقد است که بخش دولتی فرانسه بیش از اندازه لازم رشد کرده و برای بهبود شرایط اقتصادی و فراهم کردن زمینه مساعدتر برای فعالیت بخش خصوصی، لازم است اندازه و بودجه بخش دولتی کاهش یابد.
برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹، اتحادیه کارکنان بخش بهداشت و درمان هم از کارکنان بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دولتی خواسته است به اعتصاب بیپوندند و به استثنای موارد اضطراری، خدمات بیمارستانی را متوقف کنند.
‌بسیاری از مدارس تعطیل شده و بخش حمل و نقل راه آهن و هوایی نیز تحت تاثیر این اعتصاب قرار گرفته است. مقامات هواپیمایی فرانسه گفته‌اند که حدود سی درصد از پروازها ورودی و خروجی از پاریس و شهرهای عمده دیگر لغو شده است.
اعتصاب کارکنان دولت درحالی برگزار می‌شود که مخالفان چپگرای امانوئل ماکرون او را "رئیس جمهوری اغنیا" لقب داده و همراه با اکثر اتحادیه‌های کارگری، با طرح دولت برای تغییر قانون کار هم مخالفت کرده‌اند.
علاوه بر فشار بر بخش دولتی و اصلاح قانون کار، آقای مکرون برنامه‌ای را هم برای کاهش یارانه مسکن دانشجویان تدوین کرده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست