یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هلند ۲۰۸ روز پس انتخابات مجلس هنوز بدون دولت جدید!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۷ مهر ۱٣۹۶ -  ۹ اکتبر ۲۰۱۷


پس انتخابات مجلس ملی در ۱۵ مارس ۲۰۱۷ هنوز احزاب برنده و در راس آنها حزب راستگرای نخست وزیر وقت موفق به تشکیل کابینه جدید نشده است.
دلایل بسیاری از جمله بحران درآمد و مخارج و امنیت داخلی و بین المللی و چگونگی برخورد با آنها را میتوان از مهمترین عوامل این تاخیر عجیب و طولانی دانست.

حزب چپ سبز یکی از برنده های انتخابات فوق بود که پس از ماه ها مذاکرات با سه حزب دیگر عاقبت به این نتیجه رسید که ادامه مذاکره و همکاری با سه حزب دیگر نتیجه اش بر خلاف قول و قرارهای مندرج در برنامه انتخاباتی آنها خواهد بود. پس ناچار به کناره گیری از ادامه مذاکرات شدند.

حال تنها چاره میماند حزب اتحاد مسیحیان و حزب سوسیالیست.
از شواهد چنین بر می آید که حزب اتحادیه مسیحیان در مجموع با سه حزب دیگر (حزب دمکراتهای مسیحی و حزب دمکراتهای ۱۹۶۶ و حزب تخست وزیر فعلی حزب مردم برای آزادی و دموکراسی (نئو لیبرال) به توافق نهایی برای تشکیل کابینه جدید در هلند رسیده اند و به اختصار میتوان این را دولت راست میانه اش نامید.

حزب سوسیالیست از همان قبل از انتخابات یکی از خطوط قرمزش عدم همکاری با حزب نخست وزیر به دلایلی از جمله سردمداری حزب فوق در سه دهه گذشته در آمریکایی کردن سیاست و زندگی در هلند منجمله افزایش سرمایه داران و افزایش کمداران و نداران.

حزب سوسیال دمکرات (حزب کارگر) شریک در دولت وقت بزرگترین بازنده این انتخابات از ۳۸ نماینده در دوره قبل اکنون با ۹ نماینده در بدترین شرایط حیاطش پس از جنگ جهانی دوم به جرگه اپوزیسیون پیوسته است.

حزب آزادی (بیشتر ضد خارجی بخصوص زیر عنوان مسلمان) به رهبری ویلدرز هم یکی از برندگان این انتخابات و مشتاق شرکت در دولت ولی بایکت شده از طرف بقیه از جمله حزب سابقش یعنی حزب همین آقای نخست وزیر فعلی و به احتمال قوی نخست وزیر جدید در آینده نزدیک.

یک برداشت:
احزاب و صاحب نفوذان نئولیبرال در سرتاسرگیتی در تلاشند که احزاب چپ و چپ نما را تا سر حد امکان به درون سیستم های فاسد کشانده و زیر نام همکاری به ظاهر دمکراتیک و متمدنانه آنها را به لجن و دزدی و فساد کشانده و نزد توده ها رسوا کنند.

رضا کوشکی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست