یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بازی خطرناک استقلال اقلیم کردستان عراق؟ یا تداوم پروژه ی (از نیل تا فرات) اسرائیل بزرگ؟ - جهانسوز مهربخش


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۵ مهر ۱٣۹۶ -  ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷


احزاب و فعالان سیاسی مترقی و مدافعان راستین حقوق مردم همواره از "حق خودمختاری" یا فدرالیسم برای همه خلق ها در کشورهایی که در آن سکونت دارند دفاع کرده اند و امروزه هم آن را ارجح ترین راه حل مسئله ملی، به ویژه در کشورهای کثیرالمله ای همانند ایران می دانند. چنین رویکردی، در ضمن مرز بندی با هرگونه "پان ایسم" و افراطی گری ناسیونالیستی، یک اصل و کارپایه است و نه یک شعار تاکتیکی تابع تغییر شرایط.

اما مسئله ای که امروزه به عنوان تشکیل یک کشور مستقل در اقلیم کردستان عراق مطرح شده موضوعی است کاملاً متفاوت و نه در جهت حل مسئله ملی خلق های تحت ستم، بلکه یکی از پروژه های بسیار خطرناک امپریالیسم آمریکا برای حضور هرچه بیشتر در منطقه حساس خاورمیانه است. پروژه ای که حتی سالیان سال پیش از سرنگونی دیکتاتوری صدام حسین طراحی شده و در صف نوبت اجرای توطئه های بی شمار پنتاگون به انتظار فراهم آمدن شرایط و محملی مناسب برای کلید خوردن بود.

اقدام تشکیل دولت (به ظاهر) مستقل کرد در عراق از سوی بارزانی، که در گذشته همگار رژیم آمریکایی پهلوی و رژیم متجاوز اسرائیل بود و امروزه هم به دوستی با آمریکا و زائده خاورمیانه ایش مباهات می کند، به منزله اسم رمز آغاز جنگ هایی بسیار گسترده و خانمانسوز در چهارکشور کردنشین منطقه است، با پیامدهایی بسیار اسفبار، برای مدت های طولانی و غیرقابل پیش بینی.

عراق از نظر "جمعیت کرد" سومین کشور در منطقه، به ترتیب پس از ترکیه و ایران است. ( آمار جمعیت کرد در حدود ۴۵ میلیون نفر و آمار پراکندگی دقیق آن مشخص نیست. اما می توان اطمینان داشت که کردهای ساکن ترکیه بیش از ۲۲ میلیون نفر، ایران در حدود ٨ میلیون نفر ، عراق ۷ میلیون و سوریه بیش از ۲ میلیون نفر هستند.)

این در حالی است که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق درباره روابط میان اربیل و کشورهای همسایه به ویژه ترکیه، در گفتاری بسیار مضحک و عوام فریبانه می گوید: « دوست دارم که برگزاری همه‌ پرسی تاثیری بر روابط ما با ترکیه نگذارد » !!

این سخنان مضحک درمورد کشوری گفته می شود که بیشترین جمعیت کرد، خیلی بیشتر از اقلیم کردستان عراق (بیش از سه برابر) را در خود جای داده و سالیان سال است که به خاطر سیاست های سرکوبگرانه دولت های مرکزی وابسته به آمریکا درگیر تنشی دایمی و جنگهایی پراکنده و مزمن بین دولت مرکزی و خلق محروم کرد است. جنگی که پان ترکیست ها و پان کردیست ها آتش بیاران آن هستند.

آیا مردم ترکیه هضم خواهند کرد که ۲۰ در صد از سرزمین و ۲۵ درصد از مردمشان ( در حدود ٣۵ درصد از کردهای ترکیه در مناطق پرجمعیت غیرکردنشین همچون استانبول و آنکارا و ازمیر سکونت دارند.) جدا شده و به کشور کردستان (به اصطلاح) مستقل بارزانی اسرائیلی-آمریکایی بپیوندد؟ و آیا دولت خلیفه اردوغان که رویای احیای امپراتوری بزرگ عثمانی از ماوراءالنهر تا بالکان را در سر دارد لطمه ای این چنین سنگین به اقتصاد و حاکمیت سیاسی خود را پذیرفته از احساسات مردم ترکیه سوءاستفاده نخواهد کرد؟
در مورد ایران و سوریه هم با توجه به اوضاع کنونی و سوابق گذشته، دورنمایی بهتر وجود ندارد .

هرچند به خوبی پیداست که پاره ای از موضع گیری های هموطنان ما در تأیید استقلال کردستان از دیدگاهی انسانی است و از سر حسن نیت. اما باید پرسید : آیا بشکه باروتی را که بارزانی با این کار خود فتیله اش را آتش زده است را نمی توان دید؟ آیا فجایع انسانی را که در پی آن به ویژه در ترکیه و ایران به بار آمدنش بسیار محتمل هست را نمی توانیم پیش بینی کنیم؟

همزمان با برگزاری همه پرسی صحبت از شادمانی کردهای سنندج و بوکان و مهاباد به میان می آید. و تصاویرش پحش می شود. یعنی اخبار شادمانی مردم شهرهایی از کردستان ایران نه اقلیم کردستان عراق. حال آیا نباید به علت چنین شادمانی ها، و رویاهایی که منشأ آنها هستند اندیشید؟ من با یقین به شما می گویم که اصلی ترین و خوفناک ترین آن رویاهای به ظاهر شیرین چیستند: جدا شدن از ایران آخوندزده، رهایی از زیستن در زیر ستم رژیم ضد بشری ولایت فقیه و پیوستن به جمهوری آمریکا-اسرائیلی اما به ظاهر مستقل کردستان.

آیا مردم ایران به این سادگی خواهند پذیرفت که آذربایجان غربی، کردستان، کرماشان و ایلام، یعنی سرتاسر غرب کشورشان، از ماکو تا لرستان جدا شده و به اقلیم کردستان عراق بپیوندد؟ و در نتیجه آن با کشور کردستان که نه با اسرائیل هم مرز شوند؟ چنین اتفاقی آیا گامی بزرگ در راه واقعیت یافتن اسرائیل رویایی بنیانگذاران صهیونیسم در ارض موعود از نیل تا فرات نیست؟

بی تردید خلق های کرد، ترک، فارس، عرب و... و... هیچ مشکلی با همدیگر ندارند و دردشان مشترک است. و طبیعی است که همه خلق های منطقه دفاع از حقوق خلق محروم کرد را دفاع از حقوق خود می دانند و در کنارشان هستند. اما تریدی نباید داشت که "دولت های ضد خلقی" منطقه یعنی رژیم های ولایت فقیه و خلیفه اردوغان، همچون بارزانی صهیونیست از احساسات ملی مردم کشورهایشان سوءاستفاده کرده و به بهانه دفاع از تمامیت ارضی کشورهای تحت اشغال خود به جنگ و کشتار خواهند پرداخت. و در این میان دولت های ارتجاعی دیگر منطقه نیز همچون دولت سعودی عربستان همراه با تجاوزگران اسرائیل در کوره جنگ های خانمان سوز خواهند دمید، تا حصول اهداف غارتگرانه اربابان جهانی خود و یا قبول شکست ناگزیری دیگر همچون شکست پروژه داعش و النصره.

به هر حال زیاد نباید عجله کرد!.. هنوز فیلم اصلی شروع نشده است!.. بارزانی صهیونیست تازه فتیله جنگ و آتش و خون پر دامنه و چندین ساله در منطقه خاورمیانه را روشن کرده است...

ارتش و سپاه پاسداران ولایت فقیه و دولت ضد خلقی خلیفه اردوغان از هم اکنون آماده باش کامل داده اند و برای پیاده کردن پروژه جنگ افروزی آمریکا در منطقه آماده یاری رسانی به بارزانی آمریکایی-اسرائیلی دشمن خلق کرد هستند. برای حضور و تسلط هرچه بیشتر آمریکا و اسرائیل در منطقه. در همین آغاز راه، دولت های ارتجاعی و ضدخلقی ایران و ترکیه، علاوه بر آماده باش ارتش های سرکوبگر مردمانشان، پرواز هواپیماها بر فراز اقلیم کردستان عراق را هم بستند.

به نظر می رسد دیری نخواهد پایید که جشن و پایکوبی سرمستانه امروز جای خود را به سوگواری بر ویرانه ها و اجساد زن و مرد و کودک و پیر و جوان در ایران و ترکیه و عراق بدهد... خیلی نباید عجله کرد !.. هستند کسانی که امیدوارند چنین آتشی در منطقه افروخته نشود، اما... آرزو می کنم که پیش بینی آنان درست تر از آنچه که مرا نگران می کند باشد و هرگز در تحقق آنچه که در نظر من مجسم می شود به عزا ننشینیم...

صمیمانه آرزو دارم حق با کسانی بوده باشد که تشکیل کشور مستقل کردستان را به فال نیک می گیرند تحلیل ما در اشتباه باشد.

به هرحال نگارنده اصلاً نمی تواند از شادی معصومانه هموطنان کرد ایران شاد باشد. بر عکس، از تصور آنچه که هر آن می تواند پیش بیاید وحشت دارد و لرزه در دلش می افتد...


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست