یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

شورای موقت سوسیالیست‌های چپ ایران: رفیق عباس عاقل‌زاده از میان ما رفت


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۲ مرداد ۱٣۹۶ -  ۱٣ اوت ۲۰۱۷


عباس‌عاقلی زاده درگذشت.
عباس‌عاقلی‌زاده رفیق عزیز ما، مبارزی دیرین در راه استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی، برابری و سوسیالیسم و عضو شورای موقت سوسیالیست‌های چپ ایران بود. در بامداد ۱۰ اوت ٢٠١٧ برابر با نوزدهم مرداد ١٣٩٦ پس از بیش از شصت سال مبارزه علیه استبداد و بی عدالتی به خاموشی گرائید.
عباس عاقلی‌زاده در میان مبارزان راه آزادی ایران چهره‌ای آشنا و فراموش نشدنی است. او از سال‌های جوانی تلاشی خستگی‌ناپذیر برای آزادی و بهروزی مردم ایران آغاز کرد. از یاران خلیل ملکی در نیروی سوم بود، خود را در کنار دکتر محمد مصدق در ملی کردن صنعت نفت می‌‍دید و هم‌راه او علیه دیکتاتوری محمد رضا شاه و حامیان داخلی و خارجی رژیم پادشاهی مبارزه کرد. او خود را سوسیالیستی آزادی‌خواه و دموکرات می‌خواند. در این دوران چند بار به زندان افتاد.
با استقرار جمهوری اسلامی و آغاز دورانی جدید از استبداد و واپسگرایی در کشور ما، عباس به مقاومت و مبارزه با نظام حاکم برخاست. در جبهه دمکراتیک ملی یکی از فعالان پیگر این حرکت بود. او سرانجام ناچار به ترک ایران شد و به اروپا (آلمان) مهاجرت کرد.
در دوران تبعید دمی از پای ننشست و با اشکال گوناگون به مبارزه خود با جمهوری اسلامی در جهت براندازی آن و برای استقرار رژیمی مبتنی بر جمهوری، دموکراسی و لائیسیته، ادامه داد. فعالیت‌های او چه در سطح شهر هانوفر، مانند بنیان‌گذاری کارگاه ایرانیان، کانون زندانیان سیاسی و کانون کنشگران سوسیالیست و دموکراتِ هانوفر و چه در پهنایی فراتر مانند هم‌راهی در شکل‌گیری شورای موقت سوسیالیست‌های چپ ایران و عضویت در آن و هم‌چنین، و به‌ویژه، همراهی در شکل‌گیری و پیگیری فعالیت جنبش جمهوری خوهان دمکرات ولائیک آیران، یادآور مبارزات خستکی‌ناپذیر و مداوم اوست.
او همیشه شاد، پر انرژی و پر امید بود و این روحیه را به هم‌راهان و نزدیکان خود نیز منتقل می‌کرد. چهره بشاش و خندان عباس از خاطر دوستان، رفقا و یاران او نخواهد رفت. بی‌شک مرگ او برای خانواده و دوستانش، برای جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران و برای ما رفقای او ضایعه‌ای بزرگ است،
نام و یاد عباس عاقلی‌زاده و تلاش‌های او در راه آزادی و سوسیالیسم در میان همه‌ی پویندگان این آرمان‌ها هم‌واره زنده خواهد ماند.

شورای موقت سوسیالیست های چپ ایران
٢١ مرداد ١٣٩٦
١٢ اوت ٢٠١٧


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست