یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعلامیه مشترک - ۱۱۱مین سالگرد انقلاب مشروطیت ایران را گرامی می داریم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ مرداد ۱٣۹۶ -  ۷ اوت ۲۰۱۷


انقلاب مشروطیت ایران نخستین و بزرگترین خیزش مردم ایران در سال های آغازین سده گذشته برای مهار استبداد و تلاش برای پی ریزی حکومت مشروطه، تشکیل مجلس شورای ملی و تاسیس عدالتخانه بود. این انقلاب سلطان مستبد را از تخت سلطنت به زیر کشید و قانون اساسی مشروطیت را مبنای نظام حقوقی سیاسی کشور قرار داد و روح نوینی در جامعه قرون وسطایی ایران آن روزگار دمید. ولی انقلاب مشروطیت به اهداف خود دست نیافت و با به قدرت رسیدن رضاخان توسط امپراطوری انگلستان به شکست انجامید. انقلاب مشروطیت هرچند در تغییر نظام سیاسی ایران ناکام ماند ولی با تثبیت ضرورت تدوین قوانین توسط مجلس بجای اوامر پادشاهان و با تصویب قوانین مربوط به انجمن های ایالتی و ولایتی، بر استبداد هزاران ساله ضربه زد، راه دیگری گشود و چنان بیداری بوجود آورد که حتی پادشاهان پهلوی ناچار شدند که تظاهر به مشروطیت نمایند.

اینک پس از سپری شدن بیش از یک قرن از آن روزهای پرشکوه، هم چنان رژیم استبدادی بر کشور ما حکمفرماست. نظام ولایت مطلقه فقها بر اساس اندیشه هایی بنا شده است که مرتجع ترین سران روحانی ضدمشروطه، هواخواه آن بودند و انقلاب مشروطه آنان را نیز به همراه محمدعلی شاه از تخت به زیر کشید و منبع قانون را نه براراده سلطان دنیوی، نه بر اساس«شرع» روحانیون، بلکه برخرد انسانی استوار گردانید. از این روست که آن گفتمان ضداستبدادی انقلاب مشروطیت هم چنان زنده است.

انقلاب مشروطیت ایران در عین حال تاریخ تولد چپ های ایران است. تولد نخستین سازمان های ترقیخواه یعنی سوسیال دموکرات ها و اجتماعیون ـ عامیون که در پایداری تبریز در برابر شاه و ارتش تزاریسم، در سرنگونی استبداد و تصویب مواد ترقی خواهانه قانون اساسی و قانون انجمن های ایالتی و ولایت نقش داشته اند. چپ ایران زاده سنگرهای رادیکال ترین مبارزان انقلاب مشروطیت است که مبارزه در میدان های نبرد و اندیشمندی در سازماندهی مقاومت و طرح خواسته های ترقی خواهانه را توامان داشتند.

چپ ایران که خود را ادامه دهنده راه مبارزان پیگیر انقلاب مشروطه ایران می داند، هم چنان برای رهائی کشور از چنگال استبداد، برای آزادی، عدالت اجتماعی و دموکراسی و برای پی ریزی ایرانی آزاد و آباد تلاش می کند.

گرامی باد ۱۱۱مین سالگرد انقلاب مشروطیت ایران!

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
هیئت مسئولین کنشگران چپ
هیئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ (۶ آوگوست ۲۰۱۷)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست