یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سیاست های ترامپ در مورد ایران به بن بست رسیده است-تایمز آسیا، ترجمه ی ایرج واحدی پور


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ٣۱ تير ۱٣۹۶ -  ۲۲ ژوئيه ۲۰۱۷


 با موفقیت آمیز بودن موافقت نامه اتمی، وقت آن است که همکاری تهران در زمینه های دیگری در منطقه جلب شود.
    اکنون که جهان شاهد دومین سالگرد پذیرش موافقت نامه اتمی بنام برجام (JCPOA) است، تهدید یک اسلحه اتمی ایرانی در مقایسه با دهه های قبل خیلی دور شده است. برنامه هسته ای ایران متوقف شده وراه رسیدن به آن کاملأ بسته شده است. دو سال گذشته است وشاهد نتایج پیمان هستیم که موفقیت شایانی را نشان میدهد.
    در نگاه نخست اقدام فوق میتواند موفقیت رئیس جمهور آمریکا،باراک اوباما ویا وزیر خارجه اش جان کری را به تصور آورد، ولی در واقع بنا به نوشته کارمی گیلون(Carmi Gillon), (رئیس سابق سازمان اطلاعاتی اسرائیل،شین بت، که وظیفه اش مخالفت با پرونده هسته ای ایران بوده است) در نشریه سیاست خارجی، این اقدام خواست آنها بوده است.
    در حالیکه این انتظار زیادی است که دولت ترامپ یا بخش بزرگی از نخبگان سیاسی جامعه آمریکا شجاعت اخلاقی یا صداقت سر جاسوس اسرائیلی را نشان دهند، با اینحال اینکه وزیر خارجه در روز دوشنبه به احتمال قوی در مقابل کنگره از عملکرد ایران به تعهد در مورد برجام سخن خواهد گفت آرامش بخش است.
    رئیس جمهور دونالد ترامپ تا کنون به تعهد دوران انتخابات خود که گفته بود توافق هسته ای ایران «بد ترین معاهده در تاریخ است» و آنرا پاره خواهد کرد وفا دار بوده است. ولی آنرا پاره نکرده و اخیرأ در سمت درستی فدم بر داشته است.
    او از یک طرف پذیرفته است که تحریم های مربوط به تسلیحات اتمی را بر دارد، و از طرف دیگر مصمم است که تحریم های حتی شدید تری را به دلایل متفاوتی مثل برنامه موشکی ایران، حقوق بشرویا دخالت های منطقه ای علیه ایران بر قرار کند.
    ترامپ معاهده بزرگ میلیون ها دلاری ایران برای خرید هواپیما های بوئینگ را متوقف نکرد. او کوشش هم نکرد که بر رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون فشار آورد که معامله گران قیمت شرکت نفتی توتال برای توسعه حوزه های گاز پارس جنوبی را متوقف سازد.
    دولت ترامپ از یک سود نیابتی استفاده میکند، که برنامه اتمی ایران متوقف شده و تحت مراقبت شدید بین المللی است در حالی که تهران نمیتواند «سود صلح» را به معنی استفاده از امکانات بازرگانی و اقتصادی به دست آورد.
    چشم اندازی وجود ندارد که در مورد برجام از نو بحث شود و موضوعات غیر هسته ای را نیزدر بر گیرد.رئیس جمهور ایران حسن روحانی در ماه مه به این موضوع اشاره کرد و گفت که این پیمان چند جانبه و غیر قابل برگشت است. او اضافه کرد مثل این میماند که بخواهیم لباسی را از نو به نخ های اولیه آن تبدیل کنیم.   
    موضع اتحادیه اروپا مانند ایران است. روسیه و چین هم به طور جدی از برجام دفاع میکنند. لذا آمریکا اگر بخواهد برجام را بی اعتبار و یا با آن مخالفت کند، تنها می ماند، حالتی که فقط به صورت تئوریک امکان دارد.
    بطور قطع گر چه عادی شدن روابط ایران و آمریکا دردستور نیست، این مانع از آن نیست که مقامات دولت ترامپ درمیتینگ هایی که «قدرت های جهانی» برای بررسی برجام تشکیل میدهند، رودرروبا مقامات ایرانی به طور منظم مواجه نشوند.
    مهم این است که حتی منتقدین شدید برجام اجبارأ می پذیرند که پیمان تاثیر مثبتی داشته است.گیلون نوشت: در اسرائیل، بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر پس از راه انداختن مبارزه ای پرسرو صدا علیه توافقنامه در حال حاضر در این مورد اغلب ساکت است. و در حالیکه اکثریت همکاران من در ارتش اسرائیل وسازمانهای اطلاعاتی وقتی که توافق صورت گرفت با وجود بعضی نارضایتی ها از آن حمایت کردند ، الان میپذیرند که تاثیر مثبتی روی امنیت اسرائیل داشته و باید به طور کامل توسط ایالات متحده و سایر دولی که حق امضاء دارند حمایت شود.
    لذا،در جمع، دولت ترامپ جدا از اینکه شورای امنیت ملی چه بر آوردی از معاهده برجام بکند و اینکه تعلیق تحریم ها چه تاثیری در امنیت ملی خواهد داشت پذیرش برجام را قبول میکند.
    هر حالت دیگری غرض ورزی بی انگیزه است. سئوال بزرگ این است که آیا دولت ترامپ نوشته های روی دیوار را میبیند؟ طبیعی است و آن واقعیت را نشان میدهد، یعنی در باره قرارداد پاریس، در مورد تغییرات جوی و مذاکره تأخیری در مورد ماده ۵ طرح ناتو درست اندیشیدن را.
    با اینحال طرح دولت ترامپ،برای منزوی کردن ایران با ایجاد ناتوعربی و اتحاد اعراب و اسرائیل علیه ایران باقی خواهد ماند. اختلاف بین قطرودولت هایی که آنرا بایکوت کرده اند نیز سرگردانی جدیدی در سیاست منطقه ای ایجاد کرده است.
    واشینگتن شکاف در شورای همکاری دولت های خلیج را تناقضی در رهبری ناحیه ای عربستان سعودی میبیند که تا یک ماه پیش باورکردنی نبود و خود نیز هیچ کمکی نمیتواند بکند.
      اگر لازم شود بحران در سوریه،عراق(یمن و بحرین) به شکل مئوثری اداره شود همکاری جدی ایران لازم است. دولت ترامپ برای سوریه از روسیه خواهد خواست که ایران را به کار بکشد. ولی در سه مورد دیگر نمیشود چنین کرد.
    واقع بینی هر چه سریع تر حاکم شود بهتر است. دوشنبه که وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف برای شرکت در جلسه مقامات عالیرتبه سیاسی تحت نظر سازمان ملل در نیویورک حضور مییابد موقعیت خوبی است.
    چهار سال پیش در حاشیه همین جلسه سازمان ملل،جان کری ظریف را ملاقات کرد و مذاکراتی را شروع کرد که درپانزدهم ژوئیه ۲۰۱۵ با توافق برجام پایان یافت.
    وزیر خارجه رکس هریسن که میانجی گری در خلیج را به انجام رسانده در موقعیت خوبی قراردارد. اکنون ملاقاتی با ظریف از ضروریات است که واقع بینی لازم در سیاست خاور میانه ای ایالات متحده را تزریق کند. اسرائیل نیزباید از این حادثه شاد باشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست