یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مجید فلاح زاده کارگردان و مدیر جشنواره تئاتر ایرانی در کلن درگذشت


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۵ تير ۱٣۹۶ -  ۱۶ ژوئيه ۲۰۱۷ 
مجید فلاح‌زاده، هنرمند ایرانی و بنیانگذار جشنواره تئاتر ایرانی در شهر کلن آلمان به طور غیر منتظره‌ای درگذشت. او هنگام مرگ ۷۱ سال داشت. فلاح زاده به همراه همسرش بهرخ حسین بابائی به مدت ۲۴ سال جشنواره تئاتر ایرانی کلن را برگزار می‌کرد.

مجید فلاح‌زاده در سال ۱۳۲۵ متولد شد و چند سال پس از انقلاب ایران را ترک کرد. او مدتی در افغانستان زندگی کرد و در نهایت به همراه همسر و فرزند مشترکشان در کلن مستقر شد.

فلاح‌زاده و بهرخ بابایی ۲۴ سال پیش با پشتیبانی اداره فرهنگ شهر کلن در آلمان برای نخستین بار در تاریخ هنر تبعیدی ایران، جشنواره تئاتر ایرانی در شهر کلن آلمان را بنیان گذاشتند.

فستیوال تئاتر در تبعید که ۲۴ سال پیش به ابتکار و همت فلاح زاده و بابائی بنیان‌ گذاشته شد، برای کارورزان تئاتر ایرانی در اروپا و خارج از آن یکی از مهمترین محل همایش هنرمندان تئاتر است که می توانند کارهای خود را به دوستداران هنر تئاتر عرضه کنند. در این فستیوال در چند دوره گروه‌های مستقل تئاتری از ایران نیز شرکت داشتند.
فلاح زاده سال گذشته در سخنرانی خود در افتتاحیه ی بیست و سومین دوره جشنواره تئاتر ایرانی در باره هدف از برگزاری این فستیوال گفت: «ما می‌کوشیم در اینجا به یاری نیروهای مترقی میزبان، نمایش – فستیوال برگزار می‌کنیم تا به آستانه تمرد و طغیانی برسیم که به عنوان یک پناهنده سهمی، هرچند ناچیز، در ستیز با جو سنگین تعصب ملی، تعصب نژادی، تعصب مذهبی ایفا کنیم».

روز یکشنبه (۲۵ تیر / ۱۶ ژوئیه) بهرخ حسین بابایی، همسر مجید فلاح‌زاده ضمن تایید خبر درگذشت ناگهانی نویسنده و کارگردان ایرانی، علت مرگ او را "شوک قندی" اعلام کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست