یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مریم میرزاخانی نابغه ی ریاضی درگذشت


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۴ تير ۱٣۹۶ -  ۱۵ ژوئيه ۲۰۱۷مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی و برنده جایزه «فیلدز» معروف به «نوبل ریاضی» بر اثر سرطان درگذشت.

به گزارش زمانه، میرزاخانی که متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ بود، به عنوان نخستین عضو دختر تیم المپیاد ریاضی ایران، در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ برنده مدال طلای این المپیاد جهانی شد. او نخستین فردی بود که دو سال متوالی این عنوان را کسب کرد، و نیز نخستین کسی که در این آزمون «نمره کامل» گرفت.

میرزاخانی یکی از بازماندگان حادثه مرگ‌بار تصادف اتوبوس نخبگان ریاضی ایران در اسفند ۱۳۷۶ بود. در این حادثه شش دانشجوی نخبه ریاضی، از جمله رضا صادقی ــ برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات ــ کشته شدند.

میرزاخانی در دانشگاه صنعتی شریف تهران به تحصیل ریاضی در مقطع کارشناسی پرداخت و پس از آن، با ادامه تحصیل در ایالات متحده، سال ۲۰۰۴ دکترای خود را از دانشگاه هاروارد گرفت.

مریم میرزاخانی از سپتامبر ۲۰۰۸ استاد دانشگاه بسیار معتبر استنفورد بود.

بزرگترین افتخار میرزاخانی کسب مدال فیلدز در ۲۰۱۴ به دلیل کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» بود. فیلدز معتبرترین جایزه ریاضی جهان است؛ مشهور به نوبل ریاضیات. او این‌بار نیز نخستین زن برنده این جایزه در جهان بود و البته نخستین ایرانی‌تبار دست‌یافته به آن.

میرزاخانی در سال‌های گذشته به سرطان سینه مبتلا بود. این سرطان اما هر سال پیش پیشرفت کرد و به مغز استخوان او سرایت کرد. میرزاخانی نهایتاً ۱۵ ژوئیه برابر با ۲۴ تیرماه درگذشت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست