یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

به جهنم خوش آمدید! - حسن رحمان پناه


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱٨ تير ۱٣۹۶ -  ۹ ژوئيه ۲۰۱۷


عنوان بالا یکی از شعارهای تظاهرکنندگان در هامبورگ آلمان علیه رۆسای گروه ٢٠ است. روز جمعه ٧ جولای ٢٠١٧ دوازدهمین نشست گروه ٢٠ در میان تدابیر شدید امنیتی با حضور بیش از ٢٠ هزار پلیس و حفاظت هوایی ۱۹ هلیکوپتر و اعتراضات گسترده تودهای علیه این گردهمایی در هامبورگ آلمان، نشست اولیه خود را آغاز کرد. نشست سران گروه ٢٠ قرار است تا بعد از ظهر روز شنبه ٨ جولای ادامه یابد. بنا به گزارشات منتشر شده احتمال زیاد وجود دارد که روسای ١٩ کشور حاضر در این نشست، علارغم مخالفت آمریکا، پیمان پاریس را در مورد کاهش گازهای گلخانه ای و حفاظت بیشتر از محیط زیست را تصویب کنند. همچنین گزارشات حاکی از آن است که "مبارزه با تروریسم بین المللی، کنترل گازهای سمی و مقابله با گرمایش زمین، کاهش محدودیت ها در مبادلات بازرگانی، نظارت متمرکز بر نهادهای مالی در جهان، مبارزه با پولشوئی، فرار مالیاتی، فساد و رشوه خواری" از دیگر مسائل مطرح در نشست گروه ٢٠ باشد.
در برابر نمایندگان سرمایه و قدرت های امپریالیستی ، بیش از صدهزار نفر از فعالین کمونیست، مبارزین کارگری ، مدافعین جنبش برابری زن و مرد ، طرفداران محیط زیست ، مدافعین پناهندگان و انسانهای آزادیخواه و ضد سرمایهداری، از اروپا و دیگر نقاط جهان ، با وصف محدویت ورود به آلمان توسط پلیس کشورهای همجوار از جمله فرانسه و سوئیس، خود را به کشور آلمان و شهر هامبورگ رسانده و علیه سران قاتل و ضد انسان کشورهای سرمایهدای به تظاهرات پرداختند. معترضان و تظاهرکنندگان به درست، سران و رهبران جهان سرمایهداری گردآمده در گروه ٢٠ را عامل اصلی کل نابرابری و بی عدالتی در سطح جهان خطاب نمودند و علیه آنان شعارهای کوبنده سر دادند. اما آنچه که قرار است حاکمان گروه ٢٠ در مورد آنها تصمیم گیری کنند یا به قول خودشان با آنان "مبارزه" نمایند ، بخش اصلی مسائل و معضلات مهم جهان کنونی و بشریت در قرن ٢١ به حساب می آیند که در واقع بانی و مسبب اصلی همه این معضلات و نابرابریها ، جنگ و تروریسم ، فقر و بیکاری ، آوارگی و مهاجرت و دهها معضل دیگر، نظام ظالمانه و طبقاتی سرمایهداری و نمایندگان آن در گروه ٢٠ و دیگر نهادهای قدرتمند سرمایه از جمله گروه ٨ ، بانک جهانی ، صندوق بین المللی پول ، رهبران دولت ، پارلمان ، نهادهای سرکوبگر و نظامی و از جمله "ناتو" و ارتش های جنایتکار دیگر مدافع این نظام هستند.
اما آنچه در این میان و بیشتر از نشست قاتلان گروه ٢٠، توجه جهان و افکار عمومی را به خود جلب کرد ، تجـمع گسترده و سازمانیافته مبارزین و معترضین ضد سرمایهداری در خیابانهای هامبورگ است. از روز قبل از آغاز نشست رسمی سران گروه ٢٠ عملآ خیابان و میادین شهر هامبورگ در اختیار معترضین بود . این تجمع گسترده و ضد سرمایهداری در قلب اروپا و در تآثیرگذارترین کشور اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا، یادآور جنبش دانشجویی ٤ هفتهای در ماه مه سال ١٩٦٨ فرانسه در قرن گذشته بود. با این تفاوت که تجمع کنندگان هامبورگ طی چند روز اخیر از گوشه و کنار کشورهای اروپایی و دیگر نقاط جهان برای شرکت در این مارش بزرگ ضد سرمایهداری علیه سخنگویان اصلی این نظام خود را به این شهر رسانده بودند و به این اعتبار این حرکت فراکشوری و جهانی است و حرکت انقلابی دانشجویان فرانسه در آواخر دهه ٦٠ قرن گذشته حرکتی کشوری بود.   
قدرت خیابانی معترضآ در برابر اجلاس گروه ۲۰ توانست برخی از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده این اجلاس را مختل کند. پلیس آلمان در وحشت از این تجمع گسترده و تودهای و به منظور جلوگیری از گسترش آن ، با یورش درندانه به صف نارضیان ضد سرمایهداری ، با باتوم ، گاز آشک آور، سگ و ماشین آب پاش، به جان مبارزین ضد سرمایهداری افتاد تا بتواند آنان را متفرق نماید. اما معترضین نیز فداکارانه در برابر یورش پلیس ایستادند و تسلیم نشدند. در جنگ و گریزهای خیابانی دهها تن از مبارزین ضدسرمایهداری و چندین تن از پلیس های مسلح مدافع وضع موجود نیز زحمی و بیش از صد تن از معترضین بازداشت و روانه بازداشت گاههای سرمایهداری شدهاند. به گفته شاهدان عینی از روز پنج شنبه هامبورگ چهره یک شهر جنگ زده را به خود گرفته است که مسبب آن پلیس و حاکمان آلمان هستند.معترضان ضدسرمایهداری سر این شهر "جنگ زده" فریاد می زنند "که جهان امروز تحت کنترل سرمایه دارانی است که کمتر از یک درصد جمعیت این کره خاکی را تشکیل می‌دهند اما برای ۹۹ درصد باقیمانده، مهمترین تصمیم‌ها را می گیرند". پلیس و میدیای وابسته به نظام سرمایهداری ، اجتماع و گردهمایی وسیع ناراضیان را " آشوب طلب ، خشونت گرا ، ضد نظم و امنیت " و طرفدار انقلاب جار زدند. این اراجیف در میدیای پر قدرت و افکار ساز سرمایهداری جهانی به زبانهای مختلف در شرایطی به خورد جامعه داده می شود که جهان امروز به خاطر تضاد منافع بخش های مختلف سرمایه ، شرکت ها و تراست های صنعتی و نظامی آنان، به جهنم بزرگی برای ٩٩درصد از ساکنین آن تبدیل شده است. در تبلیغات میدیای وابسته به سرمایهداری تنها طرفداری معترضین از انقلاب حقیقت دارد که آن هم نه به منظور خشونت ، بلکه علیه آن و به منظور تغییر بنیادی در نظم حاکم موجود است که جامعه بشری به آن نیاز دارد.
در کشور آلمان و در شهر هامبورگ ، میدیای وابسته و مزدور و مدافعانشان در شرایطی و ریاکارانه از "خشونت" معترضان در خیابانهای سخن می گویند که با مدرنترین سلاح و آموزش دیده ترین نیروهای زبده نظام سرمایهداری به جان جوانان ، کارگران ، زنان ، مدافعین محیط زیست و سوسیالیست های ضدسرمایهداری مدافع انسانیت افتاده و آنان را به وحشیانهترین اشکال آزار و اذیت می دهند. سران گروه ٢٠ در شرایطی مخالفین خود را به خشونت متهم میکنند که خشونت بارترین جنگ های ضدانسانی را در نقاط مختلف جهان و در صد سال اخیر بر بشریت تحمیل نمودند که تنها تلفات انسانی آن در جنگ جهانی اول و دوم بر جامعه بشری بیش از ٨٠ میلیون نفر بود. این نظام جنایتکار و سران و رهبران آن، دهها جنگ کوچک و بزرگ دیگر را در اقصا نقاط جهان بر بشریت تحمیل نموده که میلیون ها کشته و مجروح و صدها تریلیون دلار از نتایج زیانبار آن بوده است. کسانی از خشونت مبارزین راستین ضد سرمایهداری ، یعنی کسانیکه همه هست و نیست آنان تنها کولهپشتی همراهشان است و شب را در خیابانها به روز می کنند و غذای همراهشان ساندویچ در جیبشان است ، داد سخن در میدیای مزدور سر می دهند، که جنگ وحشیانه خاورمیانه، لیبی، افغانستان و در دیگر گوشه و کنار جهان با سازماندهی نهادهای امنیتی و جاسوسی آنان و درگیرشدن آشکار نیروهای ارتش های قدرتمد آنان یا دولت های وابسته و مزدوران محلی آنان در حال آنجام و به پیش برده می شود .
در گروه ٢٠ کسانی قرار است علیه "امنیت جهانی ، محیط زیست ، نابرابری اجتماعی ، تروریسم ، پولشویی و ...." سخن بگویند که در مجموع ٨٥درصد کل اقتصاد جهان را در اختیار دارند و کل این پدیدههای کثیف و ضدانسانی مورد بحث آنان ، حاصل نظامی است که خود نمایندگی آنرا درشست هامبورگ آلمان برعهده دارند. در این نشست سران ترکیه و عربستان سعودی در کنار ترامپ و پوتین نشستهاند که همراه با جمهوری اسلامی ایران ، پدرخوانده و حامی اصلی تروریسم ، بنیادگرایی اسلامی ، جنگ ، خشونت و ناامنی اصلی در خاورمیانه بعنوان کانون اصلی بحران کنونی و دیگر نقاط جهان هستند. در میان سران جنایتکار گروه ٢٠ و در کنار دست آنان صندلی کسانی همچون "علی خامنهای ، ابوبکرالبغدادی ، ایمن الظواهری، حسن نصرالله، بنیامین ناتانیاهو و سران و رهبران دهها گروه و شبکه تروریستی و مافیای دیگر جهانی" خالی است تا جمع آنان تکمیل گردد. ناامنی جهان امروز از گروه ٢٠ و دیگر نهاد و سازمانهای مشابه سیاسی ، اقتصادی و نظامی سیستم فاسد و ضدانسانی سرمایهداری ناشی می شود.
اما ضعف اصلی حرکت و جنبش ما ، جنبش جهانی کارگری و کمونیستی ، در عدم وجود تشکلات حزبی و تودهای کارگران و سوسیالیست ها در ابعاد کشوری و جهانی است . اگر به موازات هامبورگ در پاریس ، لندن ، رم ، مادرید، برلین ، استکهلم ، اسلو ، کپنهاک ، مسکو ، وین ، واشنتگتن ، ژنو، توکیو، پکن، اتاوا، استانبول و دهها شهر بزرگ دیگر جهان، تظاهرات ضدسرمایهداری راه می یافت و جنبش واقعی و موجود ضدسرمایه شکل سازمانی و تشکیلاتی می یافت ، سران گروه ٢٠ نه تنها مسیر بازگشت به خانههای خود را نمی یافتند، بلکه تسلیم شدن در برابر چنین حرکتی بی دردسرترین اقدام آنان می بود و هیچ ارتش و قدرت نظامی نیز توان مقابله با این حرکت جهانی را نمی یافت. پراکنده بودن جنبش کارگری و کمونیستی نقطه ضعف اصلی جنبش کنونی ما است و بعد از شکست انقلاب کارگری اکتبر در سالهای اولیه این انقلاب و بعد از حاکم شدن خط ضد انقلاب استالینی بر جنبش ما تحمیل شد. اگرچه حرکت و جنبش ضدسرمایهداری هامبورگ آلمان و در برابر نشست سران گروه ٢٠ حرکت انقلابی ، جهانی ، قابل حمایت و شرکت فعالانه در آن است ، اما اقدامی محدود، موقت و زودگذر است . این تجمع ادامه حق طلبانه جنبش ضدسرمایهداری در گوشه و کنار جهان از سیاتل آمریکا ، تا ژاپن و استرالیا ، تا یونان ، اسپانیا ، پرتقال و فرانسه در اروپا، تا استانبول ترکیه و میدان تقسیم این کشور، تا خیزش های ضداستبدادی خاورمیانه از تونس و مصر تا شمال افریقا ، تا جنبش کارگری و تودهای ایران علیه کلیت جمهوری اسلامی ، تا تجمعات غیرمذهبی در اقصا نقاط عراق علیه حاکمان و احزاب عشیرهای و مذهبی ، از کمبود تشکیلات و هماهنگی عملی و نظری رنج می برد . اکنون و امروز از هر زمان دیگری بیشتر، وجود یک انترناسیونال کمونیستی مطابق افکار و عقاید مارکس و با سازماندهی جنبش ضد سرمایهداری کارگری و سوسیالیستی در سطح جهان جزو ضرورت زمانه است. این رسالت وظیفه همه کارگران اگاه، کمونیست های فداکار و جسور، جنبش طبقاتی محلی و جهانی سوسیالیستی است که جویبارهای کوچک را در راه خروشان نمودن اقیانوس عظیم جنبش ضدسرمایهداری جهانی به هم وصل نمایند. نظام سرمایهداری بیشتر از آنچه تصور می شد بر بشریت تحمیل و مصائب و تراژدی تحمیل کرده است . زمان به گورسپردن این نظام با دستان پرتوان گورکن اصلی آن، پرولتاریای جهانی فرارسیده است . جهان کنونی "جهنم" ٩٩درصدیها است . میتوان و لازم است آنرا به جهنم ١درصدیها تغییر داد.

زنده باد همبستگی جهانی ضدسرمایهداری


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست