یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیام مجامع اسلامی ایرانیان در باره تحریم انتخابات ریاست جمهوری در ایران


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲٨ ارديبهشت ۱٣۹۶ -  ۱٨ می ۲۰۱۷


هموطنان عزیز
   دو مقوله رفراندوم ( همه پرسی) و انتخابات – شرکت کردن در رأی گیری و یا تحریم آن-از جمله وسایلی هستند که حکومتها خواه مردمسالار و خواه استبدادی با توسل به آنها و اتکا به رایی که از مردم می ستانند به خود مشروعیت می بخشند تا به نمایندگی از آنها اعمال حاکمیت نمایند. یکی از آنها یعنی انتخابات که به مناسبتهای مختلف، مانند ریاست جمهوری ،شوراها و... انجام می گیرد متداول تر است.در نظام های مردمسالار که مردم از حق حاکمیت و به التبع آن از حقوق شهروندی برخوردارند و احزاب ،سازمانهای سیاسی و سندیکاها آزادند، انتخابات و شرکت در آن ،رای دادن و رای گرفتن عمل کردن به بخشی از حقوق شهروندی است تا فرد یا افراد منتخب در زمان محدود تعیین شده به نمایندگی از رای دهندگان تصمیمات آنها را به اجرا بگذارند. با این حال هرگاه بخشی از مردم ، شرکت در انتخابات را ناقض و یا تهدید وتحدید کننده حقوق خود بداند ،تحریم را وسیله ابراز نارضایتی خود قرار می دهد.در انتخابات اخیر فرانسه نزدیک به یک سوم رای دهندگان این وسیله را برای ابراز نارضایتی از وضع موجود و ترکیب احزاب سیاسی و برنامه های پیشنهادی آنها بکار بردند.

اما در نظامهای استبدادی به خصوص وقتی به تمامیت خواهی تمایل دارند، مانند رژیم حاکم بر ایران که بر محور ولایت مطلقه فقیه، شکل و قوام گرفته است و در آن، ولی فقیه فصل الخطاب و صاحب حکم حکومتی است، همین وسیله، یعنی انتخابات ابزاری چند کاره در اختیار نظام است تا ،نخست بر مردمی که بنا بر ماهیت رژیم از حقوق خود محروم و تنها افرادی تکلیفمند به حساب می آیند، اعمال حاکمیت کند و با استناد بدان، در افکار عمومی جهانی خودرا برخوردار از مشروعیت جلوه دهد. سخنان اخیر آقای خامنه‌ای که حضور گسترده مردم در انتخابات را نشانه حمایت مردم از نظام اسلامی و قوام بخش آن میخواند معنایی به غیر از این دارد؟

این بار، نیزهم چون گذشته، محور اصلی و موتور گرم کننده تنور "انتخابات "، چرخه دروغین انتخاب بین بد و بدتر، است. رژیم ولایت مطلقه فقیه حیات خویش را در گرو ایجاد ترس و تشدید آن می‌داند و در دوران حیاتش فرصتها را سوزانده است تا که ترس ایجاد کند و ترسهای ایجاد کرده را بر هم بیفزاید.از کودتای خرداد شصت علیه آقای بنی صدر نخستین و تنها منتخب با رای آزاد مردم بدین‌سو، اقتدار گرایان فضای سیاسی را بسته و آن را از ترس ها انباشته‌اند. تجربه به ما می گوید که هر بار استبداد حاکم ضعیف شده و به خطر افتاده است‌، چاره کار را در وارد کردن مهره‌ای از مهره های خود دیده است که خود را اصلاح‌گر رژیم جلوه داده‌اند. این «بدیل»، در لباس سازندگی، اصلاحات ،اعتدال و... که همگی به ولایت مطلقه التزام دارند با بکار گرفتن زبان فریب انتخاب بین بد و بدترکه ساخته بد ترین یعنی ولایت مطلقه است کار تحول از استبداد به مردمسالاری را به تاخیر انداخته‌است. اما اصلاح طلبان هرگز قادر به توضیح این مهم نبوده اند که چه چیز را در نظام ولایت مطلقه میخواهند اصلاح کنند و یا تعدیل کنند. آیا تجربه ٣۷ سال کافی نشده است تا فریب فریبکاران آشکار شود ؟ مگر نه اینکه با وجود ولایت مطلقه، ملتزمین به او و حکم حکومتیش نا کار آمد و ناتوان از هر تغییر در کم کردن اختیارات مطلقه او شدند؟ آنچه در این نظام رشد کرده،فساد و خیانت و جنایت است، محتوی و موضوع مناظره شش نامزد منتخب ولایت مطلقه اعترافی روشن به این واقعیت نبود؟. امروز ناهنجاری ها در بعد اجتماعی – اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ،محیط زیست زندگی مردم ایران را در تنگنا قرار داده است. بحران سازی در برون مرز، دشمن سازی و دشمن هراسی های سران نظام ودر راس آنها آقای خامنه ای ،ایران و حیات ملی را به خطر انداخته است. از دیگر سو،ترکیب نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان ولایت مطلقه به ویژه شخص ابراهیم رئیسی جنایتکاری که از دوران جوانی بدون داشتن هیچ گونه صلاحیت به مسند قضاوت گمارده شد و طی دهه ها بکار صدور حکم اعدام و ارتکاب جنایت مشغول بوده است خود،تحقیر ملت و تحقیر ایرانیان نزد جهانیان و دهن کجی به مردم ایران و وجدان اخلاقی نیست؟ دامن زدن به ترس برای قرار دادن مردم در چرخه دروغین انتخاب بین بد و بد تر نیست؟ چرا باید گرفتار این فریب و گرداب ناشی از آن شد و با شرکت در نمایش " انتخابات" رهبر فرموده توقعات استبداد برای استمرار را بر آورد؟

بار دیگر و به تکرار می گوئیم، تا زمانی که در جامعه ای افراد از استقلال در گرفتن تصمیم و آزادی در انتخاب نوع تصمیم خود بر خوردار نیستند ،از حق حاکمیت بر سرنوشت خویش در نتیجه بر خورداری از حق خود به عنوان انسان، از حقوق شهروندی، از حقوق ملی ،از حق بر خورداری از محیط زیست سالم و نیز از حقی که به عنوان ملت در جامعه جهانی دارند محرومند. شرکت در انتخابات نظامی که با اعمال ولایت مطلقه از این مجموعه حقوق محرومشان کرده است پذیرفتن این محرومیت است.

هموطنان
در روز ۲۹ اردیبهشت با عدم شرکت در رای گیری و تحریم انتخابات استبداد فرموده، حوزه های رأی گیری را خلوت بگذاریم و بدین ترتیب به تمامیت نظام ولایت فقیه نه بگوئیم تا به خود و جهانیان و نیز عمال استبداد نشان بدهیم که مستقل و آزاد و برخوردار ازحق سرنوشت خویش هستیم. تحریم انتخابات استبداد فرموده گامی در مشروعیت ستانی از نظام استبدادی است.

مجامع اسلامی ایرانیان، سه شنبه ۱۶ مه ۲۰۱۷ برابر ۲۶ اردیبهشت ۱٣۹


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست