یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آیا آقای ترامپ دارند تشریف می برند؟ - پ. مهرکوهی


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲٨ ارديبهشت ۱٣۹۶ -  ۱٨ می ۲۰۱۷


آیا شمارش وارونه ی زنده گی سیاسی ی ترامپ آغاز شده است؟ امروز چهارشنبه می تواند به روزی مهم در تاریخ آمریکا و روزی سرنوشت ساز برای آینده ی سیاسی ی ترامپ دگرش یابد. اکنون ترامپ ناچار است با بزرگترین بحرانی که دولت وی تا کنون با آن رو به رو شده دست و پنجه نرم کند. اگر! و تنها یک اگر! گاه بسیاری چیزها تنها به یک اگر بستگی می یابند. باید چشم براه ماند و دید در چند ساعت آینده آن سه تفنگدار آمریکایی چگونه به آن خبری که می تواند چون یک بمب کار کند، برخورد می کنند؟ سه تفنگدار: رییس ِ سنا، رییس مجلس نماینده گان، و معاون یا دستیار آقای ترامپ! واکنش این سه تن به یک یادداشت و گزارش درونی از جیمز کومی، رییس برکنار شده ی سازمان "اف. بی. آی "، می تواند آغاز روندی باشد برای پایان دادن به کار ِ ترامپ در جایگاه ِ رییس جمهوری ی آمریکا، اگرچه تصور استیضاح ترامپ یک خیال بیش نیست.
کومی در یادداشت روز ِ ۱۴ فوریه ی خود نوشته است: ترامپ از وی درخواست کرده به رسیده گی و بررسی ی پرونده ی مایکل فلین و ارتباط های غیر قانوی ی فلین با فرسته ی روسیه در آمریکا پایان دهد. - فلین روز ِ پیش از آن از کار برکنار شده بود-. آنچه به گزارش های درون سازمانی و یادداشت های کومی که دهن به دهن چرخیده اعتبار می دهد، درمیان نهادن محتوای گزارش هایش با نزدیکترین حلقه ی همگاران خود در میان کارمندان "اف. بی. آی" بوده است. و باز، آنچه بیشتر به یادداشت های کومی اعتبار باز هم بیشتری می بخشد، گزارش ها و یادداشت هایی است از همکاران وی در زمان دیدارهای ترامپ و کومی و همه در تأیید گفته های کومی.
داده ها نشانگر دخالت رییس جمهور در جلوگیری ی "اف. بی. آی" از رسیده گی به یک پرونده دارد. بر پایه ی قانون اساسی ی آمریکا، چنین تلاشی غیرقانونی است و رییس جمهور را در جایگاه متهم می نشاند. "جسن شفتز"*، سرپرست ویژه -گروه (کمیسیون) بازرسی ی جمهوریخواهان آماده گی ی خود را برای به کار گیری همه ی ابزارهای لازم از سوی ی مجلس نماینده گان در به دست آوردن یادداشت های کومی اعلام کرده است.
ریچارد نیکسن را کوشش وی برای زیر ِ فشار نهادن "اف. بی. آی" در راستای ماستمالی کردن پرونده ی واترگیت ناچار به کناره گیری از قدرت و خداحافظی با تخت همایونی ی کاخ سفید کرد.
در کنار این گونه درد سری که ترامپ با آن سر در گریبان است، فاش کردن رازهای امنیتی ی آمریکا برای یک دولت بیگانه، بی آنکه دلیلی برای آن باشد، شکستن سوگندنامه ی رییس جمهوری است. ترامپ برای وزیر خارجه ی روسیه رازی فاش ساخته که آن راز حتا به آگاهی ی هم پیمانان آمریکا در ناتو هم نرسیده بوده است.
اکنون در "اف. بی. آی" دست ِ کم دو پرونده برای دم و دستگاه ِ آقای ترامپ گشوده شده است. یکی درباره ی فلین و دیگری در باره شیوه ها و چگونگی ی همکاری روس ها با ترامپ در دوران انتخابات ِ سال گذشته در آمریکا.
من پیشتر درباره ی فلین، یک دلال سیاسی ی دروغگو و بی آزرم نوشته ام. بی آزرم؟ مگر می توان بر کسی که برای پیشبرد خواسته های سرمایه اندوزانه و افزون و افزونتر خواهی های اقتصادی ی دستگاه قدرت دست به زمینه سازی برای جنگ می زند نام دیگری نهاد؟ در شناخت فلین و بدنامی اَش همین بس که وی را تنها پس از بیست و چهار روز جا خوش کردن بر صندلی ی رایزن امنیتی ی ترامپ برکنار گردند. تلاشی از سوی ترامپ برای نجات خود.
گویا "اف. بی. آی" به این باور رسیده که فلین وابسته گی هایی به دولت روسیه داشته و برای ولی نعمتی به نام ولادیمیر پوتین کار می کرده است.
هرگونه که دوست دارید درباره ی پوتین داوری کنید، ولی نباید از یاد برد که پوتین پرده از گندخانه ای به نام ِ دستگاه قدرت در آمریکا برداشته و به جهانیان نشان داده در کاخ ِ قدرت دارانی که برای هر کشوری دستور کار می نویسند، موریانه افتاده است و جهان برای این کار باید سپاسگزار پوتین باشد.
کوتاه زمانی پس از برکناری ی فلین آشکار گشت که دادگستری ی آمریکا پیشتر دریافته بوده است که فلین به ساز پوتین می رقصد و چنان رقص قرطی مآبانه ی برای یک دولت بیگانه تنها از کسانی بر می آید که از خود نقطه ضعفی نشان داده و آن دولت بیگانه از آنان برگه ای برای رو کردن و زیر فشار نهادن در دست داشته باشد. اینکه دادگستری ی آمریکا چه گونه و بر پایه ی چه داده و سندی به چنین باوری رسیده است، بر ما و من روشن نیست.
- امیدوارم که تو بی خیال پرونده ی فلین شوی و یک جوری سر و ته اش را هم بیاوری.

این چیزی است که ترامپ به کومی گفته بوده ولی همه ی داستان نیست. یادداشت های کومی نشان میدهند که آقای رییس جمهور بسیار کوشش نموده تا کومی را از رسیده گی به پرونده ی دخالت روسیه در انتخالات آمریکا باز دارد. اینک این داستان در زمانی رو شده که در دستگاه ِ قدرت آمریکا گمانه زنی هایی در باره ی چگونه گی ی رابطه ی ترامپ و روسیه در جریان مبارزه های انتخاباتی ی آمریکا در سال ِ گذشته در جریان است. دفتر آقای رییس جمهور در واکنش به یادداشت های کومی زیر همه چیز زده و گفته یادداشت های کومی از دیدارهایش با آقای ترامپ درست و صادقانه نبوده است.
آیا صداقت در دستگاه ترامپ و در میان نماینده جمهوریخواه آمریکا معنای ویژه ی خود را یافته و این معنا با چوب پنبه نهادن در گوش ها شکل گرفته است؟ اگر چه همه چیز گواه می دهند که سکان قدرت سیاسی ی آمریکا به کسی از جنس ال کاپون واگذار شده، ولی آیا آمریکا می تواند بر پولشویی ها، پیوندهای ترامپ با مافیا و پیوند ترامپ با الیگارش های نفتی بیش از این چشم فرو بندد؟ یا زمان برکنار کردن او دارد فرا می رسد؟


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست