یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رفراندم ترکیه، پیروزی فاشیسم اسلامی - حسن رحمان پناه


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ٣۱ فروردين ۱٣۹۶ -  ۲۰ آوريل ۲۰۱۷


در رفراندوم روز یکشنبه ١٦ آوریل ٢٠١٧ ترکیه، طرفداران "سلطان " اردوغان یا موافقان رای "اری" با ٥١درصد آراء در مقابل ٤٩درصد رای پیروز شدند. مخالفین بر تقلب گسترده در این رفراندوم تآکید نمودند و خواستار بازشماری بیش از ٦٠درصد آراء گردیدند. تقلب بخشی از پروسه "انتخابات" در سیستم های توتالیتر و سرکوبگر است . از زاویه تقلب، رفراندوم ترکیه یا "انتخابات" آینده ایران را سنجیدن ، اعتراضی بی مایه و سطحی است . زیرا تقلب بخشی از این سیستم و "انتخابات" های مهندسی شده است . زمینه اصلی پیروزی سلطان اردوغان قبل از این رفراندوم و بویژه طی رویدادهای دو سال اخیر فراهم شده بود. این رفراندوم نه تنها شکاف های عظیم جامعه ترکیه را تخفیف نخواهد داد، بلکه آنرا بیشتر تعمیق خواهد نمود . تمدید ٣ ماهه شرایط اضطراری در ترکیه بعد از پایان رفراندوم، ناشی از ترس دولت و حزب حاکم از این حقیقت است . طرفداران "اری" یا " نه" با شرایط کاملآ نابرابر در عرصه سازمان و تشکیلات ، قدرت دولتی ، تبلیغات ، امکانات مالی و مادی و بویژه امکانات سرکوب و حذف مخالفین و سلب امنیت از رای دهندگان به پای این رفراندوم رفتند . کل امکانات این رفراندوم در اختیار دولت و حزب حاکم "اک پارتی" بود ، اما مخالفین از آن محروم و منع شدند. ٥١درصد مردم ترکیه به دلایل ذکر شده که به مفهوم مهندسی اگاهانه این رفراندوم و تحت بمباران شدید تبلیغاتی دولت و حزب حاکم بود به "اردوغان" رای دادند یا رای به اسم آنان خوانده شد.
اما بدون تردید این ٥١ درصد اشتباه تاریخی کردند . این "اکثریت"، همان اشتباهی را مرتکب شدند که اکثریت مردم آلمان در رای دادن به "هیتلر" مرتکب شدند . رای دهندهگان آلمان در دهه ٣٠قرن ٢٠ با رای دادن به هیتلر به فاشیسم رای داند که نتیجهاش آغاز جنگ جهانی دوم با فرمان یورش هیتلر به لهستان بود. اشتباه مردم آلمان را اکثریت مردم ایران در رفراندوم ١٢ فروردین ١٣٥٨ در گفتن "اری"به جمهوری اسلامی تکرار کردند. محصول این "اری" در طول ٣٨سال گذشته، چیزی جز سرکوب ، زندان ، شکنجه و اعدام برای مردم ایران و صدور تروریسم و بنیادگرایی اسلامی به خارج از کشور و جنگ و نا امنی نبوده است . اکنون و بعد از بیش از ٨٠ سال پیروزی مصیبت بار هیتلر در المان و ٣٨ سال بعد از پیروزی خونبار جمهوری اسلامی در ایران ، اکثریت مردم ترکیه اشتباه بزرگ این دو تجربه خونین را تکرار کردند. اردوغان و" اک پارتی" ترکیبی از هر دو سیستم است ، هم فاشیست است و هم اسلامی می باشد . سلطان اردوغان نماینده فاشیسم اسلامی در ترکیه است . اشتباه رای دهنده رفراندوم ترکیه را تنها مردم این کشور نمی پردازند ، بلکه مردم کل منطقه نیز تاوان این اشتباه را با خون ، جان و زندگی خود پس خواهند داد .
تودههای نااگاه، اشتباهات جمعی خود را با تحمیل فجایع عظیم بر جامعه و بر تاریخ از جمله در به قدرت رساندن رژیم های سرکوبگر ، توتالیتر و فاشیستی به نمایش خواهند گذاشت . وظیفه و رسالت نیروهای انقلابی و سوسیالیست، تسلیم نشدن به شرایط تحمیلی و مبارزه برای تغییر شرایط نامطلوب در تغییر به شرایط لازم و مطلوب جهت انقلاب و دگرگونی پایهای در مناسبات کنونی است. مناسباتی که در آن خبری از فاشیسم ، راسیسم ، نژادپرستی ، مذهب و .... نباشد. فاشیسم اسلامی تحمیلی بر جامعه سکولار ترکیه که اردوغان و اک پارتی در صدد زنده کردن آن هستند ، انتخاب واقعی مردم ترکیه نیست . بلکه محصول، بویژه دو سال اخیر ترس ، انفجار ، حمایت از داعش و تروریسم اسلامی و ویران کردن مناطق وسیعی از کردستان است . این توازن فاشیستی _اسلامی را میتوان با اتکا به نیرو و قدرت اگاهی ، سازمان و مبارزه طبقه کارگر رزمنده ، جنبش آزادیخواهی و برابری طلبی و با حمایت منطقهای و جهانی به عقب نشینی واداشت. پیروزی فاشیسم_اسلامی را با زنده کردن روح سکولاریزم قدرتمند در ترکیه و اینبار بدون واگذار کردن آن به احزب راست و ناسیونالیست ترک که در تقویت اردوغان و حزبش نقش بزرگی داشتند، میتوان ناچار به عقب نشینی کرد و مانع فجایع بزرگتر از آنچه تا کنون آنجام داده را گردید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست