یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حباب‌های مالی و شهر طبقاتی - فریبرز رئیس دانا

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : فریبرز رئیس دانا

عنوان : پاسخ
دوست عزی ، آقای نکو نام. من در باره جامعه ای صحبت می کنم کهبه گونه ای دموکراتیک و مداوم مصمم است از سرمایه داری عبو کند و به سوسیالیسم دست یابد، ضمن توجه به واقعیت های باز دارنده درونی و بار دارندگی امپریالیستی و ضرورت اتحاد مرد می جهانی. این یعنی جامعه گذار و البته با سوسیال دموکراسی های رایج تفاوت دارد.اجزای جامعه ی مورد بحث من تک تک مورد درخواست وآرزوی گروههای کردم در این سرزمینند. اگر دولت به گونه ای جدی و پابرجا درچارچوب دموکراسی مشارکتی برگزیده شود می تواند با حفظ مالکیت سازمانهای پولی ومالی در جهت آن دموکراتیزه کردن حرکت کند. من به اقدام های اصلاحی و گام به گام از راه مشارکت در ساخت سیاسی موجود اعتقادی ندارم اما به انلاب مداوم چرا. بحث و مناقشه زیاد است . امید که از شما بیشتر بیاموزم. سپاس از اظهار نظرتان
٨٨۹۲۵ - تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱٣۹۷       

    از : حسن نکونام

عنوان : پرسش از آقای رئیس دانا
فلسفه وجودی، و هدف نهائی تاسیس و تشکیل موسسات پولی-مالی، و بانک ها، کسب سود، و حداکثر سود مطلوب است.
پرسش اول- اگر با من موافق باسید که، دمکراسی بورژوائی، دمکراسی ای صوری، و در عرصه سیاسی است، و از توسعه دمکراسی سیاسی، به حوزه اقتصادی، منافع خود را در خطر می بیند، و اگر هم دمکراسی در حوزه اقتصادی را بپذیرد (که به نظر من محال است)، مستلزم گذشت از «سود مطلوب» و قانع بودن به «سود ممکن» است. آیا بنظر شما، دمکراتیک کردن ساختار موسسات پولی-مالی و بانک ها، در سیستم سرمایه داری ممکن است؟

پرسش دوم- آیا کشوری سرمایه داری را می شناسید که، به دمکراتیک کردن ساختار موسسات پولی-مالی و بانک ها پرداخته باشد، و به بحران نرسیده باشد؟

پرسش سوم- اگر در کشور سرمایه داری فرصی ای، اقدام به دمکراتیک کردن این موسسات شود، پس از مدتی، و عدم نیل به سود مطلوب و یا ممکن، این موسسات،دچار ورشکستگی نمی شوند؟ و دولت آن کشور سرمایه داری، ناچار نمی شود تا برای نجات این موسسات از ورشکستگی، از بودجه عمومی صرف کند تا بانک ها را سر پا نگه دارد، که این امر هم، نتیجه اش کاستن از حقوق و امکانات زندگی مردم و بویژه مزد بگیران، و تاثیر ویرانگر بر بهداشت و درمان و آموزش و خدمات عمومی مردم، و پس گرفتن همه آن امکانات و دستاوردهائی است که مردم، با مبارزات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و تاریخی خود بدست آورده اند؟ خودتان و بدرستی به ورشکستگی بانک ها و موسسات پولی-مالی در آمریکا در سال ۲۰۰۸ پرداخته اید، و کارکرد همین بانک ها و موسسات، در ایران خود ما، و بلائی که بر سر سپرده گذاران این موسسات آورده شده است، برایتان کاملن آشناست.
٨٨۴۶۶ - تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست