یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انقلاب ۵۷ فریاد نسل ما بود - رضا فانی یزدی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : ایرانی

عنوان : مسئولیت پذیری
آقای فانی یزدی؛
خط کلی نوشته شما که من با اصول کلی آن کاملن موافقم روشنگر نکته‍ی، به نظرمن، بسیار مهمیست. ازدیدگاه من بنیان نظری صداهائی که ازشما و نسل شما میخواهند مسئولیت بپذیرید و توبه کنید و ...رو به گذشته و عاری از تمایل، یا حتی وحشت از مسئولیت پذیری است. شما و نسل شما همان کاری راکردید که امروز ما از خودمان، جوانان ایرانی، باید انتظارش را داشته باشیم. ما باید بتوانیم بجای سرزنش کردن و سرباززدن ازپذیرش اینکه طراحی و سازماندهی مبارزه با ج.ا. مسئولیت همه ایرانیان و بیشتر ازهمه خود جوانانست ازتجربیات گذشته‍ی کسانی مثل شما بیاموزیم تا تکرارشان نکنیم. همانطوری که شما هم اشاره کردید حرکت اجتماعی هیچ جور گارانتی ای ندارد. هیچ نسخه‍ی از قبل آماده ای هم برای اینکه چه کنیم تا یک جور بدی نشود وجود ندارد. باید اماده برخورد تجربی، با یادگیری هرچه بیشترازدرسهای تاریخی هم درایران و هم درجاهای دیگر دنیا، بود.
٨٨۵۴٣ - تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱٣۹۷       

    از : بیژن نادری

عنوان : صادق باشیم
همه را گفتی اما یک نکته را از قلم انداخته ای . آیابا روندی که ج.ا پیش گرفت نمی شد مقابله کرد وآنچه که بر ماگذشت امری محتوم بود؟ آیا به این خاطر بود که حزب توده و اکثریت آگاهانه وبا افتخار در تحکیم پایه های حاکمیت نکبت ج.ا فعالانه کوشا بودند.به شما توصیه می کنم حداقل با فرزندتان صادق باشید .عمرماکه تباه شد دیگر بس است.
٨٨۴۷۷ - تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱٣۹۷       

    از : یوسف رجبی

عنوان : انقلاب
آقای فانی یزدی متأسفانه هنوز راه باقیست برای شما تا مسئولیتی درخور خویش بپذیری.
در جائی که من زندگی میکنم یک جمله ی قصار بر سر در دیوار قضا می درخشد: ندانستن قانون تو را از مجازات مبرّا نمی کند.
یادت نیست به تنهائی و در جمع می خواندی "هیچ بوده گان هر چیز گردند". دقیقاً انقلاب بهمن ۱۳۵۷ هیچ بوده گان را از اعماق به سطح آورد. آرزوی نیک شما برآورده شد. و این هیچ بوده گان بی فرهنگ، آن کردند که شداد نکرد. اول از همه یغه شمائی را گرفتند که قلاب گرفتی تا او بر سر دیوار باغ شود. چرا که از محصولات باغ سهم نخواهی! و کس دیگری را به سهم خواهی تحریک نکنی.
بله آقای فانی شما و امثال شما که به اصطلاح آگاه تر بودید بار مسئولیتتان بیشتر است. قسم حضرت عباس هم فایده ندارد. ننه من غریبم بازی هم بر نمیدارد. باید در مقابل سوآل فرزندت صادق باشی! اینکه دخترم، پسرم ما راه دیگری نداشتیم پاسخ نیست، فرار از پاسخ است.
گوئی انگار هنوز به مفهوم "قدرت" پی نبرده ای جانم! ماهیت قدرت در جوامع خاورمیانه عجین با خشونت است. یادتان نیست استادتان درباره "استبداد آسیائی" چه گفت؟ آن استبداد جلوی جوانه های فرهنگ دمکراتیک را سد می کند. و بهمین جهت می تواند خود را باز تولید کند حال در شکل شاه یا در شکل شیخ! و فردا در شمایلی دیگر خواهد آمد اگر شمای آگاه و دلسوز ملک و ملت نکوشی فرهنگ این مردم را تغییر دهی. و این تغییر فرهنگ با انقلاب میسر نمی شود.
٨٨۴۵۵ - تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست