یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سه ارزش - پرویز دستمالچی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : peerooz

عنوان : دموکراسی مستقیم
جناب کوشا,
با تشکر, به گمانم عملی ترین دموکراسی نزدیک به دموکراسی مستقیم ظاهرا سیستم سوئیس است که البته شهروندان گاه گاه برای تغییرات در قوانین موجود به رفراندوم متوسل میشوند. این طور که از مقاله ذکر شده از استاد بازنشسته ای در یکی از دانشگاه های آمریکا بر میآید, انتخابات کوبا از ریشه شروع میشود و این هم چیزی نزدیک به دموکراسی مستقیم است, اگر بشود واقعا به دموکراسی مستقیم دست یافت . منظور از کامنت این بود که اگر احتیاج به الگو برداری باشد, جهت انتخاب "آلترناتیو" باید راهی که دیگران دیگری هم رفته اند بررسی شود.
٨٨۴٨۹ - تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱٣۹۷       

    از : محسن کوشا

عنوان : peerooz جان نکته سنج
اگر در کوبا مطابق یادداشت جنابعالی :
" انتخابات از ۱۲,۵۱۵ ناحیه کوچک که اهالی همه یکدیگر را میشناسند و احتیاج به تبلیغات ندارد شروع میشود و به تدریج به تشکیل مجلس شورای ملی منجر میگردد. "

بازهم دموکراسی نمایندگی / وکالتی / representative democracy محسوب میشود.
نه "دمکراسی مستقیم و بی واسطه"
٨٨۴٨۴ - تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱٣۹۷       

    از : peerooz

عنوان : دمکراسی مستقیم
جناب دستمالچی در مقاله نسبتا جامع خود به بسیاری از مطالب پرداخته اند که بعضی از نکات آن محتاج شرح و توضیح بیشتری ست. یکی آنکه ".... برای ساختن یک جامعه مدرن، مهم ساختار دمکراتیک حکومت است تا در چهارچوب آن بتوان انسانهایی با رفتارهای فردی و اجتماعی دمکراتیک تربیت کرد." که نحوی اجرای آن مستلزم حل معمای "مرغ و تخم مرغ" میباشد و اینکه کدام بر دیگری تقدم دارد؟

دیگر آنکه پس از حصول "بحث سیاسی و "آلترناتیو" را باید از شخص به سیستم آورد", از نمومه هائی که وجود دارند، کشورهای اتحادیه اروپا تا آمریکا و کانادا و ژاپن و استرالیا و...، " ذکر شده اند .

شاید بتوان جواب این نکته ها را در مقاله زیر یافت که از شروع و تکامل دمکراسی در کوبا سخن میگوید. این مقاله, از رهبر خردمند و پر جذبه ای سخن میگوید که پس از انقلاب, سکان رهبری را بدست گرفت و نقش رهبری را از فرد به جمع منتقل نمود. آیا ما چنین شانسی داریم؟

در مورد سیستم های "آلترناتیو", از دموکراسی کوبا سخنی به میان نیامده است. در کشور کوبا با دمکراسی مستقیم و بی واسطه, انتخابات از ۱۲,۵۱۵ ناحیه کوچک که اهالی همه یکدیگر را میشناسند و احتیاج به تبلیغات ندارد شروع میشود و به تدریج به تشکیل مجلس شورای ملی منجر میگردد. جالب اینست که حزب کمونیست که حافظ سیستم است هیچ گونه دخالتی در انتخابات ندارد. مقاله بسیار جالب و خواندنی ست.

در خاتمه, اینکه آیا "حفظ تمامیت ارضی" جزء " ارزشهای اساسی آزادی، برابری و عدالت" میباشد محتاج گفتگوی دیگری ست.

https://www.counterpunch.org/۲۰۱۹/۰۱/۲۳/popular-democracy-in-cuba/
٨٨۴۶٣ - تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست