یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بقا در تحریم - مرتضی ملک محمدی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
نظرات جدیدتر
    از : جوان

عنوان : رک بگویید چه میخواهید
بجای اینکه رک و پوست کنده پرچم تسلیم در دست بگیرند ژستهای دروغین میگیرند. بروی خود نمیاورند که تحریم زندگی شکننده مردم را شکننده تر و قدرت سرکوب ولی فقیه را تقویت میکنند. مگر اینکه دست آخر بخواهند از حمله مستقیم نظامی به ایران دفاع کنند و بدین طریق زمینه سازی میکنند.
٨۷۲۰۶ - تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱٣۹۷       

    از : آناهیتا

عنوان : دشمن ما همین جاست؛
با محتوای اصلی نظر کاربر "سعید رضا" موافقم و تکرار نمیکنم
٨۷۱۹۹ - تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱٣۹۷       

    از : امیر ایرانی

عنوان : سردرگمی
اگر متن نوشتار آقای ملک محمدی گرامی خوانده نشود فقط به همان عنوان «بقا در تحریم» توجه کنیم پیام خاصی را دریافت خواهیم کرد؛ آنهم
"حاکمیت برای بقا به تحریم نیاز دارد"
این پیام به ما می گوید با توجه به هوشمندی بازیگران اصلی جهانی که بازیگردانانِ حرفه ای هستند می توان یک نتیجه گرفت که بین حاکمیت و بازیگران اصلی جهان یک هماهنگی خاصی برقرار است.
این نتیجه گیری ما را به این سمت خواهد برد که از چیزی به نام تحریم نباید دفاع کرد
با توجه به عنوان نوشتار و آورده هایی در متن، متوجه می شویم که آقای ملک محمدی دچار یک تناقض گویی آشکاری شده است.
اما یک کارپایه ای که امثال آقای ملک محمدی برای برخوردشان با مسایل در نظر می گیرند و آنها را به خطا می برد اینست:
حاکمیت را یک دست و بدون تفاوت می بینند و به بازی های درون حکومتیان برای گذار به آزادی و دمکراسی توجه ندارند.
پرداختن به بازی های دورن حکومتیان شاید تکراری و غیر ضرو باشد
وشاید بدلیل سردرگمی که گاهاً گردانندگان زحمت کش سایت اخبار روز به آن دچار می شوندپرداختن ها منتشر نشوند البته شاید چیز دیگری هم برای عدم انتشار باشد.

نکته ای در رابطه با یکی از نظردهندگان فعال چند نامی در این سایت که باید به آن اشاره کرد اینست
ایشان در نظرش در رابطه با آقای ملک محمدی و سایر فعالان سیاسی گفته است
«بلاخره یکی پیدا شد که شعور سیاسی دارد»!!!!!
باید گفت این همه هویت مبارزاتی برای خود تعریف کردن و تراشیدن در نوع خودش جالبست.
٨۷۱۹۰ - تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱٣۹۷       

    از : سعید رضا

عنوان : زیر پیراهن عثمانی که رژیم بلند کرده نبایستی سینه زد
با تشکر از اقای ملک محمدی،
انچه نبایستی فراموش کرد این است که، رژیم ضد بشری حاکم بر ایران رژیمی بحران زا و بحران زی است. لذا در استفاده ابزاری از بحرانها تخصص کافی دارد. تحریمها نیز نتیجه مستقیم سیاست خارجی این رژیم توسعه گر و سلطه طلب است. بایستی با علت مبارزه کرد نه با معلول. پس هرچه فریاد داریم بایستی بر سر رژیمی بزنیم که با تفکرات قرون وسطی خود یکی از جوانترین و غنی ترین کشورهای جهان را به لبه پرتگاه سقوط اقتصادی واجتماعی اورده است. الباقی توان خود را نیز باید صرف فریاد بر سر نیروهای گستره اپوزیسیونی بکنیم که با خود بزرگ بینی و خود محوری سالهاست، بجای پرداختن به مبارزه ای همگرا و همصدا مشغول خود زنی و دگر زنی بوده اند و تمامی فرصتهای تاریخی را در چهل سال گذشته یک به یک سوزانده اند.
امریکا، اروپا و ترامپ فقط و فقط بر اساس منافع اقتصادی و سیاسی خود عمل میکنند و به هیچ وجه به دنبال منافع مردم ایران نیستند.
به عقیده من، گره اصلی در این کلاف سر در گم، خود ما یعنی تمامی نیروهای ازادیخواه و دمکرات هستیم. ما که با خود شیفتگی و ارجح دانستن منافع فردی، نظری و گروهی خود بر منافع توده های مردم، در تمام این سالها به وظیفه تاریخی خود در ایجاد جبهه ای فراگیر ملی در مبارزه با استبداد قرون وسطایی حاکم بر کشورمان عمل نکرده ایم و بقاء چنین رژیم ضد انسانی را عملا دوام بخشیده ایم.

باید یکی شویم
اینان هراسشان ز یگانگی ماست
٨۷۱٨٨ - تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱٣۹۷       

    از : مرتضی ملک محمدی

عنوان : دوست عزیز احسان
اقای احسان در آخر یاد داشت تان نتیجه گیری کرده اید که ملک محمدی به آمپریالیسم باور ندارد و جایی برای پلیدی های آمریکا قایل نیست. در این باره باید یک توضیح بدهم . من سنت فکری چپ ایران نسبت به امپریالیسم آمریکا را نمی پسندم. فکر می کنم چپ ایران دراین زمینه مثل حوزه های دیگر فکری و فرهنگی سخت تحت تاثیر اسلام سیاسی و نگاه فرهنگی و احساسی آن است. ضدیت ما با آمریکا طبیعی نیست . این ضدیت برآمدن از حوزه فرهنگی خاص خاور میانه اسلامی / عربی ضد صهیونیستی است . چپ ایران این مایه فرهنگی را در دستگاه مارکسیستی خوب میکس کرده و یک معجون پر نفرتی را آفریده همسنگ و هم پایه "شیطان بزرگ ". شما چنین رویکردی را در هیچ کجای جهان نمی بینید. مردم سایر جهان و نحله های مختلف فکری مارکسیستی , ناسیونالیستی , در اروپا , در آسیای شرقی در آفریغا در آمریکای لاتین مبارزات ضد امریکایی داشته اند , حتا مثل ویت نامی ها جنگ های طولانی با این قدرت خبیث کرده اند اما نفرتی که در نزد ملل خاور میانه هست ندارند. همه این ملت ها وقتی به دوران صلح باز گشته اند بهترین رابطه را با آمریکا برقرارکرده اند. مثال بزنم مطلب طولانی خواهد شد. حتا می خواهم بگویم این ضد امپریالیسم غیر طبیعی خاور میانه و اسلامی بیشتر مال نسل ماست . نسل جدید مبارزان عرب که در جنبش های جدید جوانان عرب در بهار عربی مشاهده شد یک شعار ضد آمریکایی شنیده نشد . من فکر میکنم باید به نگرش پیشین خود با نگاه انتقادی برخورد کنیم , نگرش عصر جنگ سرد , نگرش دنیای دو قطبی , نگرش ریختن اسرائیلیها به دریا . و تربیت فکری اسلامی و ضد مدنیت در اعماق فکر ما رسوب کرده . من با آمپریالیسم فقط در حد آموزش های مارکسیستی موافقت دارم . من با نگرش و احساس چپ اروپای بیشتر احساس نزدیکی می کنم تا جنبش اسلامی .عربی ضد امپریالیست .
٨۷۱٨۶ - تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱٣۹۷       

    از : محمود تجلی

عنوان : خطای استدلال
اقای ملک محمدی می گوید :" ولی هنوز ایرانیان از عام و خاص در این باره که علت و عامل تحریم اقتصادی چیست و کیست به توافق نرسیده اند." ایا عام و خاص شامل خود اقای ملک محمدی هم می شود ؟ ایشان پاسخ دهند . اما اگر چنین نباشد ؛ یعنی از میان همه ایرانی ها فقط اقای ملک محمدی است که علت و عامل تحریم را شناخته و با خودش توافق دارد . ان هنرمندان سرشناس و بیشتر کسانی که علیه تحریم اقدام کرده اند می دانستند که نقش جمهوری اسلامی در این مورد چیست ؛ اما اقای ملک محمدی طوری صحبت می کند که گویی همه ان ها در این مورد در جهالت کاملند .نام این شیوه استدلال را اگر سفسطه نگذاریم چه بگوییم . اقای ملک محمدی ما اقشار متوسط به پایین که داخل کشور هستیم اثر شدید تحریم روی وضعیت معاش مان را با گوشت و پوست خود حس می کنیم و ترامپ را در این مورد مقصر می دانیم . منطقی نیست که بیان این تصدیق و محکومیت ترامپ را خود به خود به معنی نفی نقش جمهوری اسلامی در عقب ماندگی کشورمان بدانیم .
٨۷۱٨٣ - تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱٣۹۷       

    از : اصغر ایزدی

عنوان : غفلت نوشته
نوشته به درستی یقه رژیم جمهوری اسلامی را گرفته است، اما گویا به خاطر این موضع گیری شفاف در قبال سیاست خارجی ضد منافع مردم توسط رژیم، از اشاره به محکوم کردن تحریم و زیان بار بودن آن برای مردم غفلت شده است، و همین امر سبب این سو تفاهم شده است که گویا مرتضی ملک محمدی موافق سیاست تحریم های اقتصادی است؛ همین غفلت در مورد نقش تاریخی آمریکاهم دیده می شود، که گویا نویسنده جنایات تاریخی آمریکا را نادیده می گیرد، در حالی که نویسنده ، مرتضی ملک محمدی ، خواسته است با انگشت گذاشتن بر قدرت بی همتای آمریکا، هم ناتوانی برای مقابله و هم مسئولیت رژیم اسلامی را در تحمیل تحریم ها مورد توجه قرار دهد. حرف مرتضی ملک محمدی خطاب به ایرانیان یک جمله است: در گیری میان دولت آمریکا و رژیم جمهوری اسلامی ، مقصر جمهوری اسلامی است، پس برای همراهی با درد و رنج مردم از تحریم ها، یقه جمهوری اسلامی را بگیرد.
٨۷۱٨۰ - تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱٣۹۷       

    از : احسان صالحی

عنوان : هژمونی امپریالیسم
ممنون از پاسخ صادقانه شما به پرسش پیشین.
در یادداشت پیشین هم با شما همصدایی و گفته شما در باره سیاست های رژیم حاکم بر ایران تصدیق کردم و هر فرد سیاسی مسلح به تفکر دیالکتیکی درک می کند که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ذات و نشات گرفته از اسلام سیاسی ای است که از هر نوع اش - ولایتی - فقهی، طالبانی، اخوان المسلمین، سلفی و داعشی یا هر چه- محکوم به "تظاهر" به ضدآمریکایی بودن است، که از بین تمامی فرقه های نامبرده، حاکمیت ولایی ایران به دلیل ۴۰ سال حکمرانی در ایران از بقیه باتجربه و مکارتر و ضد طبقه کارگر است. پس نباید فریب سیاست خارجی اش را خورد.

در بخش دیگر پاسخ شما به سوال پیشین من، کاملا آشکار است شما هیچ باوری به امپریالیسم به رهبری آمریکا ندارید و این به وضوح در سخنان شما در باره کوبا و ونزوئلا قابل رویت است. شما باوری به قلدرمابی و زورگویی این بختک و ننگ کره زمین ندارید که با دخالت های مستقیم و غیرمستقیم نظامی و سیاسی و در دهه اخیر اقتصادی (تحریم) مانع استقرار یافتن حکومت های ملی- دمکراتیک در سرتاسر دنیا شده و همچنان خواهد بود.

ممنون که نظرتان را رک و پوست کنده گفته اید و ابایی از بروز دیدگاه بی باوری تان به امپریالیسم ندارید
٨۷۱۷۶ - تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱٣۹۷       

    از : مرتضی ملک محمدی

عنوان : به احسان
اقای احسان صالحی. اجازه بدهید داوری در باره هر تحریمی را در متن تاریخی و شرایط هر کشور مشخص انجام بدهیم. بحث من بطور مشخص در باره سیاست جمهوری اسلامی و مناسبات آن با جهان امروز است .من این سیاست را مخالف منافع ملی ایران می دانم . من دلیلی نمی بینم که ایرانیان برای آزادی , و استقلال و پیشرفت باید با شاخ آمریکا درافتند . جمهوری اسلامی هم سیاست توسعه و آزادی و پیشرفت ندارد و هم با آمریکا در افتاده است . این سیاست یک باند یا یک گروه و جمیعت و فرقه اسلام گرا ست . در مورد کوبا و و نزوئلا باید ملت و نیروهای سیاسی و روشنفکری کوبا نظر بدهند . من در مقامی نیستم که در باره هر تحریمی نظر بدهم . دولت کوبا و ونزوئلا از جمهوری اسلامی دفاع می کنند . دشمنی جمهوری اسلامی را با آمریکا به سود خودشان می دانند. من نمی دانم و حاضر هم نیستم چشم بسته و بخاطر مخالفتی که با آمپریالیسم آمریکا دارم سیاست و رفتار کوبایی ها را تائید کنم و به عنوان قربانی چشم بر اشتباهاتشان ببندم آنها همانطور که در باره برخورد با جمهوری اسلامی مرتکب اشتباه و انحراف هستند در مورد برخورد با آمریکا و سیاست جهانی هم می توانند بر خطا باشند . کما اینکه در همان آمریکای لاتین کشور های مثل برزیل و آرژانتین هم هستند که سالها زیر حاکمیت و مدیریت احزاب چپ گرا بوده اند بی آنکه از طرف آمریکا تحریم شوند. هیچ حکم کلی در این باره وجود ندارد.
٨۷۱۷٣ - تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱٣۹۷       

    از : کیا

عنوان : ایران در یک خانه تکانی اساسی بسر می برد!
مبارزه برای استقلال و آزادی به مفهوم مبارزه با امپریالیسم هم هست.
اینکه حاکمیت ولایی دشمن اول این سر زمین است و همسایگان و جهان را هم تحریک کرده است را می بایست مد نظر داشت ونه به بهانه امپریالیسم حاکمیت ولایی را کمک کنیم.
چرا کشور باید اینچنین وابسته بخارج باشد که تحریم ها هستی اش را تهدید کند،چهل سال زمان کافی بود که کشور به استقلالی معقول دست یابد ،این "انقلابیون حجتیه ای" چه جوابی دارند؟
مردم مصمم هستند که از این حکومت عبور کنند و از همه امکانات موجود هم بخوبی استفاده میکنند و تشکلات مناسب را هم تشکیل میدهند.
اوپوزیسیون واقعی در میان مردم میرود و در انجام این مهم کمک میکند.
٨۷۱۷۰ - تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱٣۹۷       

نظرات قدیمی تر

 
چاپ کن

نظرات (۲۷)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست