یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جایگاه مبارزه مسلحانه - هلمت احمدیان

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : سیامک رهگذر- از آلمان

عنوان : بیراهه رفتن جناب هلمت احمدیان؟
اولا به پیشنهاد میکنم بجای کلمه " الیت" از واژه معادل فارسی اش نخبه،نابغه یا روشنفکر استفاده کنید! یا بجای کاتگوری مترادفش طبقه بندی، دسته بندی،ردیف کردن....! با خواندن این جمله سرنوشته شما:" در جوامع سرمایه داری که بنای حاکمیت بر پایه زور، خشونت، قتل عام، اعدام و کشتار پایه ریزی و تداوم یافته است، بطور قطع سلب قدرت از حاکمان با "دستکش های سفید" و از مجرای رای و حقوق دمکراتیک نمی گذرد."دروغ چرا ما که بیش از سی سال در همین کشورهای سرمایه داری اروپائی زندگی میکنیم تا حالا این "قتل عام و اعدام و کشتار" که ایشان میگوید را به چشم خودمان ندیدیم! توصیه به جناب احمدیان سری به قانون اساسی این کشورها بزند که به غیر از آمریکا حکم اعدام خیلی وقته لغو شد و ممنوع میباشد! در ضمن ایشان یادش رفته با وجود آزادی بیان و شفاف سازی توسط رسانه ها در این کشورها نه تنها حقوق دمکراتیک رعایت میشود بلکه ساختارش مانع از بروز چنین جنایاتی که ایشان شاید با کشور دیکتاتوری اسلامی ملایان اشتباه گرفته میشوند. برایم جالب است که بدانم ایشان در کدام کشور سرمایه داری زندگی کرده یا میکند؟
جناب احمدیان فراموش هم میکند که قشر روشنفکر و آگاه جامعه زمانی میتواند در بین توده های عامی مردم کار روشنگری و آگاهی دهی بکند و آنها را بدنبال خودش بکشاند یا همراه کند که فرصتش و امکاناتش را داشته باشد و لابد ایشان فکر میکند در سیستم های دیکتاتوری مثل شاه یا ملائی شرایط دموکراتیک مثل آزادی بیان یا رسانه ها فراهم است که روشنفکر پیشگام سیاسی فرصت جذب توده ها را داشته باشد؟ آقای محترم روی آوردن به مبارزات چریکی یا مسلحانه زمانی اتخاذ میشود که همه راههای دیگر بر روی مبارزین سیاسی بسته شده یا غیر از اینست؟ وگرنه چرا یک چریک مهندس یا دکتر تحصیل کرده که میتواند بر سر سفره پرنعمت دربار بنشیند و از مزایای فراوان زندگی لوکس بهره ببرد عمرش را بقول شما عمر چریک شش ماه است برای رهائی خلقش فدا بکند؟ لابد از جانش سیر شده؟ با برخی نظرات شما در باره شیوه مبارزه کوردها در کردستان میشود موافق بود و یکسری انتقادات بجا هستند ولی به نظرم بر خلاف نظر شما بدون حمایت یک نیروی قوی خارجی نمیشود در مقابل حکومت مرکزی تا زیر دندان مسلح رژیم اسلامی مقاومت کرد و چیزی که کوردها برای رسیدن به استقلال نیاز دارند رابطه بیشتر با ابرقدرتهای این منطقه است تا در مقابل قدرت غیر برابر رژیم اسلامی مثل موش در مقابل گربه نباشند. سرزنش شما به کوردها که ناسیونالیست هستند غیر منطقی بنظر میرسد چونکه احزاب مختلف خلاصه حول یک محور ملی بایستی جمع بشوند یا نه؟ بهترین مثال که چرا با اتکاء به قدرت خارجی برتر کوردها میتوانند با مبارزه مسلحانه موفق شوند حمایت آمریکا و اروپا از کوردهای کردستان سوریه و عراق است که در مقابل نیروی تروریستی داعش زیر فرمان ترکیه با کمک سلاحهای اروپائی مثل آلمان بخوبی برآمدند و باعث عقب نشینی و شکست داعش هم شدند. فکر میکنید اگر کشور قدرتمند نظامی مثل اسرائیل از کوردهای ایران پشتیبانی همه جانبه بکند به توازن قدرت نطامی کوردهای ایران افزوده نمیشود و نمیتوانند بهتر به اهداف سیاسی شان برسند؟ سرآخر جناب احمدیان با نسخه پیچی اش برای مبارزات کوردها به این نتیجه میرسد:"این جهان سرمایه است که انسان ها را از ابتدایی ترین حقوقشان بر اساس رنگ و ملیت و مذهب و جنسیت، متفرق و به جان هم می اندازد تا به سیادت و استثمار و ستم خود ادامه دهد. " حالا بایستی از ایشان پرسید در جهان غیر سرمایه ولی کمونیستی کشورهای بلوک شرق سابق خبری از حقوق بشر یا آزادی ها بوده که ایشان این همه دل پُری از سرمایه و سرمایه داری دارد؟ در روسیه سابق خیلی از اقلیتهای غیر روسی با زور اسلحه در درون مرزهای شوروی نگه داشته نمیشدند؟ سرمایه و سرمایه داری را میشود با نسخه خوب سوسیال دموکراسی چهره ای انسانی و در خدمت رفاه مردم داد طبق تجارب آزموده شده در کشورهای اسکاندیناوی در حالیکه همان طبقه کارگر در کشورهای کمونیستی حتی یک دهم آزادی و رفاه کارگرهای کشورهای سرمایه داری اروپای غربی را هم نداشتند! جناب احمدیان با وارونه جلوه دادن تجارب تاریخی گذشته و شعارهای ضد سرمایه داری فقط نوعی خودسرگرمی درست میکنید برای تداوم درجا زدن در حالیکه میشود با ابزار و مکانیسم های دیگری مانع از رشد سرمایه داری درنده خو شد و بدان افسار زد و مهارش کرد ولی از پتانسیل پیشرفتگی آفرینش استفاده انسانی کرد!
٨۷۰۹۲ - تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست