یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رضا پهلوی؛ تکرار گردگشت شوم استبداد شاه و شیخ - علی طایفی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : فریبرز ستاری

عنوان : آقای طائفی ! رضا پهلوی زیرک بدیل شیخ خواهد شد؟
آقای طائفی برخلاف تحلیل موجز و مستدل اقای مختاری در ترسیم آینده نوشته ات تردید دارد. آقای مختاری به وضوح و با بیانی صریح تاکید داشتند که امکان ناپذیری بازگشت سلطنت پهلوی را باور کنید و باور دارم که گفتمان سلطنت پهلوی زیر بهمن ۵۷ مدفون شد. تاکید می کنم اگر قرار بود که سلطنت پهلوی برای چندمین بار بازگردد در ۵۷ شاه را آواره پاناما و مصر نمی کردند. پس در ۵۷ تاریخ ۲۸ مرداد تکرار نشد و با مرگ محمدرضا پرونده سلطنت در ایران بسته شد. اما شما در نوشته ۱۲ محوری، برآوردهای مستند از عقبه اجتماعی رضا پهلوی ارائه نکرده اید و تخمین های سلطنت طلبان را آورده ای که اگر خواننده دقت به خرج ندهد. دچار خطای دید سیاسی می شود تا رضا پهلوی را در میان اقشار و طبقات جامعه ایران ذینفوذ ببیند. البته حساب خوش نشینان وابسته سلطنت یا مشتاقان متوهم بازگشت به قدرت جداست و آنها مجاز به رویا پردازی هستند البته اگر کابوس بهمن ۵۷ راحت بگذاردشان؛ کابوسی که مردم مستاصل از دیکتاتوری وابسه به امپریالیسم در ایجاد آن نقش موثر داشتند. اما به توصیف شما "مصیبت دیدگان داخل کشور " درمانده از تغییر سیاسی و بی آلترناتیوی نیستند که به رضا پهلوی بازگردند. خیال تان راحت شود که مردم ایران رویاهای خود را برای بازسازی نظام شاهی مدل پهلوی محقق نمی کنند. ممکن است عنوان فرمایی که رضا پهلوی از گذشت روزگار درس گرفته و با پرهیز از روش پدر مطیع غربش در جهت سلطنت مشروطه حرکت می کند که در این رابطه باید نگاهت را به بازه زمانی برگردانم که در ۲۸ مرداد ۳۲ کودتای آمریکایی دولت ملی دکتر مصدق را از اریکه قدرت کنار گذاشت. غرب و ارتجاع ایران با سرنگونی دکتر مصدق چهارمیخ بر تابوت مشروطه سلطنتی زدند. پس حنای مشروطه سلطنتی بر دست مردم رنگی نخواهد داشت. فراموش نکنید مردم ایران تغییر اوضاع را به ذائقه و روش خود دنبال می کنند روشی که قطعا هدف و مقصدش ملازم با تفاخر سلطنتی نیست. همچنین دانشجویان لیبرال منش انجمن های خارج کشوری مایوس از اصلاح طلبان در تغییر بهتر است ملازم با سلطنت باشند. بنابراین مصاحبه رضا پهلوی شاهزاده بی تاج با مدیای مجری منویات عربستان باعث هراس نشده و در شرائط عینی و ذهنی ایران تاثیری نداشته و نیروهای چپ اعم از سوسیالیستی و دمکرات باید تمام تلاش خود را به سمت افشا سیاست ترامپ بکشاند. سیاستی که تبعات دهشتناک آن بر دوش مردم است و از سوی دیگر باعث می شود اصولگرایان اقتدارگرا ذیل ادعای خطر استقلال ایران شرائط جامعه را بسته تر و امنیتی کنند.
٨۷۱۱۹ - تاریخ انتشار : ۱٨ آبان ۱٣۹۷       

    از : سهراب جیر کوهی

عنوان : سربازان گمنام امام زمان
اخبار روز توجه داشته باشد که اطلاعات سپاه صد ها سر باز گمنام امام زمان فرستاده در غالب چپ به رضا پهلوی و طرفداران پادشاهی حمله کنند و در غالب سلطنت طلب به نیروی های چپ بدو بیراه بگویند که تا در بازار آشفته ای بنام اپوزیسیون از مخممصه در بروند.
٨۷۱۱۴ - تاریخ انتشار : ۱٨ آبان ۱٣۹۷       

    از : میترا میرزا خانی

عنوان : پیشگویی آقای طایفی
با خواندن نظرات آقای طایفی به این نتیجه رسیدم که بخاطر اینکه رضا پهلوی در یک فردای نامعلوم بتواند نقشی در تحولات ایران بازی کند ، بهتر است با همین نظام موجود ولایت فقیه کنار بیائیم ، زیرا وجود امثال رضا پهلوی اصولا برای ایشان مضرتر از سید علی یا جانشینش میباشد ! فقط موندم تو این قضیه که ایشان از کجا اینقدر به پیش بینیهایشان واقفند که رضا پهلوی در آینده خیالی ایشان یک مستبد دیگر خواهد بود ؟!
٨۷۰۹۹ - تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱٣۹۷       

    از : حمید پورتوکل

عنوان : نه شاه میخوایم نه رهبر
نه شاه میخوایم نه رهبر
نه بد میخوایم نه بدتر
نه میر میخوایم نه سرور ,نه سردار و سرلشگر ,نه شازده و شهبانود ,نه مریم و نه مسعود ,نه اسفند و نه محمود
جمهوری جمهوری جمهوری
جمهوری واقعی , جمهوری مردمی , جمهوری انسانی
٨۷۰۹۱ - تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱٣۹۷       

    از : کیا

عنوان : به همان دلیل که اقبال مذهبیون بیشتر از چپ ها بود
هموطنی سوالی بجا ولی بدون تامل عنوان کرده است که چرا اقبال رضا پهلوی بیشتر چپ هاست؟
جواب هم معلوم است چون هر دو "حکومت سلطنتی و جوهری اسلامی" ضد چپ هستند و بودند .
آیا چپ در تاریخ ایران توانسته است در حالت عادی بدون سرکوب فعالیت کند؟
در ضمن مردمی که امکان آشنایی با چپ را ندارند فقط به آزادی های فردی زمان شاه می اندیشند کنسرت و آزادی حجاب آیا چپ با اینها مخالف است ؟ مسلما. نه .
از طرفی دیگر آیا مردمی که در این دو رژیم به کلک و تزویر و ثروتمند شدن از راه های ساده و کلاه برداری خو گرفته اند آماده اند با زحمت و کار شرافتمندانه زندگی کنند؟
این بدین معنی نیست که همه اینچنین هستند ولی فساد در این دو رژیم تاثیر خود را داشته است و فقط با کار فرهنگی دراز مدت میتوان جامعه را آموزش داد که این وظیفه نه از عهده سلطنت طلبان ونه اسلامیان بر آمدنی است .
کار چپ کاریست طولانی با صداقت و همت !
٨۷۰٨۶ - تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱٣۹۷       

    از : روشنک بی طرف

عنوان : چرا اقبال رضا پهلوی بیشتر از نیروهای چپ است
ای کاش سعی میکردید به این سئوال جواب دهید که چرا علیرغم همه آنچه شما به رضا پهلوی گفتید اقبال نیروهای چپ کمتر از وی است.
٨۷۰٨۴ - تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱٣۹۷       

    از : جعفر رستمی بوکانی

عنوان : مرده پرستی
باکمال تاسف فرهنگ منحط و خرافه پرست شیعه بویژه در چهل سال گذشته و بابرپایی حاکمیت ولایی، چنان در تار وپود جامعه فلاکت زده ایران رسوخ وگسترش پیداکردهکه این آفت به حوزه سیاست هم راه یافته است.
یکی از جلوههای آن، فرهنگ مرده پرستی و دنبال جنازه های سیاسی راه افتادن است.
درچندسال اخیر فرهنگ شیعه گری با یک نوع چاشنی ملی گرایی ایرانی هم در آمیخته شده است.
تشتت و تفرقه در صفوف نیروهای چپ و نبود یک پلاتفرم مشترک ازسویی، راه برون رفت از بحران فعلی وایجاد بدیل یا آلترناتیو دلخواه ومقبول همگانی را از سویی دیگر، با اشکالات جدی مواجه گردانیده است .
این نقص بزرگ موجب گردیده تا مردم با توسل به همان فرهنگ منحط مرده پرستی شیعی که اکنون با لعاب ایرانی هم بزک شده است،
به دنبال جنازه های سیاسی راه افتاده، به آنها دخیل بسته وبرای رهایی ازسلطه استبداد وفاشیسم مذهبی حاکم، از آنها طلب یاری جویند.
غافل از آنکه قضیه " از چاله به چاه افتادن " است.
یکی از راههای برون رفت از این بحران، اتحاد نیروهای چپ و دمکراسی خواه با نیروهای ملیت های گوناگون حول یک پلاتفرم واحد است، که بتواند راهاشتراک بعضی از نیروهای سیاسی دیگر را به درون این اتحاد بازنماید.
تنها این اتحاد میتواند ضامن برقراری یک حکومت دموکرات و عدالتخواه باشد.
٨۷۰۷۶ - تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱٣۹۷       

    از : کیا

عنوان : همه بند ها درست بجز چماق بدست ها که در سپاه و بسیج رفتند!
با این توصیف باید اپوزیسیون بخشی از نیرو خود را برای پهلوی مصرف کند ، که از نظر بخشی از جامعه
متوهم پذیرفته نمیشود.
٨۷۰۶٨ - تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (٨)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست