یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تحریم اقتصادی، کشتاری خاموش - رقیه دانشگری

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : پرویز شاهین

عنوان : ما را چه میشود؟ که گز نکرده پاره میکنیم.اندازه بگیریم!!
خسته نباشید خانم
قدیم ها میگیفتند صعه صدر حال میگویند تعامل،سکولار،دموکرات یعنی تحمل دگری..در مورد محتوای تحلیل خانم دانشگری باید گفت زمینی است ومبتنی بر واقیعیت موجود و روند خا کستری رو به سیاهی.
برای تبیین جامعه شناسانه پدیده جنبش اجتماعی انسان نیاز۱:
. به جهان بینی دارد؟.برای تاثیر بر روند ان۲ .،نیاز همفکری .
۳. سازماندهی بر اساس برنامه.
در جوامع پیشرفته نام ان حزب سیاسی است! در روند پیشرفت مبارزه از انجایی که انسانها متفاوت هستند وجهانبینی های متفاوت دارند احزاب شکل میگیرند.شهروندان دردمند بسته به دردی ک دارند! از برنامه ان حزب ونمایندگانش حمایت کرده ونماینده انتخاب میکنند . این نمایندگان میخواهند با علم وجهانبینی که دارند به نیازها ی جامعه پاسخ در حد توانایی مقطع تاریخی همان زمان پاسخی پیدا کنند.!!
این قصه بدان اوردم،که ظالمانی حاکمند که در اساس منکر نظری و عملی، مخالف خود هستند.میتوانی به حا کمان در خیابان ،تا کسی ،فحاشی کنی ،میتوانی ،هالو،صدیق،بادکوبای،زیبا کلام،زشتکلام باشی. ولی هوا سالهات که نا جوانمردانه سرد است! متشکل بشی ،مبرنندت از زندان به تپه اوین دسته جمعی تیرباران میکنندت که ای ! از زندان فرار کرده بودند . حصر میکنندت . واجبی خور ت میکنند،با اتوبوس در بستی میری ته دره، محیط زیستی بشی نا بودی، چهار هزارتایی شبانه با بلدزوزر میکنند ت داخل چاله که قبر هم نداشته باشی.میبرندت کهریزک بی سیرتت میکنند.
در شروع ۵۷ امثال خانم دانشگری چند نفر از دست اعلا حضرت های قدر قدر ت جا مانده بودند.؟ چون امثال کهریزک غیر ولایی هم بود! دانشگریها بر اساس جهانبینی ان زمان خود همراه ۸۵ مردم به پا خواسته انزمان ( بختک بقول اقا یا خا نم کیا) مونارشی را به تارخ بسپارند. ولی بختکها کم نسیتند. پسر مونارشی جوانه زده وارزومند است.! تاریخ مبارزات اجتمایی چند ماهه یا فصلی نیست! خوب دشمنان قسم خورده چپ بیکار نخواهند نشست.
درست ان است دوستان تحلیل خود را مدون کنند، تا از بر خورد عقاید خوانندگان توشه راهشان کنند.
منتظر جورج بوش و ترامپ نباشید سیادتی که اینها برای بشریت اوردندبا جمهوری اسلامی یکسان است. ترک کنیم دیگران از حقوق ما دفاع کنند! نماز ما را مثل بهار عربی گ..... خواهند خواند! دشمنان ما دانشگریها نیستند.
موفق باشید
٨۷۱۱۱ - تاریخ انتشار : ۱٨ آبان ۱٣۹۷       

    از : محمود از ایران

عنوان : دفاع از قربانیان کشتار خاموشِ تحریم اقتصادی ایران وظیفه ملی.
به به ! دیده ما و من به دیدار دوست باز شد و رفیق یادگار حمید اشرف و بهروز ها دهقانی و ارمغانی سورمه ای شد در دیدگان مان. و این را از اخبار روزیان آگاهی رسان دارم.
رفیق دانشگری! نوشته شما اطز زمره نوشته های کوتاه و موجز است که مبتنی با اصول رسانه های دیجیتالی تحریر شده است. اما گرچه کوتاه و مفید نوشته ای لیکن رفیق خوش نوشته اید که تحریم ایران نه بر ضد دولت اعتدالی و حکومت جمهوری اسلامی که بر ضد مردم ایران است. تحریم در ایران به سود چپاولگران اقتصادی است. از آن جمله اند بخشی از بازاری های پیشانی به مهر تا دلالان و قاچاقچی های مالی و سپاه ی پاسداران که یکی از یکه تازان صحنه ی اقتصاد کشور است. بنابراین صرف تاثیر سیاست تحریم بر رژیم که تاثیری نداشته و ندارد شریک جرم کشتار خاموش مردم کشورمان نشویم پس باید برای دفاع از حیات مردم مان مخالفت با سیاست تحریم را وظیفه ملی خود تلقی کرده و دیگر جریانات سیاسی و حامی مردم ایران را فراخواند تا منسجم و یکپارچه مانع عواقب زیانبار به مردم ایران شویم.
٨۷۰۹٨ - تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱٣۹۷       

    از : آرمان شیرازی

عنوان : درین تاریک بی پایان, چراغی را نیازانیم...
دیدن نوشتار و چهره ی هم میهن گرامی, خانم رقیه دانشگری, پیدایی خورشید از پس ابر سیاه سالیان بود که روز را روشنایی ویژه ای بخشید... بامید آنکه این پیدایی نشانی از باهماد, دست کم بخشی از, چپ باشد که, هرچند دیر هنگام اما, دیگر همچون کوه یخهای زمستانی از جا کنده شده و به حرکت در آمده است.

انگیزه ی دوم من, پرداختن به یادداشت هم میهن عزیز, آقای سیامک رهگذر, بود که شماری از نکات ناساز و نابجا را در بر میگیرد. اگر فهرست وار بگویم:
* او عملکرد آمریکای کینزی سالهای ۱۹۴۰ را با آمریکای نئولیبرال کنونی یکی گرفته است؛
* با چشم بستن بر ویرانگری های آمریکا در کشورهای پر شمار (مانند ایران, شیلی, اندونزی... گرانادا, یوگوسلاوی, افغانستان, عراق) آن را از جایگاه یک متجاوز و غارتگر به مقام یک فرشته ی نجات بالا کشانده است؛
* تفاوت عظیم میان "فشار بیرونی (و) درونی" را نادیده گرفته میگوید چه توفیر دارد که "سرنگونی رژیم اسلامی... با کمک آمریکا باشد یا با دستان خود مردم ایران که توسط نیروهای خارجی حمایت بشوند"؛
* از یکسو بگونه ای نا مطمئن "نوشته (خانم دانشگری) را ... از همان نوشته جات سفارشی طرفداران اصلاح طلبی به حساب (آورده)" اما در چند جای دیگر با بکارگیری واژه ی "حتما" دیدگاه های فرضی را به خانم دانشگری نسبت داده و سپس نادرست بودن آنها را نشان داده است؛
* میگوید که "دنیا بایستی برای پایان دادن به جنایات گروه داعش در سوریه و عراق" دخالت میکرد اما از یاد میبرد که داعش, القاعده و مانندهایشان را آمریکا و همراهانش (اسرائیل, انگلیس, عربستان و...) پدید آوردند!
* خانم دانشگری را گرچه خشمگینانه اما با دمکرات منشی و اعتماد بخود در خور توجهی بعنوان یک "خام-خیال, ساده لوح و داری اشکال" محاکمه میکند!

بیگمان میتوان و باید با هم میهن عزیزمان, آقای رهگذر در اینکه حکومت اسلامی تبهکار و ویرانگر ست و در نتیجه باید از قدرت بزیر کشیده شود موافق بود. اما شایسته تر و بهتر می بود اگر او, برای دامن زدن به بحث دوستانه و خردمندانه, با دقت بیشتر و خشم کمتر به گفتگو می پرداخت.
٨۷۰۷۲ - تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱٣۹۷       

    از : سیامک

عنوان : انتقاد
... بر سر چپ و روشنفکری ایران. همه واداده‌اند. امروز که روز ختنه سوران سلطنت طلبان و طرفداران بمباران ایران بود، همه خفقان گرفته اند و این تنها مقاله استثناست. لابد می ترسند متهم به طرفداری از رژیم شوند. اینها یک چشم بیشتر ندارند و فقط یک طرف را می بیینند. ... بر سرتان که یک مشت فرزندان امام که تا دیروز در انجمن های اسلامی چماقداری می کردند وقتی به خارج آمدند و نوکر ترامپ شدند با چهار تا توئیت و شوی تلویزیونی شما را خاموش کردند.
٨۷۰۶٣ - تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱٣۹۷       

    از : سیامک رهگذر- از آلمان

عنوان : نکاتی توضیحی قابل توجه خانم رقیه دانشگری!
نوشتید:"قرار است از روز ششم نوامبر ۲۰۱۸ دور تازه ای از تحریم های دولت ترامپ و یا بازگشت به تحریم های پیش از برجام علیه ایران آغاز شود." اولا تحریمها همین امروز پنجم نوامبر از ساعت شش صبح برای اجرا ابلاغ شد نه بتاریخ ششم فردای شما!
اگر اشتباه نکنم این نوشته را میشود از همان نوشته جات سفارشی طرفداران اصلاح طلبی به حساب آورد تا فشاری روی رژیم ملاها وارد یا زیاد میشود فورا ناله وای مصیبتها سر میدهند در حالیکه مردم درمانده ایران هر روز دارند زیر حکومت زورگو و اسلام تروریستی این رژیم ملاها ظلم و ستم مییبنند ولی صدای امثال خانم دانشگری درنمیاید مگر اینکه پای آمریکا امپریالیست در میان باشد؟ گیریم که خیلی از حرفهای شما در این نوشته درست هم باشند ولی لطف کنید جوابی به سوال من بدهید که چرا با نبودن تحریمها رژیم ملایان بتواند مثل گذشته با ثروت میلیاردها دلاری فروش نفت جنگهای نیابتی ماجراجویانه رهبری نظام را تامین بکند و صلح منطقه را با دخالتهایش برای صدور اسلام سیاسی اش به خطر انداخته و بجای اینکه ثروت مردم ایران را برای میلیونها ایرانی فقیر و بدبخت خرج بکند ولی برای سیر نگه داشتن شکم عربهای منطقه دوستان خود رژیم و جنگهایشان خرج میشود؟ مگر همین سران رژیم نیستند که در بلندگویایشان به مردم وعده و مژده میدهند که تحریمها باعث میشود خودکفا شویم و نعمتی است برای ایران و ایرانی؟ آنوقت خانم دانشگری در تحریمها فاجعه ای میبیند در حالیکه همین مردمی که ایشان از آنها دفاع میکند در تظاهرات دیروزی چند میلیون نفری شان که عسکهایش هستند با مشتهای گره کرده شعار میدهند آمریکا هیچ غلطی با این تحریمها نمیتواند بکند و در روی زندگی ما اثری ندارد؟
سوال دیگر از شما که آیا تا حالا دیده اید بدون فشار بیرونی یا درونی یک دیکتاتوری دواطبانه از قدرتش چشم پوشی بکند که دیکتاتوری اسلامی ایران دومی اش باشد؟
یا شما میگوئید :"تحریم اقتصادی یک کشور به هر بهانه که باشد، انتقام کشی از مردمانی است که به غلط و یا به درست راه ی دیگری برای زندگی روی این کره ی خاکی برگزیده اند." خانم محترم این راه دیگر ( غیر دمکراسی ) را مردم ایران برای خودشان برنگزیدند که شما مدافع آن هستید بلکه این راه زندگی اسلام اجباری به آنها تحمیل شده و مردم درمانده ایران حق دفاع از خود ندارند و هرگونه خواسته و اعتراضات شان با نیروی اسلحه سرکوب رژیم ملائی جواب داده میشود! این حرف شما زمانی درست است که رژیم ملایان یک رفراندوم بگذارد البته با نظارت نیروی خارجی بیطرف که مردم چه شیوه یا راه زندگی را برای خود میخواهند برگزینند؟ به حرف شما یعنی به آمریکا و به مخالفین ایرانی رژیم ملاها چه مربوطه که خواهان سرنگونی یا تغییر رژیم در ایران هستند تا زندگی مردم هم تغییر بکند. در ادامه میگوئید:" تنبیه و تنبه یک حکومت جهت حفظ صلح و امنیت در جهان دروغی است که از طرف بزرگ ترین جنگ افروز کنونی در جهان- دولت ایالات متحده آمریکا- به خورد مردم دنیا داده می شود." حتما از دیدگاه شما نبایستی به آلمان فاشیسم هیتلری از سوی آمریکا و متحدانش به بهانه حفظ صلح و امنیت دنیا حمله نظامی میشد چونکه دروغی بیش نبوده و نبایستی اقدامی بر علیه فاشیسم میشد؟ مشکل امثال شما اینست که نمیخواهید قبول بکنید این رژیم اسلامی همان ساختار فاشیسم را دارد و با میلیاردها دلار ثروت نفت در دستش و با دستیابی به بمب اتم برای صلح منطقه به مراتب خطرناکتر است و بایستی جلوی نفوذ و گسترش اسلام انقلابی گرفته شود! حتما از دید خانم دانشگری دنیا بایستی برای پایان دادن به جنایات گروه داعش در سوریه و عراق هم دخالتی نمیکرد چونکه به قول شما "دخالت آشکار و بیشرمانه ای" بوده یا میباشد؟ در حالیکه ما با بودن حکومت اسلامی در ایران با یک گروه تروریستی شیعهی به مراتب بدتر از داعش سنی روبرو هستیم و با وجود این رژیم ملائی به تعداد جنگها در منطقه افزوده میشود طبق همه تجارب! گذشته از آن با بودن این رژیم در ایران مردمش هیچ آینده و روز خوشی بدون تحریم و کمبود و فقر و بدبختی را به چشم خود نخواهند دید پس آلترناتیو دیگر نمیماند بجز سرنگونی رژیم اسلامی! حالا با کمک آمریکا باشد یا با دستان خود مردم ایران که توسط نیروهای خارجی حمایت بشوند! لطفا بما هم بگوئید خانم دانشگری آلترناتیو خودتان برای رهائی ایران از چنگال رژیم ضد ایرانی و ضد مردمی ملایان چیست اگر که مخالف حمله نظامی به رژیم هستید و تحریمها را هم رد میکنید و لابد با دسته گُل دادن به رهبر رژیم اسلامی از قدرت کنار میکشد؟ که خیال خام و ساده لوحی است یک دیکتاتوری آنهم از نوع ریشه دار اسلامی اش بدون فشار به زیر کشیده شود!
٨۷۰۶۰ - تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱٣۹۷       

    از : کیا

عنوان : جمهوری اسلامی"ولایت " همان حکومت شاهنشاهی با توان مذهبی است!
ما از شر این بختک ولایت به این آسانی رها نخواهیم شد .
برای نجات این مملکت با این اپوزیسیون در هم بر هم به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید ،بلکه کشور تجزیه خواهد شد.
مقدمه را در خراسان خود این حاکمیت شروع کرده است.
بجای اختلاف را در اپوزیسیون تعمیق کردن ، باید راهی برای همبستگی فشرده و همه گیر جستجو کرد.
٨۷۰۵٨ - تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (۶)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست