یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کشتار ۶۷ و دلیل خاموشی اصلاح طلبان

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : سهیلا کیماسی

عنوان : عالی
بهتر از این نمی شود جنایات دهه شصت و بخصوص جنایاتی که در آستانه مرگ خمینی و ریاست جمهوری رفسنجانی و تغییر قانون اساسی و حذف نخست وزیر و تمرکز قدرت و حذف منتظری را تحلیل و ریشه یابی کرد. به نظرم رفسنجانی با رویای ریاست جمهوری مادام العمر مانند حافظ اسد و قذافی وارد عمل شد و فکر می کرد آدم شاعر مسلکی مثل خامنه ای را اون بالا به عنوان دکور می کارد و خودش همه کاره می شود غافل از این که خامنه ای خیلی زرنگ تر از او بود و بتدریج مبانی حکومت خود را مستحکم کرد. ابتدا پست فرماندهی کل قوا را از رفسنجانی پس گرفت و تمام مناصب و پست های ارشد نظامی امنیتی را از نزدیکان خود منصوب کرد. دفتر خود را از افراد ارشد اطلاعاتی سازماندهی کرد. در همدستی با رفسنجانی تنها رقیب و آلترناتیو ممکن یعنی سید احمد را به گورستان فرستاد و از راه بر داشت . منتظری را خانه نشین کرد و مهم تر از همه و نکته ای که کمتر کسی به آن اشاره کرده همانا ری شهری وزیر اطلاعات است که تمام نقاط ضعف آغا را می دانست او را به مقام چرب و چیلی حکومت ری منصوب کرد تا می تواند بخورد. ریاست صدا و سیما را به لاریجانی سپرد. موسوی اردبیلی را به قم فرستاد و یزدی را رئیس قوه قضائیه کرد. رحیم صفوی که به شدت از رفسنجانی شاکی بود را به فرماندهی سپاه برگزید ....رفسنجانی که همه کاره حکومت بود و بعد از مرگ خمینی خود را نفر اول حکومت می دانست از ابتدای سال های ۷۰ و ۷۱ به تدریج دوم شد و بعد از رد شدن تقاضای ریاست جمهوری دائمی اش در دوم خرداد ۷۶ و حمایت از خاتمی و حذف ناطق نوری نامزد مورد حمایت حضرت آغا رفسنجانی عملا دشمن آغا شد...تا این که برنامه اش برای شورایی کردن رهبری با حضور خود وی و روحانی و سید حسن در استخر نقش بر آب شد....
٨۶٨۱۵ - تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱٣۹۷       

    از : ناظر

تحلیل بسیار خوبی هست. از منظر جدیدی جنایت دهشتناک ۶۷ تحلیل شده است. جوانان طرفدار خمینی به علت نادانی و بلاهت مذهبی مجری جنایات دهه ۶۰ شدند و بعد از مردن خمینی به بیرون از حکومت پرتاب شدند.
٨۶٨۰۶ - تاریخ انتشار : ۱٨ مهر ۱٣۹۷       

    از : احمد رضایی

عنوان : بهتر از این نمی شود
این تحلیل اگر بی نظیر نباشد کم نظیر است. مدت ها بود مقاله ای به این استحکام در مورد اعدام ها نخوانده بودم...هر چه نوشته اند متاسفانه غالبا شعار مرگ باد است و افشاگری های ویکی پدیایی بیهوده و کپی پیست شده....این تحلیل ریشه ای اما عمق جنایات را روشن می کند...دست مریزاد به نویسنده گرامی و دست مریزاد به اخبار روز که به محور مقالات چپ مبدل شده.
٨۶۷۹۹ - تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱٣۹۷       

    از : آرمان شیرازی

عنوان : از تاریکی, در تاریکی پدید آمدند و در تاریکی مانده اند تا دستان خونین و زشتی چهره شان هویدا نشود...
هم میهن گرامی, آقای نظام حسنی, درود بر شما!
خاموشی اصلاح طلبان در برخورد به کشتار ۶۷, دست کم به دو دلیل درخور فهم اما ناپذیرفتنی ست.
یکم آنکه شما گفته اید: آنان در تاریکی مانده اند تا دستان خونین شان هویدا نشود.
دوم آنکه همانند پیشوایانشان از تازش ۵۷ به کشور ایران تا کنون از "اموال و منابع مسروقه" از این سرزمین سهمی برده اند که میخواهند پنهان بماند.
برهان پایه ای آنست که در تاریخ, باور و کردار اسلامیان دیده شده ست:
در تازش, کشتار, تجاوز و چپاول با هم, اما در سرکردگی, در برابر هم بوده اند...
٨۶۷۹۴ - تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱٣۹۷       

    از : جابر

عنوان : تحلیل بسیار عالی بود
تنها برای حفظ عدالت باید به استعفای موسوی نیز اشاره می شد که گویا یکی از انگیزه های وی مخالفت با اعدام ها بوده.
٨۶۷۹٣ - تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (۵)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست