یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در کنفرانس ائتلاف اپوزسیون ایرانی (سلطنت طلبان) در واشنگتن چه گذشت؟ - دکتر کریم عبدیان

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : حافظه تاریخ

عنوان : روئیدن قارچهای سمی
این آقای دکتر در مقاله اش بنادرستی مینویسند که «عربها در ایران از ساکنان بومی و اصلی این سرزمینند – و به شهادت تاریخ ساکنان تاریخی آنند». اگر اطلاعی از تاریخ خوزستان ندارد میتوان او را بعلت ندانستن «بخشید» ولی اگر دانسته دست به تحریف واقعیت تاریخی میرند، شارلاتانی بیش نیست.
حال در موردخوزستان :خوزستان و شهرهای کهن آن مانند شوش، از مناطق متمدن باستان ایران بوده‌اند. یکی از تمدن های بشری در شش هزار سال پیش در خوزستان پایه گذاری شد و در حدود پنج هزار سال قبل شوش و مناطق اطراف آن را زیر نفوذ خود گرفت و خط در آنجا اختراع شد . الواحی که در شوش به دست آمده خوزستان را یکی از مراکز مهم تمدن جهانی نشان می دهد
ریشه و قومیت های موجود در خوزستان قبل از حمله قبائل بدوی و تازی بایران به شرح زیر است :
مهم ترین اقوام خوزستانی ایلامیها هستند که دولتی مقتدر و بزرگ داشته اند .
کیسیها از اقوام خوزستانی است که استرابون و هرودوت نام خوزستان را مشتق شده از این قوم می دانند .
پراتاکینها که به گفته استرابون جغرافی دان مشهور در خوزستان به زارعت و دامداری مشغولند .
اوکسیها که به گفته استرابون در کوهستانهای خوزستان زندگی میکنند .
زمانیکه فرهنگ و تمدن خوزستان وجود داشت نامی از وجود عرب وجود نداشت و آنها هرگز از ساکنان اصلی خوزستان نبودند. حالا این آقا از کجا سند دارد که میگوید عربها «به شهادت تاریخ ساکنان تاریخی خوزستان هستند». عرب زبان شدن بزوز شمشیر و گردن زدن (از سنتهای رایج قبائل عرب که تا بامروز اجراء میشود).
حمزه اصفهانی از زبان ابن مقفع گفته است : زبان خوزی زبان پادشاه با محارم خود بوده و از دید نزدیکی به لهجه لری - شوشتری - دزفولی و پارسی بسیار نزدیک است بنابراین زبان مردم خوزستان هر گز عربی نمیتواند بوده باشد. بیجهت نیست که در غرب هنوز کسانی«بیسوادی» وجود دارند که روی حماقت معتقدند که ابوعلی سینا و زکریای رازی «عرب» هستند، چون آنها تحت فشار جنایات اعراب «فاتح» اجبارآ بزبان «عربی» مینوشته و محاوره میکردند. استفاده بخشی از هموطنان ایران از زبان «عربی» ، یادگاری از فجایع بزرگی که آن قوم متجاوز برسر ساکنن ایران آورد که تا امروز بفرم دیگری ادامه و قابل لمس است.
٨۵۴۴۹ - تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱٣۹۷       

    از : مهمان

عنوان : درست بنویسیم
"سر و صدا" درست است نه "صر و صدا".
"سعه صدر" درست است نه "صعه صدر". که صطلاحی عربی است و نویسنده که عرب و دارای دکتراست باید این ها را بهتر بداند.
به هر حال از این مقاله بوی میهن دوستی و اتحاد به مشام نمی رسد.
٨۵۲۲٨ - تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱٣۹۷       

    از : محمود از ایران

عنوان : شما چرا بازهم بر آستان متروکه سلطنت دخیل بستی که چه ؟
دکترجان از شما بعید است. سوابق فعالیت های علمی و سیاسی در سطحی است که شما باید نشانه های موثری از آنها در برابر ما قرار دهی. شما در عصر سیاه محمدرضا پهلوی با شور اشتیاق به میهن می آیید تا آموزه های علمی خود را تقدیم کنید. نتیجه می شود ۱۱ ماه حبس انفرادی آنهم به جرم عضویت در کنفدراسیون. بازگشت شما به ایران حدودا در ۱۳۵۴ خورشیدی بوده در فروردین این سال ساواک تحت امر محمدرضا شاه بیژن جزنی و یارانش را از پشت با دست بسته به رگبار می بندد. فجایع و اختناق پهلوی پدر و پسر تا آستانه ای رفت که به انقلاب بهمن ۵۷ فراروئید. اینکه شما به خاطر فعالیت سیاسی و نه نظامی زندان انفرادی رفتی می شود با دیده اغماض نگریست و فراموشش کرد. اما چه تضمینی از پهلویچی های فروپاشیده در دست داری که می خواهی به صف آنها بپیوندی؟ فراموش نکن که از قدما مانده که تجربه را تجربه کردن خطاست. شما در ۱۳۵۴ به خاطر مشارکت علمی به سوی پهلوی رفتی نتیجه چه شد؟ رنج رفته در سلول انفرادی در ۱۱ ماه بود. حالا فکر می کنی که مشارکت سیاسی با رضاپهلوی می تواند ختم به خیر شود که بعید می دانم. زیرا شاهزاده چون پدر چشم به دست آمریکا دارد تا به طریقی بر تختش نشاند. البته خروج عناصر سلطنت طلب از سالن حین سخنرانی شما بهترین سند بر باور نداشتن شماست. تا دیر نشده حواستان باشد و فریب آنها را نخورید که دمکرات دمکرات گفتن شاهزاده فریبت می دهد مطمئن باش. ضمنا حتی با گروههای قومی ائتلاف کردن نتیجه بخش و جایز نیست چون که آنها فقط در سطح جامعه روشنفکری خلق ها جا دارند. پس عطای ائتلاف با سلطنت طلبان را به لقایش ببخشی راحت تری. زیرا گفتمان سلطنت و مجاهدین مریم در ایران امروز جایگاهی ندارد و نسل کنونی نگاه و ویژگه خاص خود را دارد و با آنها که متفاوت تر از نسل گذشته است به مبارزه وارد شده اند.
٨۵۲۱۹ - تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱٣۹۷       

    از : کیا

عنوان : مسئله‌ دارد جدی میشود!
وقت آن است که نیروهای دموکراتیک ایران در مورد سلطنت طالبان و مجاهدین با هم مشورت کنند و چگونگی برخورد و یا همکاری محدود با آنها را بررسی کنند.
چونکه آمریکا و بخشی از جهان از آنها حمایت میکنند بخصوص با موفقیتی که ترامپ در کره بدست آورده است.
٨۵۱٨۷ - تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱٣۹۷       

  

 
چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست