یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تهی‌دستان شهری در ایران در آینه‌ی اندیشه‌ی اجتماعی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : احمد ج.

عنوان : نوشته فوق العاده است
نوشته تان فوق العاده است.
نگاه چند وجهی به جامعه، در حین حفظ دیدگاه طبقاتی و تعریف دقیق وظایف هر یک از عرصه های دانش از اقتصاد سیاسی گرفته تا جامعه شناسی، علوم سیاسی و فرهنگ در یک تحلیل طبقاتی بی شک بسط درست، دقیق و به روز شده شیوه برخورد چپ به پدیده ها و معضلات اجتماعی است.
مشخص کردن درست و به جای نقش فرهنگ، و کاربرد دانش های نوین در این زمینه بویژه کارهای جرج لکاف در زمینه "حوزه ها و استعاره های مفهومی" برای درک چگونگی تاثیر گذاری طبقات بالادست بر نحوه تفکر زحمتکشان میهن ما نوآوانه است و بهره گیری تان از آن جای تقدیر دارد.
چپ بطور سنتی معتقد به این اصل بوده که با سازماندهی بخش های پیشرو تر نیروی کار و گسترش درک طبقاتی در میان آنان، سایر بخش های زحمتکشان جذب این نیروی اجتماعی شده و به دنبال آن کشیده می شوند.
متاسفانه به دلایلی که همه می دانیم، تاثیر گذاری فرهنگی طبقات بالا عینا در سایر بخش های طبقه کارگر نیز دیده می شود و برای افزایش تاثیر گذاری و گسترش مبارزه طبقاتی در میان کارگران و زحمتکشان راهیابی ارائه شده توسط شما بسیار مفید است.

به نظر می رسد علاوه بر قومیت و جنسیت لازم باشد موضوع نسل ها و شکاف نسل ها را هم مد نظر قرار داد.
اندیشمندان چپ پیشرو جهان مدت هاست از سیاستی که "مکان- زمان" و سپهر مشخصی ندارد و همه شهرها و روستاها بدون توجه به جغرافیای شهریشان را یکسان می پندارد و اقتصاد سیاسی را کافی و وافی برای یک تحلیل جامع می شناسد، فاصله گرفته اند. این مهم چنانکه اشاره کرده اید باید همیشه مد نظر باشد.
همچنین به علت وجود حکومت دینی و کار وسیع نیروهای معتقد به اسلام سیاسی در میان اقشار فرودست اجتماعی، باعث می شود کار در زمینه مطالعات دین شناسانه در بخش بررسی های فرهنگی جای ویژه ای کسب کند.
در هر حال این نوشته تان فوق العاده است و جای سپاسگزاری دارد.
امید که چه در بخش آکادمیک و روشنفکری جامعه و چه در میان مبارزان راه آزادی طبقه کارگر، این شیوه برخورد جامع نگرانه گسترش یابد و خلاء هایی که به آن اشاره کردید پر شود.
٨۱۵۶۹ - تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱٣۹۶       

  

 
چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست