یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وزارت ارشاد نگذاشت در باره زنان فیلم بسازم

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : آرمان شیرازی

عنوان : در رخشش آگاهی, جهالت رنگ می بازد...
با هم میهن گرامی, خانم تهمینه میلانی, میتوان و باید همراه بود که "خشونت (در روابط میان انسانها) ناشی از کلیشه‌های تربیتی و تعصب کوراست." شایان یادآوریست که "تعصب", همان خیره-سری و خشک-مغزی ست که از سرشت کور است و از نگرش های بیگانه-با-اندیشه, مانند هر ایدئولوژی که شک و پرسش را روا نمیدارد و در شرایط کشور ما از مذهب, سر چشمه می گیرد. همچنین, کلیشه‌های تربیتی در ایران کژ بنیاد, تنگ و بسته هستند. در فرهنگ آلوده به مذهب کشور ما, کودکان "نادان" و "نفهم" انگاشته می شوند و هیچگاه از حقوق آنان بعنوان یک انسان بی کم و کاست سخنی نمی رود. به گفته دیگر, به آموزش آغازی در دوران کودکی, که پایه ساز شخصیت و دستگاه فکری هر انسان است, بهای شایسته ای داده نمی شود.
امروزه, علوم زیست شناسی, پزشکی و آموزش و پرورش کودکان, دست اندر دست هم, آشکار کرده اند که سالهای آغازی در رشد سالم کودکان حیاتی هستند چر که بیش از ۹۰ درصد رشد مغزی کودکان پیش از پنج سالگی آنان انجام می شود. ازینرو, آموزش درست در سالهای آغازین, تاثیرات دوربرد در زندگی انسانها دارد. فهرست برخی از کارهایی که پدر و مادر بهمراه و با یاری روشن اندیشان جامعه درین زمینه می توانند انجام دهند چنین است:
۱ - در زمان بارداری, مادران باید تغذیه درست (زیر نظر پزشک) داشته باشند و در پیرامون خود زندگی سامانمندی را تجربه کنند.
۲ - پدر و پدر باید کودکان را انسانهای بی کم و کاست بیانگارند و با آنان رفتاری احترام آمیز و تشویق کننده داشته باشند.
۳ - برای کودکان باید کتاب خواند, با آنان گفتگو کرد و همترازانه در بازیهایشان شرکت کرد.
۴ - آموزش موسیقی, ورزش و همچنین گوناگونی ها در هر پهنه را در باره آنان همواره باید پیگیری کرد.
۵ - باید آنان را پرسشگر بار آورد تا آنچه پیرامونشان گسترده ست به پرسش بکشند چرا که اندیشیدن با پرسش آغاز می شود.
۶ - به آنان باید آموخت که هر چه مثبت است را ارزش بنهند و کهنه ها و خرافه ها را دور افکنند.
کوتاه سخن آنکه, آموزش و پرورش فکری کودکان راه درازی ست که با گامهای خورد پیموده میشود و گام نخست, کلان ترین گام است. هرگاه آموزش علمی (که هم آزاد-از-خرافه و هم خرافه زداست) با مهر نامشروط (از سوی پدر و مادر) بکار گرفته شود, انسان های نیرومند, نواندیش و نوع دوست پدید خواهند آمد. انسان هایی اینچنین, نه کژرفتار یا پروراننده و بکار گیرنده ی خشونت, که جویای پیشرفت, والاپویی و انساندوستی خواهند بود. جامعه ی متشکل از چنین انسانهایی, جای مناسبی برای پایگیری و رشد فریب, خرافه, دزدی و جنایت نخواهد بود...
٨۱۵۵۷ - تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱٣۹۶       

  

 
چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست