یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

یرواند آبراهامیان: کودتای ۲۸ مرداد راه بنیادگرایی مذهبی را گشود

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : کیم : میر

عنوان : .......خود میبری و زحمت دوستان میداری ! (از ترس ..... روز نقطه ای شد)
آقای پورمندی ! مدتی قبل یکبار در سایت دیگری از دوستانتان خواستم که زیر بغل شما را بگیرند و با سلام صلوات تحویل جناح راست بدهند تا قبل از اینکه خیلی دیر شود ولی آن فاجعه رخ داد ! حالا شما مجبور نباشید از یک مامور مستیقیم سی آی ای. دفاع کنید تو گوئی سوسیال دکوکرات های فرانسه خیلی مطهرتر از خلیل ملکی هستنند تنها اختلافشان در اینست که یکی به فرانک دیگری به ریال شاید دلار میگرفته بشما قول میدم آقای ابراهمیان نخواسته بیش از این آبروی این آبرو باخته را بریزد حال اگر برای خود نگرانید باشد تا فردای دگر ! ولی دگر بار از دوستان میخواهم هر چه زودتر انگشتتان را بگیرند شما را با هلهله و چکه سماع به ارودگاه پر ابهت سوسیال دموکراتهای اولاند و یورش برندگان به لیبی و سوریه بشار جنایتکار (که ۲۰۰هزار نفر را کشت !) دست بدست دهند ! دوستان محترم آقای پورمندی ! تا قبل از اینکه دیرتر شود این خلع طبقاتی را برایشان جشن بگیرید بنده قبلن با توجه به سنگ محک حزب خائن پر مدعا و دروغ پرداز! که از ابتدا ء در دستان ما گذاشت و هیچگاه خطاء نکرد قاطعانه این طعلیه را نداء داده بودم حال خود دانید !
٨۱۲۰۶ - تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱٣۹۶       

    از : نا هید

عنوان : به آقای پورمندی
آقای پورمندی اول نوزادی را که روی دست مردم گذاشتید (یعنی حسن روحانی) بزرگ کنید بعد به اما مزاده سازی بپردازید: امامزاده خلیل (ملکی) یا بعدها امامزاده مظفر (بقایی).
٨۱۲۰۵ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : محسن اقا

عنوان : خلیل ملکی
اقای پورمندی سند پول گر فتن این با با را انکار میکنی وادم را یاد مرحوم بختیار میاندازی که می خواست یک دولت سوسیال دمکرات باشه...ملت ایران هم ...می گفت نه شاه م خواهیم نه شاپور..اون خائنه این مزدور ... وسلام
٨۱۱۹۹ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : دوست

عنوان : خلیل ملکی ، ابراهیم یزدی و ده ها عنصر این چنینی
خلیل ملکی ، ابراهیم یزدی و ده ها عنصر این چنینی یقیناً مامور سیا بوده و هیچ شکی در صدق و صحت آن نیست . چپ ها را ناآگاهان و مغرضان متهم به نگاه غیر فاکتوگرافیک به تاریخ می کنند خب این هم از فکت غیر قابل انکار تاریخی ! . همین کاتوزیان معروف مدافع ملکی هم کم مامور نیست و در واقع بیش از حد سیا ساخته است ! . پوشش فعالیت های دکتر آبراهامیان برای پیشبرد اندیشه چپ مفید است .
٨۱۱۹٨ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : سیامک رهگذر- از آلمان

عنوان : خطاب به جناب احمد پورمندی
مشکل کار ما سوسیال دموکراتها فقط سمپاشی های سایت اخبار روز بر علیه سوسیال دموکراسی در این اواخر نیست بلکه داشتن افرادی مثل جنابعالی در صف خودمان هم هست که از سوسیال دموکراسی راه سازشکارانه را با هرگونه رژیمی حتی شده رژیم ضد مردمی آخوندی را رد نمیکنید و شرکت در انتخابات چنین رژیمی که حتی حقوق نیمی از مردمش که زنان باشند را به رسمیت نمیشناسد ولی امثال شما مردم را به شرکت در انتخابات همیشه جعلی این رژیم اسلام فاشیستی دعوت هم میکنید. حداقل سردبیر محترم این سایت جناب ف. تابان در چند نوشته خودش بر علیه شرایط غیر دموکراتیک انتخابات در رژیم ملاها موضعگیری مخالف گرفته برعکس شما که با رژیم ملایان مخالفتی گویا ندارید! تا زمانیکه امثال شما در بین ما سوسیال دموکراتهای واقعی ادعای پشتیابانی از سوسیال دموکراسی را بکنند باعث میشوید که حنای سوسیال دموکراسی بزعم شما دیگر رنگی نداشته باشد چونکه از آن فقط اصلاح طلبی را با هرگونه رژیم ددمنشی مثل رژیم اسلامی ملایان را فهمیدید و یا تبلیغ میکنید. آیا فکر کردید که زمانی فرا میرسد که دیگر راههای اصلاح طلبی کار به جائی نمیبرد و باید به انقلاب حتی شده با خشونت هم بعنوان آلترناتیو فکر کرد یا نه تا کلمه انقلاب میشنوید پاهایتان میلرزد و سست میشوند؟ استالینستها و لنینیستها همیشه مخالف سوسیال دموکراسی بودند و اگر سایت اخبار روز فکر میکند با برخی نوشته های ضد سوسیال دموکراسی میتواند چرخ گذر تاریخ رو به جلو بسمت پیشرفت را بگیرد و ما را هنوز با تزهائی به شکست منجر شده لنین میتوانند به عقب برانند کمی ساده لوحی و خیال باطل است چونکه سوسیال دموکراسی نشان داده حداقل در چند کشور کارنامه درخشان و موفقی داشته چیزیکه کمونیستها را باید به زبان خاموشی و تفکر وادار بکند ولی متاسفانه نمیکند! زنده باد سوسیال دموکراسی انقلابی و چپگرا که ضامن دموکراسی و آزادیها و ترقی و پیشرفت و عدالت اجتماعی است!
٨۱۱۹۷ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : مغیمی

عنوان : شیب تندی که بریده ها را به ته دره پرتاب می کند
خواندن پرخاش آقای پورمندی هم حیرت آور است و هم رضایت بخش. حیرت آور که شاهدیم چپ های بریده با چه شتابی به ته دره سقوط می کنند تا جایی که خواننده را از خواندن نظرات یکی از معتبرترین تاریخ پژوهان برحذر می دارد و به سراغ کاتوزیان! میفرستد. و اینکه خود انسان از چنین سقوطی مصون مانده رضایت بخش است.
احتمالا سال دیگر اینها منکر کودتا شده و ما را به اراجیف زیباکلام ارجاع می دهند!!!
٨۱۱۹٣ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : اصغر الهیاری

عنوان : امیر ایرانی
همه چیز تغییر می کند ،ایران استثناء نیست.
انسان آگاه و خردمند نه در زمان کورش شاه ایران می ایستد ، نه در زمان پیغمبر اسلام حضرت محمد و نه در زمان حکومت ملی دکتر محمد مصدق قبل از کودتای نظامی انگلیسی ـ آمریکائی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و نه زمان خمینی و خاتمی و شرکاء داخلی و خارجی آنها..
ایران برای تمام ایرانیان درست است با مدارا و احترام متقابل و تنظیم حقوق مساوی برای شهرونان با هر عقیده و جنس و مذهب
٨۱۱۹۰ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : امیر ایرانی

عنوان : ایران جدید
آن ۲۸ مرداد هرچه می خواهد نام داشته باشد!
اما:
بدلیل اهمیت و توان تاثیرگذاری که می توانست داشته باشد و درکنون نیز می تواند داشته باشد، تاکنون از نگرش های گوناگونی کاویده شده است؛ و در این کاوشگری ها
، کاوشگران ژرف نگر منصفی نیز توانسته اند یافته هایی را جهت توجه و چراغ راه آینده ارائه دهند و خواهند داد؛
و دیگرانی دگر،
در مقام کاوشگری خود خوانده ویا در پی اهداف دگر کارهای کاوشگرانه ی خاص خود را ،آنهم در پی نیت خود ویا به نیت قاصد شدن مقصود دیگران ،آنهم دیگرانی خاص، ارائه می دهند؛
اما:
کار کاوشگران هرچه هست می تواند منشا درس آموزی از تاریخ و گذشته باشد. بگذریم!؟
آنچنانکه تاریخ گفته،
ایده و منش مصدق می توانست و می تواند مبنای ایرانی جدید با ناسیونالیسم خاص خود باشد؛
آنهم ایرانی که آزادی و دمکراسی
اساس و کارپایه اقدامات بعدی قرار خواهد داشت.
در این ایران جدید،
ایران مال همه ایرانیان است و همه ایرانیان شهروند ایرانی هستند و یک مبنای هویتی برابر دارند و خواهند داشت؛
در این مبنای هویتی برابر و شهروند ایرانی بودن،همه یک هویت واحد ملی ایرانی خواهند یافت؛
در این هویت واحد ملی ایرانی،
دیگر، مطرح کردن برتری مذهبی یا قومی یا مسلکی و ... جایی نخواهد داشت وموضوعیتی نخواهد یافت؛ و چنانچه مسائلی که رنگ و بوی برتری طلبی دارند مطرح شوند ،
آنان را باید یک لطیفه گویی کودکانه دید و یا طنز تلخی دیده شوند که مایه تاسف خواهند بود؛
بدین دلیل است:
هرکس که با موضوع "ایران مال همه ایرانیان" است مشکل دارد و در پی مطرح کردن ایده خاص خود ویا مذهب خود ویا قوم خود و نوع حکومت خود است، با مصدق زاویه پیدا می کند و حتی در پی دشمنی ورزی خاص تواماًبا کینه با او می رود و...
٨۱۱٨٨ - تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱٣۹۶       

    از : احمد پورمندی

عنوان : تنها رسالت مصاحبه گر
به نظر می رسد که آقای آرش عزیزی خود را مامور می دیده اند از زیر زبان ابراهامیان بیرون بکشند که خلیل ملکی از آمریکا پول می گرفته است و متاسفانه آنچه به عنوان نظر دست وپا شکسته ابراهامیان در این مضاحبه نقل شده، ظاهرا مصاحبه گر را به هدفش نزدیک کرده است.
خلیل ملکی " سوسیال دموکرات" به یک "تیتویست" که می دانست پول های مظفر بقائی از کجا می آید تبدیل شد تا مبادا کسانی به فکرشان برسد که راه ملکی درست بوده است و از او قهرمان بسازند!
راز سر به مهری نیست که ملکی حزب توده را به همان اندازه جریانات مزدور غرب خطرناک می دانست، دو بار به ملاقات شاه رفت، با علم رابطه داشت و زمانی هم با بقائی در یک حزب فعالیت کرد. انتشارات آن زمان حزب توده پر است از مقالات و اخبار راست و دروغ در مورد ملکی مزدور دربار و کنایه استاد ابراهامیان در مقایسه با آنچه سران حزب گفتند و نوشتند، قطره ای در مقابل دریاست. آنچه اما اسباب تاسف است این است که شماری از دوستان، این مصاحبه و بویژه اظهارات منتسب به ابراهامیان در رابطه با ملکی را سر دست گرفته حلوا- حلوا می کنند که یافتیم، یافتیم سند مزدوری ملکی را!
چپ سوسیال دموکرات ایران اگر یک شخصیت سیاسی داشته باشد که در تمام بزنگاه های سیاسی ایران از شهریور بیست تا روز مرگ ملکی در عزلت و تنهائی ، مواضع درستی اتخاذ کرده، آن خلیل ملکی است. مرده ملکی را چوب زدن فقط یک هدف می تواند داشته باشد و آن هم زدن سوسیال دموکراسی ایرانی است که امروزه بیش از هر زمان دیگری مورد استقبال سیاسیون روشن اندیش و جوان قرار گرفته است.
برای آنکه از ملکی تصویر واقع بینانه تری داشته باشیم بد نسیست به این دو مطلب که اولی از ویکی پیدیا و دومی به قلم ناصر کاتوزیان است نگاهی بیفکنیم
https://fa.wikipedia.org/wiki/D۸AED۹۸۴DB۸CD۹۸۴_D۹۸۵D۹۸۴DAA۹DB۸C

http://www.bbc.com/persian/iran/۲۰۱۲/۰۱/۱۲۰۱۱۱_l۴۴_tudeh_party_maleki
٨۱۱٨۲ - تاریخ انتشار : ۲٣ شهريور ۱٣۹۶       

    از : سیروس شفیعی

عنوان : غم انگیز ترین بخش سناریوی ما ،ایرانیان در تاریخمان
جزئیات مهمی که نقش اساسی در به انجام رسیدن کودتا،داشته است،را هرگز فاش نخواهند ساخت.همانطوریکه اقای ابراهامیان نیز خود،اقراردارند بر این مطلب.
جزئیاتی که انجام انها تعین کننده بوده است.انها هرگز از ارشیو سیا ،بیرون نخواهند امد.
بغیر از اینها...چه اموختیم ما ایرانیان؟ جامعه روشنفکری ما ،چه اموخت و چه مهمی انجام داد در تحولات سال ۵۷؟ و امروز جز دلهائی دردمند،ارزوهای بر باد رفته،انبوه حسرت ها و امیدهای گم شده! تباه شدن کشور و زندگی توده های ملیونی ایرانیان،اواره گی ملیونها ایران ،فرار مغزها..و غیره..چه داریم امروز .از این همه یاداوریها،احیانا اسنادی نو و تازه تر که مانند نمکی ست بر زخم های کهنه ما.
و هزاران اما و اگر و ای کاش..از همه رنج اور تر کشتار ملیونی فرزندان ،نوجوانان این مرزو بوم انهم در اسارت و زندانهای این ناجوانمردان پست فطرت و پلید..همین.
پدرمن ان زمان کارگرخیاط خانه نسبتا بزرگی بود در خیابان شاه،در ایام پیریش تصویر هائی از ان روزها را همیشه مقابلش پهن میکرد و برای خود زمزمه میکرد و میگریست..همیشه میگفت :خیانت کردند ،از ما بودند و به ما خیانت کردند.!
کشور را خراب کردند!...
امروز هر از گاهی در باره ان روزگاران اندوه بار نوشته میشود و میخوانیم و این زخم کهنه سر باز میکند..عمرها تمام شد و بهروزی و استقلال مملکتمان را ندیده خواهیم رفت...با تنفری دیوانه کننده نسبت به این دو دشمن جهان و جهانیان ،ایالات متحده و بریتانیا،کشور هائی که بیشترین صدمات را به جهان و جهانیان وارد اورده اند.عالم امروز را بدین روزگار تباهی کشانده اند.با سیاست های تجاوزکارانه و حریصانه اشان.گرگانی که هرگز سیر نمیشوند و حقوق دیگر انسانها برایشان پشیزی ارزش نداشته است.
س.شفیعی راد
٨۱۱۷۴ - تاریخ انتشار : ۲٣ شهريور ۱٣۹۶       

نظرات قدیمی تر

 
چاپ کن

نظرات (۱۴)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست