یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کارناوال‌های انتخاباتی در ایران یا چرا نباید در انتخابات شرکت کرد؟ - علی عبدالرضایی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : راشد سلطانی

عنوان : در جواب به کامنت آقای نیما حقیقت گرا پیشنهاد می کنم بخش اول این مقاله را نیز بخوانید
برخلاف نظر شما که این مقاله را پراکنده می دانید. به عقیده ی من برخورد چندگانه و نگاه از زاویه دیدهای مختلف ساختاری پدیده آورده است که به درک بهتر سیستم انتخاباتی ایران کمک می کند. مثلن کافیست اسامی کاندیداها را تغییر دهید و همین ساختار را در تمام انتخابات قبلی بررسی کنید. می بینید که به گفته ی عبدالرضایی ما با یک کمدی روبرو هستیم. یعنی در هر انتخاباتی که در ایران برگزار می شود تنها جای افراد تغییر می کند و سیستم همان است که بود. و کشف این موضوع به دلیل برخورد جزئی نگر و توجه به زیرساخت هایی ست که عبدالرضایی در این مقاله به خوبی آن را روشن کرده است و توانسه با همین رویکرد سیستم انتخاب را مورد هدف قرار دهد. اکثر مقاله هایی که پیرامون انتخابات نوشته می شود ما با نگاهی کلی نگر روبرو هستیم و یا در مقاله بیشتر به کاندیداهایی که در انتخابات شرکت می کنند توجه دارند. و در نهایت نه ساختار و نه روش مقابله ای را معرفی می کنند و یا دلیل قانع کننده ای برای عدم شرکت در انتخابات نمی آورند. توجه به جزئات در این مقاله نقطه های تاریک و پنهان سیستم انتخاباتی را مشخص کرده است. جزئیاتی که کمتر کسی به آن توجه دارد. من با خواندن بخش اول این مقاله که نگاهی تئوریک به انتخابات دارد علاقه مند شدم و منتظر مقاله های بعدی نیز هستم
۷٨۹۱۴ - تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱٣۹۶       

    از : سوسن احمدی

عنوان : انحطاط جامعه
پویان فرمانبر:
متن بلندی بود اما گران‌بها! نکته‌ی جالبی که در این رساله مشهود است، نگاه متفاوتی‌ست که عبدالرضایی‌ به انتخابات دارد. اینکه ایران از چندی پیش در کاپیتالیسم جهانی حل شده است و روند انتخابات هیچ تأثیری بر اوضاع مردم ندارد.
مردم هم با تفکر غریبه‌اند و گذشته را نمی‌بینند؛ روحانی چه کرد؟ احمدی‌نژاد چه؟ رئیس جمهورهای پیشین چطور؟ گویا مردم تنها آینده‌ای را می‌خواهند که هیچ فرقی با گذشته ندارد، وقتی هم که این را تشخیص ندهند یعنی حال ندارند!حال را فقط کاپیتالیسم می‌کند و پول به جیب گردانندگانِ حکومت می‌رود. آری! ما به دنیا آمدیم تا متأسف باشیم.
۷٨۹۱۲ - تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱٣۹۶       

    از : نیما حقیقت گرا

عنوان : انتخابات ج.ا. حتی کارناوال هم نیست بلکه سیرکی است با چند تا دلقک برای مسخره و خندیدن!
صرف نظر از بیش از حد طولانی بودن این نوشته جناب عبدالرضائی و برخی این و شاخ و آن شاخ پریدنهایش که کمتر کمکی به پیام رسانی او میکند در کل نوشته ای است در خور تعمق. با پیام او که نباید در انتخابات همیشه قلابی و مهندسی شده رژیم ملاها شرکت کرد کاملاً موافقم و دلایلش هم قانع کننده هستند! ولی این سوال ایشان: " چرا دمکراسی که اختراعی بود برای مقابله علیه فاشیست‌ها چنین ابلهانه دارد به فاشیست‌ها خدمت می‌کند؟" باید خدمت ایشان عرض کرد که متاسفانه در دموکراسی غربی که من و ماها در اروپای غربی زندگی میکنیم مرز بین نفوذ قدرت سرمایه و بانکها با لابیگری سیاسی کمی قاطی شده و در چارچوب گلوبالیزه شدن اقتصاد جهانی متاسفانه گرچه ما در انتخابات آزاد احزاب و سیاستمداران را برای تعیین سرنوشت خود انتخاب میکنیم ولی گویا حرف اول و آخر را نمایندگان کاپیتالیسم میزنند و توسط سرمایه و سرمایه داران زالو صفت حکومت میشویم چیزیکه به ساختار دموکراسی لطمه وارد میکند و باعث نارضایتی و یاس از دموکراسی میشود و رای دهندگان را به دامن پوپولیستهای دست راستی میریزد. البته در کنار برخی سیاستهای غلط سیاسیون این کشورها مثل آلمان که خانم مرکل خودش بزرگترین اشتباهات را کرده و آب به آسیاب راستها یا فاشیستها هم ریخته. وگرنه دموکراسی هرچند کاملترین فرم حکومتی نیست ( بقول چرچیل انگلیسی ) بلکه در حال حاضر بهترین شکل حکومتی برای هر جامعه پیشرفتخواه با اقلیتها و گروههای مختلف است و تضمین کننده پلورالیسم است. در سرمایه داری حداقل حقوق بشری و آزادیهای نسبی است که در فرمهای دیگر حکومتی باید خوابش را ببینید. در حکومت اسلامی که بدترین نوعش است نه حقوق بشری خواهد بود نه ارزشهای انسانی دیگر و هرگونه آزادی بیان هم موقوف! حالا از طرفداران ساده لوح موافق شرکت در انتخابات باید پرسید که وقتیکه آزادی احزاب مختلف و شراکتشان در انتخابات ج.ا. غیر ممکن است انتخاب این ملا یا آن ملا چه دردی از مردم را در ۳۹ سال گذشته درمان کرده یا میکند؟ هرکسی هم که در سیرک انتخاباتی ملاهای دلقک شرکت بکند خودش را بازیچه و دلقک آخوندها کرده و به دیکتاتوری اسلامی تداوم میبخشد تا همواره فساد و دزدی و جنایت و خیانت به مردم گسترده شود. نه به انتخابات قلابی و تهی ملاها!
۷٨۹۱۰ - تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱٣۹۶       

  

 
چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست