یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

به زبان قانون - سرور علی محمدی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : آرمان شیرازی

عنوان : راستی، "هیچ" چه می گوید؟ هیچ!
نمی دانم که "هیچ" را جز هیچ چگونه باید خواند یا نامید؟
"هیچ" گرامی! پیدا نیست که از آوردن نوشتار "دانشجویی که چریک شد" چه در نگر داشتید. به برجسته ترین نکته از زبان نویسنده اش, "دکتر بهمن مشفقی", نگاهی بیفکنیم:
"هیچ فراموشم نمی‌شود که همه دانشجویان به این لحن سخنان صالح اعتراض کردند و حسابی دلخور شدند. حسن (ضیا ظریفی) که کنار من ایستاده بود، با دلخوری و خشم گفت: "نه! دیگر ما باید از این رهبری دل بکنیم و فکر اساسی بکنیم. با موعظه و نصیحت نمی‌توان به ‌جایی رسید!" تصورم این است که او از آن لحظه به بعد تصمیم خود را در انتخاب روش مبارزه مسلحانه گرفته بود" می بینیم که نویسنده بر بنیاد پیش فرض و تصور به داوری می نشیند! سپس تصور آلوده به پیش فرض خویش را با گفتن "منتها نه من از او در تفسیر این جملاتش چیزی پرسیدم و نه او در این زمینه چیزی به من گفت" بی اعتبارتر میکند. اما بیدرنگ دوباره حکم صادر میکند که "او راهش را انتخاب کرده بود"! درخور توجه است که او حتی بدون توجه به گفته خود که "همه دانشجویان به این لحن سخنان صالح اعتراض کردند و حسابی دلخور شدند", داوری بی پایه و دلیل خویش را تکرار میکند. بسیار آسان خواهد بود که مانند او بگونه ای وجبی داوری کرده و نتیجه بگیریم که "همه دانشجویان معترض و دلخور شده از آن لحظه به بعد تصمیم خود را در انتخاب روش مبارزه مسلحانه گرفته بودند!"
"هیچ" گرامی! اینگونه نتیجه گیریها از ویژگیهای آزارنده فرهنگ خرافه-آلود و بیگانه با روش علمی است هر چند که نویسنده اش یک "دکتر" باشد. تصمیم به مبارزه مسلحانه از سوی مبارزین (جدا از نگرش این و آن) بدلیل پر خطر بودنش میتواند, پیش از نهایی شدن, سالها در فراز و فرود و سنجش سر کند یا حتی پس از نهایی شدنش, بدلیل از میان رفتن شرایط برقراری آن, کنار نهاده شود! گفته ی جزنی بخوبی نمایاننده این فرآورد است: اگر آزادی فعالیت سیاسی بوجود بیاید از همین امروز مبارزه مسلحانه متوقف خواهد شد (بازگویی غیر مستقیم).
درود و سپاس بر هم میهنان گرامی, ناصر مهاجر و مهرداد باباعلی برای نوشتن و سرور علی محمدی برای معرفی کتاب "به زبان قانون"! بامید آنکه این کتاب, آگاهی از تاریخ کشورمان را در اندیشه ی فرزندان وفادارش گامی چند به ژرفش ببرد.
۷٨۹٣۰ - تاریخ انتشار : ۱ ارديبهشت ۱٣۹۶       

    از : هیچ

عنوان : دانشجویی که چریک شد
من پیشتر این را فرشتادم ولی مایل به چاپ نشدید.

http://pezeshkangil.com/?p=۶۳۵۰&cpage=۱#comment-۱۱۴۲۶
۷٨۹۲۱ - تاریخ انتشار : ٣۰ فروردين ۱٣۹۶       

  

 
چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست