یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

چهره های نام آشنای موسیقی کردی

نظرات دیگران
اگر یکی از مطالبی که در این صفحه درج شده به نظر شما نوعی سوءاستفاده (تبلیغاتی یا هر نوع دیگر) از سیستم نظردهی سایت می‌باشد یا آن را توهینی آشکار به یک فرد، گروه، سازمان یا ... می‌دانید لطفا این مسئله را از طریق ایمیل abuse@akhbar-rooz.com و با ذکر شماره‌ای که در زیر مطلب (قبل از تاریخ انتشار) درج شده به ما اطلاع دهید. از همکاری شما متشکریم.
  
    از : ئاواره

عنوان : بی عدالتی مطلق
جناب کرد سنندجی عزیز
جدا از اینکه مقایسه تیم باشگاهی و ملی با خوانندگان ترانه ( منطق قیاسی) دارای ضعفهای خاص خود هست، سوای این اعضای تیم ملی را مربیان تیم ملی انتخاب می کنند که خود زمانی عضو تیم ملی بودند و سوابق درخشان در رشته خویش داشته اند
- این خواص در شما موجود نمی باشد تا تعیین کنید کی ملی پوش ترانه های کردی است و کی نیست
- نجمه الدین غلامی را با عزیز ویسی مقایسه کردن هم نشانه اوج بی عدالتی و درهم برهم اندیشی شماست
- نجمه الدین غلامی همچون رزازی و زیرک و ...دارای سبک خاص و کلاس و صدای منحصر بفردی است که شما نه در زبان فارسی و نه در زبان کردی نه از مردگان و نه از زندگان مشابه اش را نمی توانید نشان بدهید
- ترانه های به یاد ماندنی نجمه همچون " فه ره نجی پوش" ، بهاره بولبول، ... و ترانه " نان" ترجمه اقای ناسر حسامی از شعر شاملو، که در خواندن و ملودی آن دقیقا حزن و اندوه پیام شاملو با استادی کامل به گوش شنونده میرسد
- اگر مقایسه ای هم بشود میتوان انها را همچون شجریان و ناظری مقایسه کرد.، که اولی شهرت و طرفداران بیشتری دارد و دومی کمتر، اما هیچ منتقد موسیقی ایرانی جرئت ندارد بگوید شجریان تیم ملی و ناظری باشگاهی!!! از بعد از سال ۵۷ به بعد موسیقی اصیل ایرانی دو استاد بلامنازع داشت شجریان و ناظری. اتفاقا از چند سال قبل از ۵۷ تا دو دهه بعد موسیقی کردی دو استاد بلامنازع داشت، رزازی و نجمه غلامی، اگر چه بقول خود رزازی او حنجره اش خالص کردی است و پرکارتر بود و محبوبیت بیشتر، اما این دلیل نمی شود که جایگاه نجمه را کم و یا نادیده بگیریم

با درود فراوان
۷٨۶۷۴ - تاریخ انتشار : ۴ فروردين ۱٣۹۶       

    از : کرد سنندجی

عنوان : پوزش و توضیح مجدد
با سلام
دوست گرامی آقای عظیم هاشمی
با پوزش ,منظور من از رده باشگاه و ملی برداشتی که شما کرده اید نیست ,بلکه رتبه و مقامی است که بطور مثال دو نفر یا چند نفر کسب می کنند. یکی در سطح باشگاه بازی می کند ولی همبازی وی رشد بیشتری دارد و به رتبه بالاتری میرسد که پوشیدن لباس ملی است.
حال خیلی روشن عرض شود که از نظر سبک و مقام و رتبه هنر موسیقی, آقای نجم الدین غلامی ,آقای قادر الیاسی, آقای عزیز ویسی یا آقای حسین شریفی یا زنده یاد خانم مرضیه فریقی همسر آقای ناصر رزازی و امثالهم در سطح چند چهره ای که در مطلب امده نیستند! به بیان دیگر, چند چهره مطرح در مطلب ,استاد موسیقی هستند! مهمترین وجه تمایز را می توان پرداختن به هویت ملی کرد نام برد که این چند چهره برجسته آن را بخوبی ایفا کرده اند و خیلی کم شماربه شیوه ”موسیقی مناسبتی” روی آورده اند. موسیقی مناسبتی را بسیاری چه در فارسی و چه در زبانهای دیگری اجرا می کنند و از سبک خاصی پیروی نمی شود.
امیدوارم منظور رسا باشد و شما را به اشتباه نیندازد.
شاد و سرافراز باشی
کرد سنندجی
۷٨۵۱۵ - تاریخ انتشار : ۲٣ اسفند ۱٣۹۵       

    از : عظیم هاشمی

عنوان : رده باشگاهی؟
با سپاس از بذل توجه شما به نظر ارائه شده، باید بگویم که پاسخ شما سوال دیگری ایجاد نموده است وآن اینکه چه نوع موسیقی در رده باشگاهی قرار دارد؟تا کنون سبک وشیوه ای بنام موسیقی باشگاهی نشنیده ام و آنچه هم برخی باشگاه های ورزشی در ایران وسایر جوامع از آن استفاده می کنند نوع خاصی از موسیقی نیست بلکه بنا به موقعیت وشرایط ونوع ورزش و یا نرمشی که انجام می شود و گاها حتا بنا به سلیقه دست اندرکاران،آنرا بکار می برند وحتا در یک هفته ممکن است از چند نوع موسیقی استفاده کنند! پس این سبک موسیقی باشگاهی که مورد نظر شماست نمی تواند همان باشد که باشگاه ها از آن استفاده می کنند.بنابراین خوشحال می شوم اگردر مورد این رده باشگاهی مورد نظر تان توضیحی بدهیدتا بهتر بتوانم متوجه شوم که آثار نجم الدین غلامی (شاید هم افراد دیگر ی) در چنین رده ای قرار دارد.
شاد وسلامت باشید.
۷٨۵۰۴ - تاریخ انتشار : ۲٣ اسفند ۱٣۹۵       

    از : کرد سنندجی

عنوان : سپاس و توضیح
سپاس و توضیح
ابتدا از نظرات خوانندگان ارجمند عظیم هاشمی, نهکهرۆز ههکهرۆز و توجه و محبت شان به این مطلب سپاسگزارم. خوانندگان زیادی هستند که جای شان در این مطلب خالی است از جمله آقای نجم الدین غلامی. من برای این که برداشت و سوئ تفاهمی ایجاد نشود به یک مثال ورزشی منطبق بر این وضعیت اشاره می کنم. این چند چهره که در مطلب برجسته هستند در رده ملی قرار دارند و خوانندگان دیگر ی مثل آقای غلامی در رده باشگاهی جای می گیرند. در واقع سبک و مقام این چند چهره در رده موسیقی ملی کردی معتبر تر از سایر خوانندگان موسیقی کردی است.
با تشکر از شما در باره ترانه خالو-خالو که سندیت تاریخی را یادآوری کردید. اما منظور بیشتر فضائی بوده که ناصر آن را خوانده بود.
شاد و سرافراز باشید.کرد سنندجی
۷٨۵۰۰ - تاریخ انتشار : ۲٣ اسفند ۱٣۹۵       

    از : عظیم هاشمی

عنوان : نجم الدین غلامی فراموش شد؟
آنچه در مورد چهر ه های موسیقی کردی نوشته اید اگر چه کوتاه اما جالب و موجز بود.امیدوارم که چنین نوشته هایی توسط افراد دیگری بازهم پیگیری شود.اما برایم این سوال پیش آمد که چرا در نوشته خود نامی از نجم الدین غلامی بمیان نیاورده اید؟ بهر حال خسته نباشید و آرزو مندم که شاهد اطلاعاتی در مورد موسیقی های بلوچستان،لرستان و... خصوصا آذربایجان و عاشیقها هم باشیم.
شاد وسلامت باشید.
۷٨۴۹٣ - تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱٣۹۵       

    از : نهکهرۆز ههکهرۆز

عنوان : خاڵۆ، خاڵۆ
سپاس بخاطر نوشتن این مقاله. فقط میخواستم بنویسم که ترانه خاڵۆ، خاڵۆ که کاک ناسر آن را بازخوانی کرده است را اولین بار عهلی مهردان خوانده بود.
۷٨۴۹۰ - تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱٣۹۵       

  

 
چاپ کن

نظرات (۶)

نظر شما

اصل مطلب

   
بازگشت به صفحه نخست